Prof. Dr. Bülent Adil Taşbaş, Ortopedi - Travmatoloji - El ve Üst Ekstremite Cerrahisi - Alanya

  • 778

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

El ve Üst Ekstremite Cerrahisi Uzmanı

Profil Fotoğrafları
IMG20200429165246

Genelde tıp bilimi ve özelde alanım olan ortopedi-travmatoloji biliminde tedavi olarak yaptığımız; iyileşme mekanizmalarına destek vermek ve onların rahatça çalışacağı bir ortam hazırlamaya çalışmaktır. Bir örnekle açıklamak gerekirse; bir kırık oluştuğunda, kırık kemik uçları birbirinden uzakta kalırsa; kemik iyileşme hücreleri kaynamayı yani kırık kemik uçları arasında bağlantı sağlamayı başaramaz. Ortopedi-travmatoloji uzmanı olarak, birbirinden uzakta duran kemik kırık uçlarını yaklaştıracak bir tedavi uygulayarak -örneğin ameliyat- iyileşme için uygun ortam sağlamaya çalışıyoruz aslında. Esas iyileşmeyi kim yapıyor? Vücudumuzun kendisi. Genellikle hekimlerin görevi iyileşme için uygun ortam sağlamak olarak kısaca söylenebilir. Buradan bir sonuç daha çıkartabiliriz. Eğer vücudun kendi iyileşme mekanizmaları olmasaydı, tıp bilimi başarılı olamazdı. Koruyucu hekimlik uygulamalarını yani hastalıklar oluşmadan, önlenmesini amaçlayan hekimlik kısmını burada biraz ayrı tutmak gerekir. Koruyucu hekimlikte; iyileşme mekanizmalarının bozulmasını engellemek için bir uğraş vermemiz gerekmektedir.

Son yıllarda teknolojik ilerlemenin getirdiği yansımalar tıp alanında da karşımıza çıkmaktadır. Hemen ilk aklımıza iyileşmeyi hızlandırmak gelmektedir. Aslında halen iyileşme için iyi ortam sağlamakta çok iddialı olduğumuzu söyleyemeyiz. Bir alanı bitirmeden diğer bir başka alanda araştırma yapmaya çalışıyoruz aslında. Belki de doğrusu bu. Bilmiyorum. Buradaki sıkıntı bir hocamızın örnek verdiği gibi, iyileşme mekanizmalarını hızlandırmaya çalışmak, bir bebeğin erken gelişimini sağlamaya çalışmak gibidir. Erken doğum ve beraberindeki başka sorunlara yol açabilir. Hayatın her anında hızlanmanın görüldüğü dünyamızda, henüz her türlü iyileşmede hızlanma sağladığı gösterilen bir ürün ortaya konulamadı veya bulunamadı. Her bilim dalında olduğu gibi ortopedi ve travmatoloji alanında da, kemik, kıkırdak ve kas gibi birçok dokunun iyileşmesini hızlandırmak adına çok sayıda çalışma yapılmıştır. Geldiğimiz noktada her hastada etkili olan, %100 kaynama garantili, iyileşme garantili bir ürün henüz bulunmamıştır. 

Bu arada kemik suyunun kırık kemik kaynaması, iyileşmesi üzerine  etkisi ile ilgili 2011 yılında bir çalışma planlamıştık. Gerçekten kaynatılan kemikten kaynatma suyuna başta kalsiyum olmak üzere kemik içerisindeki elementler ve bazı kimyasallar geçmekte miydi? Çalışma 2 aşamalıydı. Önce bu sorunun cevabı verilecek, ikinci aşamada ise kırık iyileşmesinde kaynatılmış kemik suyunun etkinliği deneysel olarak araştırılacaktı. Birinci aşamasını gerçekleştirdiğimiz çalışmada, başta kalsiyum olmak üzere, birçok elementin kaynatma süresine ve tuz eklenip eklenmemesine bağlı olarak, kaynatılmış suda arttığını gördük. Vücutta çok az miktarda bulunan ama önemli role sahip olan eser elementler de kaynatma suyunda bulundu. Diğer yandan yapılan çalışmalarda, özellikle uzun-büyük kemik kırığı ile beraber, iyileşmenin belli döneminde D vitamini ve kalsiyum ihtiyacının arttığı gösterildi. 

Sonuç olarak; iyileşme ve onu hızlandırmaya yönelik çalışmalar teknoloji hızlandıkça, dünya hızlandıkça artarak devam edecektir. Bu aslında hücrenin sırlarının keşfedilmesi ile yakından ilişkilidir. İyileşme mekanizmaları hakkındaki bilgilerimiz arttıkça, vücudun kendi kendini iyileştirmesi için hekimler olarak çok daha iyi ortamlar oluşturacağız. Temel tıp bilimlerindeki araştırmalar bu nedenle önemlidir. Kliniğe, pratiğe yansımaları çok geç ortaya çıksa da, tıp biliminin temellerine önem vermemiz gerektiği bir kez daha aşikardır.

Ortopedi ve Travmatoloji, baş bölgesi hariç, geri kalan vücut bölümlerinde hareketi sağlayan; kemikler ve yumuşak dokulara ait hastalıklarının tedavisiyle ilgilenen bir bilim dalı olarak tarif edilebilir. Hareket sistemine ait hastalıklar doğuştan veya sonradan gelişebilir.

Ortopedi ve Travmatolojinin başlıca alt dalları (Sadece el ve üst ekstremite cerrahisi resmi yan dal olarak kabul edilmiştir) :


Travmatoloji - Vurmalar, çarpmalar, kazalar sonrasında oluşan kemik-yumuşak doku problemleriyle ilgilenir.

 

Artroplasti - Eklem cerrahisi olarak söylenebilir. Esas olarak bozulmuş eklemlerin değiştirilmesi işlemidir.

 

Artroskopi - Eklemlerin kapalı kameralı yöntemlerle tedavisini içerir.

 

Pediatrik Ortopedi - Çocuk ortopedisi olarak bilinir.

 

El Cerrahisi - El-omuz arasındaki bölgenin yaralanmaları veya doğuştan gelen hastalıklarının tedavisiyle uğraşır. Mikrocerrahi ile yapılan replantasyon yani kopan vücut kısmının yerine dikilmesi en bilinen kısmıdır.

 

Omurga Cerrahisi - Omurga hastalıkları ile ilgilenir.

 

Kas-İskelet Sistemi Tümör Tedavileri - Bu sistemi ilgilendiren tümörlerin cerrahi ve cerrahi olmayan yöntemlerle tedavisini içerir.

 

Spor Hekimliği - Spora bağlı problemlerin ortaya çıkmaması için tedbirler alınması ve spor sırasında oluşan yaralanmaların, tedavisiyle uğraşır.

Takip Ettiğiniz Kuruluşlar
Üyelik
Tıbbi İçerik Yazarı
Bilgi
Kuruluş Adı:
Prof. Dr. Bülent Adil Taşbaş, Ortopedi - Travmatoloji - El ve Üst Ekstremite Cerrahisi - Alanya
Doktor Adı:
Prof. Dr. Bülent Adil Taşbaş
Telefon Numaraları:
+902425134841
Sokak ve bina adresi:
Oba
Mahalle:
Oba Mahallesi
Kurum / Kuruluşun Bulunduğu Kent:
Antalya
Harita
Tıbbi Makaleler
My Pages
Boş

Hekim.Net

Close