Dr. Yasemin Savaş Medikal Estetik - Kaliteli Yaşam Merkezi Ataşehir-Nişantaşı

  • 1957

Medikal Estetik Uzmanı

Günümüzde kadınların ve erkeklerin yaşadığı en büyük problemlerden biri saç dökülmesidir. Birçok insan hayatının bir evresinde dış etmenlere bağlı olsa da saç dökülme problemini yaşar. Günlük hayatta, sosyal ilişkilerde neredeyse en fazla ön plana çıkartılan aksesuar saçlardır.Dış görünüşte çok önemli bir yere sahip olan saçlardaki bu kayıplar, kişide psikolojik bozukluk oluşmasına da yol açar.

Saç Dökülmesi Nedir?

Saç dökülmesi, geçici ve kalıtsal sebeplerden dolayı saçların zayıflaması, incelmesi ve dökülmesi ile sonuçlanan bir hastalıktır.

Saç dökülmesi, alındaki saç çizgisinin geriye doğru çekilmesi, ön ve tepe bölgesindeki saçların incelmesi ve seyrelmesi ile başlar, zamanla tüm tepe bölgesinin açılmasına kadar ilerleyebilmektedir.

Sağlıklı bir bireyin günde ortalama 100 ila 150 arası saç teli dökülmektedir. Kontrol sırasında normalden daha fazla saç teli dökülüyorsa, bu bir problemi işaret etmektedir. Bu durumda mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Saç Dökülme Tipleri

Kadın Tipi Saç Dökülmesi:
Özellikle stres, beslenme, hormonal değişimler, hamilelik ve menopoz, yanlış kozmetik ürün kullanımı, saç boyatmadan kaynaklanan dökülmeler ve mevsimsel dökülmelerden oluşur. 3 şekilde gözükür;

•    Tepe bölgesinde, saç çizgisinin 2 cm gerisinde başlayan dökülmeler
•    Tepe bölgesindeki yoğun dökülmeler
•    Tüm kafa bölgesindeki dökülmeler

Erkek Tipi Saç Dökülmesi

Erkeklerde son dönemlerde saç dökülmesi 20’li yaşlara kadar inmiştir. Bunun en büyük sebeplerinden biri testesteron seviyesindeki dengesizliktir. Başın üst kısmında başlayan ve zamanla ön saç çizgisinin kaybolması ile devam eden saç dökülme tipidir. Saçlar gittikçe seyrekleştiği için bölge kelleşmeye başlar. Bir süre sonra sadece ensede saç kaldığı gözlemlenir.

Erkeklerde saç dökülme oranı %75 seviyelerindedir.

Kadın ve Erkekte Sık Karşılaşılan Saç Dökülme Sebepleri
Saç dökülme sebepler genel olarak 2’ye ayrılmaktadır. Bunlar; geçici ve kalıtımsaldır.

Geçici:

Normal Saç dökülmesi : 

Kendi gelişimini tamamlamış saç telinin dökülmesidir. Günde ortalama 100 adete kadar normaldir.

Strese Bağlı Dökülmeler : 

Günlük hayatta yaşanılan problemlerden dolayı gerçekleşen saç dökülmeleridir. Bireyin kişilik yapısına göre hızlı veya yavaş bir şekilde de gelişebilmektedir. Buna bağlı olarak halk arasında “saç kıran” olarak adlandırılan hastalık da strese bağlı gelişmektedir. Uzun süreli stres ve vücut direncinin düşmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bireyin kendisini toparlaması ile dökülen saç kökleri kendisini onarmaktadır.

Gebelik ve Doğum Kaynaklı Dökülmeler : 

Enzim eksikliklerine ve hormonal dengesizliklere bağlı durumlarda gözükür. Hormonlar yeniden dengeye girdiğinde saç dökülmesi ortadan kalkar.

Kozmetik Ürünlerin Sebebiyet Verdiği Dökülmeler : 

Bireyin kullandığı kozmetik ürünlerindeki sentetik maddeler kaynaklı veya yanlış kullanım gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır.

