Damarlar vücudunuzda dolaşarak kanın kalbe taşınmasını sağlar. Onları her zaman derinin altında göremeseniz de, oradadırlar.

Bazen damarlar ciltte, özellikle göğüslerde, diğer zamanlarda olduğundan daha fazla görünür. Bu her zaman bir sorunun belirtisi olmasa da, özellikle damarlar her zaman görünürse (örneğin, doğal olarak açık tenliyseniz olabileceği gibi), dikkat edilmesi gereken bir şeydir.

Göğüslerinizin görünür damarların gelişebileceği, çoğu iyi huylu ve kolayca tedavi edilebilen belirli durumlar vardır.

Göğüste görünen damarlar bazı kişiler için endişe verici olabilir. Bununla birlikte, görünür damarlar tipik olarak ciddi bir soruna işaret etmez. Göğüsteki damarlar için genellikle tedavi gerekmez, ancak göğüslerinin görünümünden hoşlanmayan veya bu konuda çekingen hisseden kişiler, seçenekleri bir doktorla görüşebilir.

storage.php?o=bx_posts_photos&f=xz7znw5384qkjyeu2nbxhwp643seqqtz.pngMemelerde toplardamar genişlemesi hastalık nedeni olmasa da kötü görüntü olarak kişiyi mutsuz edebilir. Özellikle kadınlarda göğüs büyütme ameliyatları sonrasında ya da yapısal ve ya hormonal etkiler sonucunda meme ve çevresindeki normal toplar damarlar koyu yeşil renkte görünür hale gelebilirler.

Nedenlerini daha detaylı anlatmak gerekirse şöyle sıralayabiliriz:

Dermatoporoz veya kronik cilt kırılganlığı için önemli bir risk faktörü yaştır. Bir kişi yaşlandıkça cildi incelir ve yırtılmaya ve morarmaya daha yatkın hale gelir. Bu değişiklikler, özellikle bir kişi açık tenli veya az vücut yağına sahipse, derinin altındaki damarları daha görünür hale getirir. Dermatoporoz için ikincil risk faktörleri şunları içerebilir: Ultraviyole (UV) A ve UVB ışınlarına bağlı cilt hasarı, genetik, uzun süreli kortikosteroid kullanımı

Hamilelik. Hamilelik sırasında göğüsler büyüyebilir ve bu da damarların daha belirgin görünmesine neden olur. Göğüsler ayrıca emzirme sırasında şişebilir ve tıkanabilir. Şişliğin veya ödemin yaygın bir belirtisi, görünür damarlardır. Hamilelik sırasında ve sonrasında, vücutta hormonal değişiklikler meydana geldikçe göğüsler tipik olarak büyür. Bu değişiklikler, vücudun nihai emzirmeye alışması ve vücudun gelişmekte olan fetüse daha fazla oksijen ve besin getirmek için kan hacmi kapasitesini artırması içindir. Hamilelik hamileliğiniz sırasında göğüslerde daha fazla damar ve bez görülecektir ve bağ dokusu sonraki aşamalara doğru uzadıkça morumsu atrofik işaretlerin ortaya çıkması da çok yaygındır. Göğüsler emzirme sırasında da şişebilir. Şişliğin veya ödemin bu tür yaygın belirtilerinden biri, görünür hale gelen göğüs damarlarıdır.

Kilo alma. Kilo alımı, varisli damarlara neden olabilecek başka bir faktördür. Hamilelikte olduğu gibi vücut ağırlığındaki artış, vücudun damarlarında daha fazla direnç oluşmasına ve daha fazla kanın dağıtılması ihtiyacına neden olur. Bu nedenle, sağlıklı bir vücut ağırlığına sahip olmak, mavi göğüs damarları olasılığını azaltmak için de önemlidir.

Morarma ve travma. Göğüslerde bir yaralanma, şişmiş veya görünür damarlara benzeyen morluklara neden olabilir. Emzirirken, emme kan damarlarına zarar verebilir ve  meme uçlarını morarıp etrafında şişmiş, damarlı noktalar görülebilir. Bu morluklar anne ve bebek emzirmeye alıştıkça zamanla geçer.

Meme kanseri. İnflamatuar meme kanseri, tipik olarak memenin dış derisinde görünür semptomlara sahip olan bir tür meme kanseridir. Belirtiler şunları içerebilir: Memenin şeklinde veya boyutunda bir değişiklik, portakal kabuğu gibi görünen cilt değişiklikleri (çukurlu veya pürüzlü), dokunulamayacak kadar sıcak olan iltihaplanma veya cilt, bu cilt değişikliklerinin yakınında büyüyen damarlar

Meme ameliyatı. Göğüs büyütme, göğüslerde görünür damarların görünmesine neden olabilir. Bir araştırmaya göre, göğüslerdeki görünür damarlar, büyütmeden sonra neredeyse çoğunluk olarak meydana geldi. Birçok insan artan görünürlüğün farkında bile değildi ve çoğu bundan rahatsız değildi. Göğüs büyütmeyi düşünüyorsanız, bu dikkate alınması gereken bir şey olabilir. Göğüs büyütme ameliyatı geçirdiyseniz, göğüslerinizde görünür damarlar fark etmenizin nedeni bu olabilir.

