Uzman Doktor
Sertaç Sever
Dermatoloji
Hakkımda
Uzman Doktor
Sertaç Sever
Dermatoloji

Üsküdar Anadolu Lisesi 1995

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 2001

Haydarpaşa Numune Hastanesi (İhtisas) 2006

Haydarpaşa Numune Hastanesi 2006

Gümüşhane Devlet Hastanesi 2006-2007

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi 2007-2008

Kartal Avicenna Umut Hastanesi'nde çalışmaktadır. 2008-halen

Dermatoloji

Sedef Hastalığı ve Vitiligo Tedavisi

Botox, PRP, Dermapen, Mezoterapi, Dolgu gibi estetik uygulamalar

+902164887200
Avicenna Kartal Hastanesi
Üsküdar Cd No 45 Petroliş İstanbul
Sosyal Medya Hesapları
bir blog ekledi 


Cinsel temasla bulaşan hastalıklar özellikle ciltte sık görülmektedir. Bu hastalıklardan en sık karşılaştığımız HPV virüsüyle oluşan siğillerdir. Cilt dışında bel soğukluğu ve farklı türde iltihaplanmalar görülebilmektedir bu tür iltihaplanmalarda kişilerin bir üroloji veya kadın doğum uzmanına başvurmasını öneririz.

Cinsel temasla bulaşan ve ciltte ortaya çıkan siğiller çok sık görülmektedir. Diğer önemli bir konu eğer bayanlarda fark edilmemeleri durumunda rahim boynu kanserinin en sık nedeni de siğillerdir. Bu nedenle kendisinde veya partnerinde siğil fark eden bir bayanın mutlaka kadın doğum uzmanına başvurması ve smear testi yaptırması gerekmektedir.

Siğiller’in zamanında ve etkin tedavisi önemlidir. Siğil ciltte kaldıkça daha çok bulaşmaya yol açar ve farklı partnerlere de ilişki ile geçebilir. Siğilli bölgenin jilet ile temizlenmesi siğilin dağılmasına yol açar bu nedenle kesinlikle epilasyonda jilet kullanılmamalıdır.

Siğillerin büyüklüğüne ve yaygınlığına göre ilaçla veya kriyoterapi ( dondurma tedavisi ) , radyofrekans ile lazer sistemleriyle tedaviler uygulanabilmektedir. Siğillerin tedavisindeki en büyük problem nüks yaşanmasıdır. Bunun nedeni siğile neden olan HPV virüsünün cilt altı tabakalarda uyku halinde bulunması ve vücut zayıf düşünce tekrar etmesidir.

Cinsel temasla bulaşan hastalıklarda prezervatif kullanmak çoğu cinsel temasla geçen hastalığı engellerken maalesef bir cilt virüsü olan siğiller prezervatif kullanılan ilişkilerde de bulaşabilir.

Cinsel temasla bulaşan hastalıklardan korunmak için çok eşlilikten kaçınmak , prezervatif kullanmak idrar yollarında problem saptandığı zaman hemen bir üroloji veya kadın doğum uzmanına başvurmak ciltte farklılık görülürse en kısa zamanda bir dermatoloji uzmanına başvurmak önemlidir.

bir blog ekledi 


İstenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanılan yöntemler bölgeye ve tüy yapısına göre değişmektedir.

Günümüzde lazer epilasyon tüylerin kalıcı azalmasına yakın sonuçlar verebilmesi , diğer yöntemlere göre daha hijyenik oluşu , rahat ve konforlu bir yöntem olması nedeniyle tercih edilmektedir.

İğneli epilasyon ise kişinin cilt yapısının lazer epilasyon için çok koyu olması veya kıl yapısının lazer epilasyon için uygun olmaması nedeniyle tercih edilir. Özellikle yüz bölgesindeki ayva tüyü diyebileceğimiz ince , sarı - koyu renkte tüylerde ideal yöntemdir. Bu tür tüy yapısına sahip bölgelere yapılan lazer epilasyon bu tüylerin kalınlaşıp siyahlaşmasına neden olabilmektedir.

Özellikle açık ten rengi ve kalın siyah tüyde istenmeyen tüyleri olan kişilerde lazer epilasyon ideal yöntemdir ve her seans uygulaması sonucu belirli bir miktar kalıcı tüy kök hasarı yapıp kalıcı tüy azalması sağlayabilir.

Yüz bölgesi , karın ve göğüs bölgesinde bayanlarda normalde kalın siyah tüy oluşumu beklemeyiz bu durum hormonal bir düzensizlik belirtisi olabilir bu bölgelerde istenmeyen tüyleri olan bayanların bir kadın doğum uzmanı veya endokrinoloji uzmanına başvurması bazı olası hormonal hastalıkların tespiti açısından önemlidir.

Ağda , epilasyon aletleri ve jiletle yapılan epilasyon geçicidir yukarıdaki yöntemlere göre köke müdahale olmadığı için daha kısa bir rahatlık süresi sağlar. Özellikle yağlı ve karma cilde sahip olan kişilerin bu cilde sahip olan bölgelerde ağda kullanması sivilcelenme ve kıl dönmesi yapabilir. Bu nedenle özellikle lazer epilasyon bu tür cilde sahip olan kişilerde en iyi seçenektir.

Yine kıl dönmesine bağlı epilasyondan sonra sivilcelenme şikayeti olan kişilerde lazer epilasyon altın standarttır ve kalıcıya yakın kıl dönmesinde azalma etkisi sağlayabilmektedir.

Harita

Hekim.Net

Close