Kullanılan İlaç, Hastalık veya Kemoterapi Kaynaklı Dökülmeler : 

Kullanılan bazı ilaçlar (kan sulandırıcılar, doğum kontrol hapları, antidepresanlarvb), genetik ve hormonal hastalıklar, AIDS ve geçirilen kemoterapi süreçleri geçici saç dökülmesine sebebiyet vermektedir.

Beslenme Kaynaklı Dökülmeler : 

Protein, vitamin ve mineral eksikliklerinde ve demir, çinko, B grubu vitaminlerin yeterli miktarda tüketilmemesi durumunda saç dökülmesi meydana gelmektedir.

Saç Yolma Hastalığı ve Saçları Sıkı Gererek Toplamak, Şekillendirmek : 

Bireyin kendi saçını çekerek yolma ve seyreltmesi ile oluşan psikolojik rahatsızlıktır. 

Saçları çok gergin bir şekilde toplamak, örgü yapmak gibi eylemlerden oluşan saç dökülme şeklidir.

Kalıtımsal:

•    Yaşlılığa Bağlı Dökülmeler : Birey yaşlandıkça saç kökleri de zayıflar ve dayanıklılığını kaybetmeye başlar. Saç telleri seyrekleşerek zamanla dökülme başlar.

•    Hormonal Kaynaklı Dökülmeler : Özellikle erkeklerde testesteron eksikliğinden kaynaklanır. Saçın uzayacağı maksimum uzunluk gittikçe kısalır.

•    Kadınlarda ise menopoz sonrası sıkça gözükür. Saç telleri gittikçe incelir ve dökülme yaşanabilir.

•    Bireyin Gen Özelliklerinden Kaynaklanan Dökülmeler : Kişinin DNA özelliklerinden dolayı yaşadığı dökülmelerdir.

Psikolojik Etkileri

Saç dökülmesi problemi yaşayan birey, özellikle sosyal yaşantısında öz güven kaybı yaşamaktadır. Kendisini sosyal ortamlardan yavaş yavaş geri çekme eğilimi gösterebilmektedir. Gitgide içine kapanan birey, bir süre sonra günlük işlerinden bile kendisini soyutlayabilmektedir.

Asosyallik ve yalnızlık da ne yazık ki durumu çok daha kötüye götüren durumlardır. Unutulmaması gerek şey ise; saç dökülmesinin çaresinin olduğudur.

Saç Dökülmesine Karşı Neler Yapılmalı?

İlk olarak saç dökülmesine neyin sebebiyet verdiğinin belirlenmesi gerekli. Bunun için de bireyin içinde bulunduğu yaşamı ve ruh halini iyi analiz etmesi gereklidir. Ama en önemlisi saç dökülme şüphesi duyulduğu anda bir doktora başvurmaktır. Uzman, nedenlerini ve saç dökülme tipini belirlemelidir.

Doktor durumunuza göre size uygulanacak saç mezoterapisi, ilaç tedavisi, kök hücre ile saç tedavisi, saç bakımı, PRP kürü gibi tedavi sürecine kadar verecektir.

Geç kalınmış saç dökülmesi vakalarında ise saç ekimi uygulanabilmektedir. 


 

Cerrahi işleme gerek duyulmadan, kısa sürede doğal ve etkili sonuçlar alınan medikal estetiğe talep her geçen gün artıyor. Yaşlanma sürecini yavaşlatmak ve taze bir görünüm elde etmek için uyguladığımız küçük dokunuşlar ile kişiler, kendilerini daha güzel ve genç hissediyor. Medikal estetik kavramı genelde kadınlara ithaf edilse de dünya genelinde erkeklerin yaptırdığı estetik operasyonlar, 1997’den bu yana %88’lik bir artış gösteriyor.

Erkekler Neden Tercih Ediyor?

Sağlıklı yaşamın ve sporun ön plana çıkması, iş ortamında artan rekabet koşulları, kadınların bu uygulamalar ile daha genç görünmesi ve bakımlı insanların artması ile birlikte günümüzde erkekler de daha yakışıklı, karizmatik ve özgüvenli bireyler olabilmek adına harekete geçiyor. Medikal estetik uygulamaları ile erkekler, bu dokunuşların kariyerlerine pozitif etki edeceğini, işlerini daha avantajlı hale getirdiğini ve özgüvenlerini yükselttiğini dile getiriyorlar.

