Doç. Dr. Onur Gürer Kalp ve Damar Cerrahisi - Pendik

  • 3182

Varis ve tedavisi

Hemanjiom ve tedavisi

1. Egzersiz

Düzenli egzersiz varisli damarlarda toplanan kanı itmeye yardımcı olur.  Etkili egzersizler şunları içerir: Yüzme, yürüme, bisiklet sürmek, yoga

2. Varis çorapları

Varis çorapları, damarlardaki kanı kalbe doğru hareket ettirmeye yardımcı olur.

3. Bitkilerden destek

At kestanesi ekstresi bacak ağrısını, ağırlığını ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Üzüm çekirdeği ekstresinin oral olarak alınması, alt bacaklarda şişliği ve diğer kronik venöz yetmezlik şikayetlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

4. Diyete dikkat

Tuzlu yiyeceklerin kesilmesi su tutulmasını en aza indirebilir. Potasyum içeriği yüksek gıdalar su tutulumunu azaltmaya yardımcı olabilir.Potasyum oranı yüksek gıdalar şunları içerir: Badem ve fıstık fındık, mercimek ve beyaz fasulye, patates, yapraklı sebzeler, somon ve ton balığı gibi bazı balıklar

Lifli gıdalar bağırsakları hareket ettirmeye ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Lif oranı yüksek gıdalar şunları içerir: Fındık, tohum ve baklagiller, yulaf, buğday ve keten tohumu, tahıl gıdaları

5. Flavonoid yiyin

Flavonoid içeren yiyeceklerin eklenmesi varisli damarların iyileşmesine yardımcı olabilir. Flavonoid içeren gıdalar: Soğan, biber, ıspanak ve brokoli gibi sebzeler, narenciye ve üzüm, kiraz, elma ve yaban mersini, kakao, sarımsak

6. Dar olmayan kıyafetleri seçin

Dar giysiler giymek kan akışını kısıtlayabilir. Yüksek topuklu ayakkabı giymemek de bacaklardaki varisli damarlara yardımcı olabilir.

7. Bacakları yükseltin

Bacakları ideal olarak kalp ile aynı yükseklikte veya üstünde tutmak dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olacaktır. 

8. Masaj

Etkilenen bölgelere doğrudan damarlara baskı yapmadan hafifçe masaj yapmak, kanın damarlarda rahat akmasına yardımcı olabilir. 

9. Hareket edin

Uzun süre oturmaktan kaçının. Kalkmayı ve hareket etmeyi veya sık sık pozisyon değiştirmeyi hedefleyin.Bacakları çaprazlayarak oturmaktan kaçının.

Daha detaylı bilgi için www.onurgurer.com.tr

Hemanjiom için en iyi tedavi nedir? Tedavi için en iyi seçeneği tartışalım. Bu blog yazısı hemanjiomları gidermek için güvenli, basit ve etkili seçenekleri tartışmaktadır.

Hemanjiom Tedavi Seçenekleri:

Beta-blokerler-Oral Propranolol: Hemanjiomların tedavisi söz konusu olduğunda kullanımı oldukça yaygındır. Hemangeol, 2014 yılında FDA tarafından onaylanan oral propranololdür.

Topikal Beta-Blokerler: Yüzeysel ve küçük hemanjiomlarda topikal beta-blokerler kullanılabilir. Düzgün kullanılması önemlidir.

Kortikosteroid İlaçlar: Bu ilaç hemanjiomların ağrısını ve büyümesini azaltmak için kullanılabilir. Kortikosteroid, bir şırınga yardımıyla hemanjiomlara enjekte edilebilir. Geçmişte, sistemik steroidler bir tedavi seçeneği olarak kullanılmıştı. Beta-blokerleri denemek istemeyen bir kişi bu seçeneği deneyebilir.

Lazer Tedavisi: Hemanjiomları cildin yüzeyinden temizlemek için lazer tedavisi denenebilir. Bu seçenek normalde güvenlidir ve önemli yan etkileri yoktur.

İlaçlı Jel: Bu prosedür diğer tüm seçeneklerden daha pahalıdır çünkü bu prosedürde kullanılan ilaçlı jel pahalıdır. Kronik ülserleşmiş hemanjiomlar bu seçenek kullanılarak tedavi edilebilir. Denemeden önce yan etkilerini doktorunuzla tartışmalısınız.

Cerrahi: Boyutu küçükse küçük bir ameliyatla çıkarmak mümkündür. Büyük olması durumunda başka bir seçenek denenebilir.

Önemli Çıkarımlar : Kısacası, basit bir tedavi ile hemanjiomları yok etmek veya daha az fark edilir hale getirmek mümkündür. 

 

Daha detaylı bilgi için www.onurgurer.com.tr

Üyelik
Tıbbi İçerik Yazarı
Bilgi
Kuruluş Adı:
Doç. Dr. Onur Gürer Kalp ve Damar Cerrahisi - Pendik
Doktor Adı:
Doç. Dr. Onur Gürer
Telefon Numaraları:
+90 551 6565697
Web Sitesi:
Sokak ve bina adresi:
Nevbahar Sok. No:1
Mahalle:
Doğu Mah.
Kurum / Kuruluşun Bulunduğu Kent:
İstanbul
Harita
Tıbbi Makaleler
Benim Videolarım
My Pages
Boş

Hekim.Net

Close