Mondor hastalığı. Mondor hastalığı, göğüste yüzey seviyesindeki damarlarda iltihaplanmaya neden olan nadir bir damar hastalığıdır. Bu iltihap göğüs ağrısına neden olabilir ve bazı insanlar damarlarında şişlik ve artan görünürlük de dahil olmak üzere değişiklikler fark eder. Mondor hastalığının kesin nedeni bilinmese de, bunun dar giysilerden veya ameliyattan kaynaklanan travmaya bağlı olabileceğinden şüphe vardır. Bazen meme kanserine işaret edebileceğini düşünülse de, bu yaygın değil. Mondor hastalığı tipik olarak kendi kendine geçer.

Göğüste damarlanma kanser belirtisi olabilir mi? Muhtemelen Hayır.

Bütün söylentilere rağmen, bu türvarislerin çoğuna varislere kanser neden olmaz. Yeni ortaya çıkan kan damarları veya damarlar, nadir görülen bir semptom olabilse de, genellikle kanser belirtisi değildir. Uzman doktorlar meme kanserini ve göğüslerdeki anormallikleri test etmek için genellikle testler uygularlar ve sonuca varırlar.

ÖNLEME

Özellikle kişi yaşlandıkça görünen damarları önlemek her zaman mümkün değildir. 

Bununla birlikte, insanlar damarlarının daha görünür hale gelme olasılığını şu yollarla azaltabilirler:

-Emzirirken bebeğin memeyi iyi tutmasını sağlamak ve emzirme ağrılıysa bir doktor veya emzirme danışmanından yardım istemek

-Kan damarlarının kırılmasına neden olabilecek cilt hasarını önlemek için güneş kremi kullanmak veya göğsü kapalı tutmak

-Temas sporları yaparken göğüsleri korumak

-Damarlar da dahil olmak üzere kardiyovasküler sistemin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilecek fiziksel olarak aktif kalmak

TEDAVİ:

Çoğu durumda, görünür damarların tedaviye ihtiyacı yoktur. Ancak damarlarının görünümünden hoşlanmayan bir kişi doktordan tavsiye alabilir. Nedene bağlı olarak çeşitli prosedürler damarların görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Bu prosedürler şunları içerir:

-Belirli damarları küçültmek veya yok etmek için lazer tedavisi

-Damarları küçülten bir kimyasalla enjekte etmeyi içeren skleroterapi

-Küçük ve lokalize damarlar için radyofrekans 

-Kozmetik tedaviler ayrıca görünümü iyileştirebilir ve varisli damarların ağrısını hafifletebilir.

-Mondor hastalığı genellikle tedavi olmaksızın düzelse de, iltihap önleyici ilaçlar veya sıcak kompres semptomların azalmasına yardımcı olabilir.

Skleroterapi, damarlara bir çözelti enjekte etmeyi içeren bir prosedürdür. Çözelti damarları yaralar ve damar duvarlarında tahrişe neden olarak damarların kapanmasına neden olur. Bu nedenle, skleroterapi, göğüslerdeki varisleri ortadan kaldırmak için mükemmel bir kozmetik tedavidir. Skleroterapi uygulaması bu tür mavi venlere ve örümcek tarzı venlere yapılabilir. Bir ya da birden fazla tedavi seansı gerektirebilir. Bu tedavi tamamen faydalı ve varisli damarların giderilmesinde yardımcıdır. Sadece bu değil, aynı zamanda ağrısızdır ve işlem sırasında anestezi kullanımına gerek yoktur. Tedavi sonrası bu koyu renkli venlerin göze hoş gelmeyen görüntüsü bariz şekilde azalır. Hamilelik döneminde genişleyen memedeki toplar damarlar bazı kişilerde geniş olarak kalabilir ki bunlar rahatlıkla tedavi edilebilir. Tedaviyi yapacak doktorun bu konuda tecrübeli olmasına dikkat edilmelidir. Bununla birlikte, tedavi o bölgede geçici şişlik veya morluklara neden olabilir. İmplantlar gibi meme ile ilgili prosedürler geçiren bazı hastalar, tedavinin implantlara zarar verip vermeyeceği konusunda endişe duyabilir. Ancak damarlar yüzeye yakın olduğu için böyle bir risk yoktur. İşlem yaklaşık on dakikada tamamlanır. İşlem sonrası hasta günlük aktivitelerine hemen geri dönebilir.

Skleroterapinin avantajlarını şöyle özetleyebiliriz:

-Skleroterapi ayakta tedavi prosedürüdür, enjeksiyonlar neredeyse ağrısızdır ve anestezi kullanılmaz.

-Göğüs implantı olan hastaların ek riskler konusunda endişelenmesine gerek yoktur; varisler yüzeye yakındır ve implantlar için herhangi bir risk oluşturmaz.

-İlk sonuçlar neredeyse anında fark edilebilir.

Daha detaylı bilgi için www.onurgurer.com.tr adresine başvurabilirsiniz.

Kaynaklar


Yorumlar

Hekim.Net

Close