Erkeklere Medikal Estetik Nasıl Uygulanmalı?

Erkeklerin yüz ve kemik yapısı, kadınlara nazaran daha güçlü ve belirgindir. Erkek cilt derisi daha kalın ve büyük gözeneklidir; deri altı yağı az olduğundan da daha fazla ter ve sebum üretir. Dolayısıyla uygulamalarda bu noktalar dikkate alınmalı; var olan korunarak doğal dokunuşlarla ve maskülen çizgi bozulmadan uygulama yapılmalıdır.

Erkekler En Çok Hangi Uygulamaları Tercih Ediyor?

Erkekler, vakit almayan, uygulama sonrası hızlıca sosyal hayatlarına dönebildikleri ve yapılan uygulamanın belli olmadığı doğal dokunuşları tercih ediyor.

Asimetrik Yüz Hatları için Dolgu Uygulaması: 

Erkeklerde yaşla oluşan orta yüzdeki çökme, elastikiyet kaybı zamanla rahatsızlık vermeye başlıyor. Bu uygulama ile yanaklardaki çöküklükler, alt çene bölgesindeki çökme ve sarkmalar, ayrıca burunda estetik dışı kavis ve düşüklüklere minimal dokunuşlar ile çözüm sunuyoruz. Böylece hastamız, doğal görünümüyle uygulama sonrası hızlıca sosyal hayatına dönebiliyor.

Aşırı Terleme ve Kırışıklar için Botoks Uygulaması: 

Erkeklerin en çok rahatsızlık duyduğu konulardan biri; kötü kokuya sebebiyet veren koltuk altı terlemesidir. Botoks uygulamasıyla ter bezlerini belirli bir süreliğine yavaşlatarak terleme problemini çözüyoruz. Kaşlarını sürekli çatarak sert bir görünüme sahip olan erkekler için de alın ve kaş ortası çizgilere botoks uygulayarak görünümü doğal dokunuşlarla düzgünleştiriyoruz.

Saç Dökülmesi için Saçlı Deri Tedavileri: 

Erkeklerin büyük çoğunluğunun ortak problemi olan saç dökülmesinin ana nedeni Erkek Tipi Saç Dökülmesi olarak adlandırılan hormonel nedenlerden kaynaklanan saç dökülmesidir. Saç dökülmeleri için kliniğimizde saç mezoterapisi , prp , kök hücre ile saç tedavisi ve saç ekimi tedavi yöntemlerini kullanıyoruz.

Özgüven için Cilt Bakımı:

Sakal ve kuru havalar cildi kurutur bu nedenle nem bakımları , cilde hem parlaklık - canlılık ve nem veren Thulium Bakım ; Yağlı cilt ve açık büyük geniş gözenekler için karbonpeeling erkeklerde en çok tercih ettiğimiz uygulamalardandır. Ayrıca; cilt lekeleri, akne-sivilce ve yara izleri, çillerin azalması/yok edilmesini sağlayan Thulium Lazer uygulaması ile de erkekler kendilerini daha özgüvenli hissediyor.

Hijyen için Lazer Epilasyon: Kadınların daha çok tercih ettiği uygulama olarak görülen lazer epilasyonda , spor yapan ve kendine bakan erkeklerin koltukaltı ve göğüs bölgelerinde yoğunlukla tercih ettiği , ağrısız bir şekilde etkili sonuç aldığımız bir tedavi yöntemidir. Günümüzde bütünsel güzellik dikkate alınarak, yaşlanmaya karşı önlem almada el dolgusu da son zamanlarda oldukça talep gören bir uygulama haline geldi. Eller, kadınlarda ilk dikkat çeken bölgelerdendir. Yüzümüz ve vücudumuzda oluşmaya başlayan yaşlanma belirtilerine dikkat ediyor ve çeşitli müdahaleler ile önüne geçmeye çalışıyoruz. Ancak, unutulmamalıdır ki ellerimiz, yaşımızı en çok ele veren bölgelerden biridir. El üstü derisi, yüze göre daha ince ve daha az elastiktir; yağ bezleri ve destek görevi görecek cilt altı yağ dokusu daha azdır. Tüm bu nedenler dolayı hem kronolojik yaşlanmaya hem de güneş ve tahriş edici ürünler gibi dış etkenlere karşı çok daha hassastır.

