RAMAZAN'DA HANGİ EGZERSİZLER YAPILMALI? ORUÇLU İKEN HANGİ EGZERSİZLER YAPILMALI? ORUÇLU İKEN YAPILACAK EGZERSİZLERDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?


RAMAZAN AYINDA EGZERSİZÖzellikle Ramazan öncesinde düzenli spor yapan kişilerin, programlarını hafifleterek spor yapmaya devam etmesi gerekmekte. Bir ay boyunca egzersize ara verilirse genel fiziki kondisyonda %30'a varan gerileme görülebilir. Ancak oruç tutarken yapılan egzersizlerde birkaç noktayı gözden kaçırmamak lazım:1) Ramazan'da en ideal egzersiz zamanı sahurdan sonra hava sıcaklığının çok yüksek olmadığı sabah saatleri. Sabahları egzersiz yapamayacaklar için iftar öncesi ya da iftar sonrasındaki bir saatlik dönem de ideal.2) İftardan sonra egzersiz yapılacaksa fazla yağlı sindirimi zor besinlerden kaçınılmalı.3) Egzersiz iftardan önce yapılacaksa oruç tutarken egzersize alışmak için ilk 3 gün daha hafif bir program ile başlanmalı.4) Yüksek dayanıklılık gerektiren (uzun yol koşuları, bisiklet vb) ve 30 dakikayı aşan aktivitelerden kaçınılmalı.5) Günde 2 saat yoga ya da pilates yapılıyorsa bu 30-40 dakikaya düşürmeli ve daha az yoran hareketleri tercih edilmeli.6) Özellikle kas kaybını engellemek için iftarda protein içeriği yüksek besinler tüketilmeli.7) Sıcak Ramazan günlerinde vücudun su kaybını engellemek için iftar ve sahurda su alımı arttırılmalı.8) Terle birlikte mineraller de kaybedildiğinden mineral içeriği yüksek sıvılar içilmeli. Hindistan cevizi sütü mineral bakımından zengin, karbonhidrat içeriği dengeli bir sıvı olduğundan Ramazan'da tüketilmesi önerilir.9) Kaslarda ağrı ya da kramp olduğunda egzersiz sonlandırılmalı. 


Uzm. Dr. Fatih KAHVECİOĞLUFizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı


Detaylı bilgi için: 0530 930 48 21Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

En son Bloglar (Galleri Görünümü)
1-100

Hekim.Net

Close

Hekim.Net

Close