Bu yazımızda sizlere varis hastalığının belirti ve şikayetleri hakkında ayrtınlı bilgi vereceğiz.Varis hastalığının temel ve en belirgin şikayetleri şu şekilde sıralanabilir; damarların genişleyip cilt yüzeyinde görülebilecek hale gelmesi, ağrı,  şişlik, ödem, kaşıntı, kramp, kanama ve bacak ülseridir.

Bacak Ağrısı 

Varis hastalığının en sık karşılaşılan belirtisi bacaklarda ortaya çıkan ağrı şikayetidir. Varis oluşumu ile birlikte sorunlu damarlarda dolaşım problemleri görülür. Dolaşımın problemli olması kirli kanın bölgede birikmesine ve damara uygulanan baskının artmasına neden olur. Bu durum bacaklarda ağrı oluşmasına neden olur. 

Kramp 

Şiddetli spazmlı kas kasılmasına kramp denilmektedir. Kramp, varisli hastalarda sıkça görülen ve özellikle geceleri şikayete sebep olan bir belirtidir. Bazı durumlarda hastayı uykudan uyandıracak kadar şiddetli olabilmektedir. 

Şişlik ve Ödem

Varis, toplardamar üzerinde bulunan kapakçıkların görevini yerine getirememesi sonucunda kirli kanın damarda birikmesi sonucu oluşmaktadır. Bölgede biriken kirli kan bacaklarda ödem oluşmasına neden olabilir.  Şişlik tek bir noktada değil dizaltında ve ayağın genelinde gözlenmektedir. 

Kaşıntı

 Kaşıntı varis hastalıklarında oldukça sık rastlanan şikayetlerden birisidir.  Kirli kanın damarda beklemesi ve varis yüzünden deri altında bulunan yağ dokusunun azalması kaşıntıya neden olmaktadır. Hastalığın ilk evrelerinden itibaren görülebilir. Hastalığın ilerlemesi ile kaşıntı şikayeti artabilir.

Kanama

Nadiren de olsa ileri dereceli varislerde kanama şikayeti gözlenebilir. Bazı durumlarda kanamanın durdurulması için doktor müdahalesi gerekebilir. 

Bacak Ülseri

Toplardamar genişlemesi hastalığının son aşamasıdır. Bu kadar ilerlemiş varislerde bölgede kan akışı sağlanamaz. Bölgede kan akışının sağlanamaması doku hasarına yani yara oluşmasına neden olur. Bu tür yaralara venöz ülser ismi verilir. Bölgede kan akışı olmaması nedeniyle diğer yaralar gibi kendi kendisine iyileşme ihtimali yoktur. Yorumlar

Hekim.Net

Close