El gençleştirmede amaç, el sırtında azalmış olan cilt altı dokusunu yerine koymak, incelmiş ve yıpranmış cildin kalitesini artırmak ve ciltteki lekeleri ortadan kaldırmaktır. Tıp, bu problemler üzerine yeni çözümler üretmeye devam etmektedir.

El yaşlanması neden oluşur?

Yaşla birlikte ve özellikle dış etkenlere karşı elin korunmamasıyla birlikte ciltte incelme ve ellerde yağ kayıpları meydana gelir. Aynı zamanda güneş ışınlarının etkisi ile de el derisi üzerinde yaşlılık ve güneş lekeleri oluşur. Bu durumlar da damarlarda belirgin ve yaşlı bir görüntüye sebep olur. El üzerine enjekte edilen dolgu maddeleri sayesinde el yeniden dolgunlaşır, gençleşir ve eli yaşlı gösteren zemindeki kemik ve damar gibi yapıların belirginliği azalır.

El gençleştirme hangi yöntemler ile nasıl yapılır?

Yaşlanmanın sonucu olan kollajen ve elastik lif yıkımı, çok dikkat çekici bir yaşlanma etkisi meydana getirir. Elin yapı taşları olan kollajen ve hyalüronikasitin zamanla azalmasıyla cilt kurumaya ve incelmeye başlar, aynı zamanda ince kırışıklıklar da belirginleşir. Bu bölgede gençleştirme amacıyla kollajenstemilasyonu sağlayan enjeksiyonlar ile eldeki yenilenme sağlanır. Beraberinde yapılan hyalüronik asit enjeksiyonları, nem aşısı, kollajen aşısı ve vitamin enjeksiyonları sayesinde ciltte gençleşme ve nemlenme meydana gelir. Aynı zamanda cilt, güçlendirilmiş olur.

Özellikle son dönemde geliştirilmiş olan mannitol ve süksinik asit ilaveli hyalüronik asit enjeksiyonları ile somon aşısı, kalsiyum hidroksiapatit ve caprolactonkollajen aşısı gibi ciltte canlandırma ve elastikiyeti artırmada destek olan ürünler mevcuttur. Aynı zamanda büyüme faktörü içeren moleküllerde, kokteyllerde, el enjeksiyonlarında ve el gençleştirmede kullanılmaktadır.

Büyüme faktörleri sayesinde hücreleri aktive eden proteinlerin sentezi sağlanır ve ciltte nemlenme, sıkılaşma ve ince çizgilerde açılma görülür. Hastanın vücudundan kan alarak gerçekleştirdiğimiz, gençleşme yani PRP de ellerde kullandığımız tedavilerdendir.

Cilt yüzeyinde oluşan yaşlılık lekeleri, ellerdeki çiller ve güneş lekeleri lazer desteği ile azaltılmakta ve giderilmektedir. Thulium Lazer ile yapılan işlemde gözle görülmeyen kontrollü ufak zedelenmeler ve berelenmeler oluşturularak kişinin vücudundaki ‘makrofaj’ denilen iyileştirici hücreler, sorunlu bölgeye çekilerek cilt probleminin giderilmesi hedeflenmektedir. Kişinin vücudunda zaten var olan iyileştirici hücreler zamanla cildin yitirmiş olduğu kollajen ve elastin sentezi hareketini sağlayarak herhangi başka bir dış müdahale gerektirmeksizin içsel yapılarda olumlu tetiklenme oluşturur.

Kaç seans uygulanır ve iyileşme süresi nedir?

El gençleştirme işlemleri, klinik ortamda kişinin sosyal hayatını hiçbir şekilde etkilemeyen uygulamalardır. Son dönemde özellikle ciddi anlamda talep edilmektedir. Kişinin ihtiyacına göre 3-5 seans ve yaklaşık her seans 30 dakika sürecek kadar kısa bir uygulamadır. Kişinin günlük aktivitesini etkilemez, kişi uygulamadan sonra evine gidip ertesi gün normal hayatına çok rahat dönebilir. 


