·   · 27 Giriş
  •  · 19 arkadaş

Megavoltaj X Işınları

Megavoltaj X-ışınları, 1000 kV (1 MV) aralığını aşan voltajlarda çalışan doğrusal hızlandırıcılar ("linaclar") tarafından üretilir ve bu nedenle MeV aralığında bir enerjiye sahiptir.Bu durumda voltaj, doğrusal hızlandırıcıdaki elektronları hızlandırmak için kullanılan voltajı ifade eder ve daha sonra üretilen fotonların mümkün olan maksimum enerjisini gösterir. Tıpta neoplazmları, kanseri ve tümörleri tedavi etmek için harici ışın radyoterapisinde kullanılırlar. 4-25 MV voltaj aralığındaki ışınlar derin gömülü kanserleri tedavi etmek için kullanılır çünkü radyasyon onkologları vücuttaki derin bölgelere iyi nüfuz ettiklerini bulurlar. Orthovoltage X-ışınları adı verilen düşük enerjili x-ışınları, yüzeye daha yakın kanserleri tedavi etmek için kullanılır.

Düşük enerjili fotonlardan daha az zayıflatıldıkları ve daha düşük deri dozu ile daha fazla nüfuz edeceği için derin yatan tümörlerin tedavisinde megavoltaj röntgenleri tercih edilir. Megavoltage x-ışınları ayrıca orto-voltaj x-ışınlarından daha düşük bağıl biyolojik etkinliğe sahiptir. Bu özellikler, mega gerilim x-ışınlarını, IMRT gibi modern tekniklerde tipik olarak radyoterapi için kullanılan en yaygın ışın enerjileri yapmaya yardımcı olur.


Resim:

Los Angeles Radyoterapi Enstitüsüne kurulan ilk megavolt x-ışını makinesi, 1938. Linac'lardan önce, nüfuz edici röntgenler üretmek için milyon voltluk transformatörlerle (sağ sütun) çalışan yüksek voltajlı röntgen tüpleri (sol sütun) kullanıldı.


Tarih:

Tedavide mega gerilim röntgenlerinin kullanımı ilk olarak 1950'lerde Cobalt-60 makinelerinin kullanılmasıyla yaygınlaştı. Ancak bundan önce, 1930'ların Van de Graaff jeneratörü ve betatron da dahil olmak üzere diğer cihazlar mega gerilim radyasyonu üretebiliyordu.


Kaynak: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Megavoltage_X-rays


1 0 0 0 0 0
  • 628
  • +

Hekim.Net

Close