•  · 0 arkadaş

DERİ HASTALIKLARI VE GEBELİKTE SEYRİ

Gebelik esnasında hücresel savunma sistemi, genel immunosupresyon yani baskılanma çerçevesinde olduğu için bazı enfeksyonlar gebelikte daha sık gelişmekte ve daha şiddetli seyretmektedirler. Mantar hastalıkları, herpes simplex yani uçuk, HPV ye bağlı siğiller, cüzzam gibi deri hastalıkları gebelik esnasında kötüleşme eğilimindedirler. 

Gebelikte artan östrojen hormonunun etkisine bağlı akrodermatitis enteropatika ve porfirilerin klinik seyri olumsuz etkilenir. Gebelikte Pemfigus vulgarıs benzeri büllü hastalıklar klinik olarak  şiddetlenme gösterebileceği gibi ilkkez gebelik esnasında da ortaya çıkabilir. Malin melanoma adlı benlerden kaynaklı kanser, gebelik esnasında ve doğum kontrol hapı kullanımına bağlı hızlı bir kötüleşma gösterir. 

Akne, atopik dermatit gibi allerjik deri hastalıkları, koltuk altı ve kasık terlemesi azaldığında Fox-Fordyce ve hidradenitis suppirativa olgularında ise klinik düzelme eğilimindedir. sedef hastalığı, SLE gibi hastalıklarda klinik seyir her iki yöndede etkilenebilmekte veya hiç etkilenmemektedir. 

 Kaynak: Y. Tüzün A.Kotoğyan , Dermatoloji 1994, Cem Ofset istanbul.
 

0 0 0 0 0 0
  • 232

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Diğer sağlık personeli meslektaşlarımızın da aramızda olması için bir çalışma yapıyoruz, en kısa sürede duyuracağız.

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Harita
Bilgi
Kategori:
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:

Hekim.Net

Close