Minimal Dokunuşlarla Burun Dolgusu Günümüzde minimal dokunuşlarla doğal görünümü ortaya çıkarmak isteyenlerin tercihi, medikal estetik. Ameliyatsız yapılan uygulamaların arttığı bu dönemde sık tercih edilen rinoplastinin (burun estetiği) yerini de burun dolgusu alıyor. 

Dolguyla burun estetiği mi olur? dediğinizi duyar gibiyiz; dolguyla hem daha doğal hem de pişmanlık duymayacağınız görünümde bir burun şekillendirme gerçekleştiriyoruz. Burun dolgusu ameliyatı olmak istemeyen, ağrıdan çekinen ve normal yaşantısına hemen devam etmek isteyen hastalarımız için en çok tercih edilen uygulamalarımızdan biridir.

Burun dolgusu, cerrahi müdahale yapılmadan gerçekleştirilen, burun dokusunu doldurarak doku kaybı olan kısımlara hacim kazandıran ve kusurları kamufle eden burun şekillendirme işlemidir. İçerisindeki ihyalüronik asit gibi dolgu malzemelerinin enjekte edilmesiyle işlem uygulanmaktadır.

Burun dolgusu ile burun eğriliği, burun ucu kaldırma, burun asimetrisi gibi şekillendirmelerin dışında, estetik ameliyatlar sonrasında burun üzerinde bulunan hafif asimetrilerin düzeltilmesi, çökük alanların doldurulması için de uygulanabilmektedir. Burnunda ciddi bir şekil bozukluğu bulunmayan herkes için uygun seçenektir.

Burun dolgusunun burun anatomisi ve burun estetiği konusunda tecrübeli bir doktor tarafından güvenli ürün kullanılarak yapılması oldukça önemlidir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz.

Burun Dolgusunun Avantajları

  • Burun dolgusu ile burun eğrilikleri giderilebilir veya hafifletilebilir, burun ucu kaldırılabilir, asimetriler düzeltilebilir, burun dudak bileşkesi belirginleştirilebilir, burun sırtı düzleştirilebilir ve burun alın ilişkisi düzeltilebilir.
  • Cerrahi müdahale gerektirmeyen burun dolgusu ile ağrısız ve doğal bir buruna kavuşabilirsiniz.
  • Geri dönüşü zor olan cerrahi operasyonlar yerine burun dolgusunun geri dönüşü olduğu için güven vericidir.
  • Burun dolgusu ile arzu ettiğiniz sonucu elde edene kadar enjeksiyon yaptırarak burnunuzu şekillendirebilirsiniz.
  • Burun dolgusu ise belirli bölgeye basit bir enjeksiyon yapılarak rötuşların gerçekleştirilmesi oldukça kolaydır.
  • Burun dolgusu cerrahi tekniklere kıyasla çok daha ekonomiktir.

İşlem öncesinde anestezik krem uygulaması ve işlem sırasında özel soğutucu uygulaması ile 10-15 dakika süren işlem sonrası ağrısız bir şekilde günlük yaşamınıza kesintisiz devam edebilirsiniz. 


Yüz güzelliğini ortaya çıkaran dolgun dudaklara sahip olmak, birçok kadının isteği. İşlem öncesi doğallık, kalıcılık ve genç bir görünüm üzerine merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını açıkladım. Öncelikle doğal bir görünüm için dudakların yüz ile oranı çok önemlidir. Hyalüronik asit bazlı dolgular, özellikleri sayesinde sadece dudakları biçimlendirmek ve hacim vermekte değil, yoğun nem vermekte de etkilidir. Ayrıca bu işlem, yaşla beraber incelen dudaklara kaybettiği verimliliği geri kazandırarak ince kırışıklıkları yok eder.

Dudaklar Yüz ile Uyumlu Olmalı

Dudağa fazla hacim uygulanırsa yüzün dengesi bozulur. Yüzün tamamında olması gereken oran, alt ve üst dudak için de geçerlidir.

Üst dudağın ortası ile alt dudakta ona karşılık gelen yerin toplamından oluşan bölgeye, dudak kalbi denir. Bu bölgeye hacim veren dolgu enjeksiyonu ile dudağı belirginleştirip kontur oluşturmak dudağa çekicilik katar.

Dolgular, sadece dudakları biçimlendirmek ve hacim vermekte değil, yoğun nem vermekte de etkilidir. Dolgu maddeleri, dudak bölgesine çok ince iğnelerle veya kanülle enjekte edilir.

Dudakların Yaşlanması

Yaşa bağlı olarak dudaklar zamanla düzleşir, uzamaya başlar ve üst dudaktaki kalp şekli kaybolur. Üst dudağınızın incelerek alt dudağınızın üzerine indiğini de gözlemleyebilirsiniz. Kollajen kaybının yanı sıra dudaklarda doğal olarak bulunan hiyalüronik asit de azalır.

Dudaklar yön değiştirmeye başladığı an itibariyle üstlerine doğru uzanan ince çizgiler oluşmaya başlar. Ağız-burun bölgesinin merkezindeki kısımda, yani burnun sonu ile üst dudaklar arasındaki kısımda da kayıp yaşanabilir. Dolgu maddeleriyle dudakları yuvarlaklaştırarak daha dolgun ve belirgin bir görünüm yaratılabilir.

Dudak Çevresi Çizgileri

Dudak çevresinde beliren kırışıklıklar, kollajen ve elastin eksikliğinden kaynaklanır. Sebebi güneş hasarı, sigara, yaşın ilerlemesi ya da kalıtımsal olsun fark etmez; doğal yapısını ve şeklini kaybeden dudaklar, büzüşür ve kırışıklıklar başlar. Dolgu maddeleri, dudağı çevreleyen bölgedeki çizgilerin tedavisi içinde kullanılır. Ayrıca, vitamin enjeksiyonları, botoks ve lazer ile kombin tedaviler de yapılabilir.

Dudak Dolgusu Kalıcı Mı?

Dudak dolgusu, yapıldığı anda hemen sonuç vererek değişiklik hemen fark edilir. Dolgu maddeleri kalıcı değildir. Dolgunun etkinlik süresi kişinin yaşı, dudak yapısı, elastikiyeti, enjekte edilen dolgu maddesinin özellikleri, miktarı, kalitesi gibi faktörlere bağlıdır. 


Karbon peeling ,Q switch ndyag lazerlerle karbon losyonun birlikte kullanımı ile yapılan bir cilt geçleştirme tedavisidir. Tüm bu etkilerinden dolayı karbon peeling : • Cilt yenileme • Akne tedavisi • Çil , güneş lekeleri • Geniş gözeneklerin tedavisi • Lekelerde açılma, melanmada etkin tedavi • Cilt sebum dengesinin sağlanması • Anti-aging tedavilerinde kullanılır. http://dryaseminsavas.com/Karbon-Peeling
Dövme silme için en uygun yöntem lazer uygulamasıdır. Dövme silme işleminde kullanılan lazer ciltteki leke ve pigmentasyon problemlerinde etkilidir. Bu lazer derinize zarar vermeden , deri içindeki renkli pigmentlere ulaşır. Dövme pigmentlerinin lazeri emmesi sonucu oluşan ses ve ışığın etkisiyle pigmentler parçalanır. Vücudun savunma sistemi, küçük parçalara ayrılmış dövme pigmentlerini daha kolay yutar ve yok eder. Dövmenin tamamen silinebilmesi için belirli aralıklarla birkaç seansa ihtiyaç duyulmaktadır. Seans sayısını, dövme yapılırken uygulanan boya miktarı ve cinsi belirler.
Üyelik
Tıbbi İçerik Yazarı
Bilgi
Kuruluş Adı:
Dr. Yasemin Savaş Medikal Estetik - Kaliteli Yaşam Merkezi Ataşehir-Nişantaşı
Doktor Adı:
Yasemin Savaş
Telefon Numaraları:
0216 575 75 00
Sokak ve bina adresi:
Küçükbakkalköy Mahallesi, Işıklar Cad. Şenlik Sk. 14/A Ataşehir, İstanbul
Mahalle:
Ataşehir
Kurum / Kuruluşun Bulunduğu Kent:
İstanbul
Harita
Tıbbi Makaleler
Benim Videolarım
Dosyalarım

Hekim.Net

Close