Op. Dr. Eren Ang

 • 1602

1971  bursa doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Bursa’da tamamlayarak, 1988 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde yüksek öğrenimime başladım. 1994 yılında mecburi hizmet nedeniyle pratisyen hekim olarak Konya Çavuş Sağlık Ocağı’nda göreve başladım.

Mecburi hizmetimin ardından, 1996 yılında naklen tayin olduğum Bursa ilinde Sağlık Bakanlığı bünyesinde çeşitli birimlerde pratisyen hekim olarak çalıştıktan sonra 2000 yılında tabip asteğmen ve işyeri hekimi olarak Afyon Ana Depo ve Fabrika Komutanlığı’nda askerlik vazifemi ifa ettim.

Askerlik sonrası  2004 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahi Kliniği’nde ihtisasa başladım. 2010 yılında Kalp Damar Cerrahisi uzmanı olarak Osmaniye Devlet Hastanesi’nde mecburi hizmetime başladım.

O yıllarda, Kalp Cerrahisi için gerekli teknik imkanlar  bulunmayan hastanede ağırlıklı olarak varis ve venöz hastalıkların tedavisiyle ilgilendim. Osmaniye Devlet Hastanesinde ilk endovenöz radyofrekans ablasyon tedavisini başlattım.

Yoğun çalışma temposundan fırsat buldukça yurt içi ve yurt dışı vaskuler cerrahi  kongre ve kurslarına katılarak güncel varis tedavilerini takip ettim. 2013 yılında Bursa Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne naklen tayin oldum. Haziran 2016 da, 2015 yılında dahil olduğum Bursa Yüksek İhtisas Egitim ve Araştırma Hastanesi Kalp Damar Cerrahi Kliniği’nden  ayrılarak özel muayenehanemde hasta kabulüne başladım.

Bursa varis tedavi merkezimizde her çaptaki varislerinize köpük tedavisi ile tedavi imkanı sunmaktayız. Damar çapına uygun konsantrasyondaki sklerozan sıvı maddenin havayla karıştırılarak köpük haline getirilmesi sonucunda akışkanlığı azalarak uygulama bölgesinde kana karışıp seyrelmesi önlenir, bu nedenle varisli damar bölgesinde daha uzun süre ve uygun yoğunlukta kalarak etkisi artar. Hastalıklı damar skleroze olur, lümeni kapanarak kurur ve vücut tarafından emilir. Varis damarını genişleten ve sıkıntı yaratan olay içindeki kanın yüksek basıncı olduğundan görüntü ve ağrı gibi semptomlar hemen düzelir. Kesi yapılarak varisli damarın vücuttan çıkarılıp atılması (ameliyat) yerine uygulanan bu tedavi sayesinde Bursa’daki varis hastaları dakikalar içinde sağlığına kavuşabilmektedir. Ameliyatsız olan bu yöntem sayesinde günlük hayattan kopmadan tedavi imkanı vardır. Öğle arası 10 dakikalık tedavi ardından işe dönülebilir, istirahate gerek yoktur, ağrı olmaz, kesi izi olmaz, anestezi verilmediğinden anesteziye bağlı komplikasyonlar söz konusu değildir. Zamanın kıymetli olduğu günümüzde hayattan ve işimizden kopmadan tedavi ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.

 

Varis denilince estetik ve hastalık olarak ikiye ayrılan toplardamar genişlemeleri anlaşılmalıdır. Estetik olan varis sorununda sebep önemli bir dolaşım problemi olmayıp, bu genişlemeler sonucunda da dolaşım problemi olmaz. Estetik olan varisler genelde 4 mm çapa kadar olan, telenjiektazi veya retiküler ven olarak adlandırılan kılcal damar genişlemeleri olsa da bazen 4 mm çapın üstündeki varis pakeleri de trunkal venöz yetmezlik olmadan sadece estetik bir problem olarak karşımıza çıkabilmektedir. Telenjiektazi- spider venler alt ekstremite dışında yüzde, yanaklar ve burun bölgesinde de oluşarak hastayı estetik açıdan rahatsız edebilirler. Kırmızı lekeler şeklinde görülen bu damar yumakları alkolizmde östrojen artışı nedeniyle de sık görüldüğünden hastalara alkolik insan görüntüsü kazandırabilirler. Altta yatan sebep dolaşım probleminden ziyade genetik, yüksek östrojen ( dışarıdan alım, doğum kontrol hapları, alkolizm, aşırı kilo ), kortizonlu krem, ilaç kullanımı olabileceği gibi açık tenli insanlarda güneş tahrişi sonrası da görülebilir. Bacaklarda görülenler nadiren venöz yetmezlik gibi bir dolaşım problemi nedeniyle de oluşabilirler. Varis hastalığında ise venöz yetmezlik sözkonusudur, estetik yanı sıra ciddi bir sağlık problemidir

Tedavi programı belirlenmeden önce toplardamar yapısı detaylı bir dopler us ile değerlendirilmelidir. Safenofemoral bileşke ve perforan venlerde bir yetmezlik sözkonusu ise bu gözle görünmeyen kaynaklar tedavi edilemeden sadece görüntü ortadan kaldırılırsa varisin tekrarlama olasılığı yüksektir. Varis tedavisinde amaç mevcut kapak yapısı bozulmuş, fonksiyonlarını yerine getiremeyen toplardamarı ortadan kaldırmak ve mümkünse kaynağı da ortadan kaldırmaktır. Büyük çaplı varis pakeleri cerrahi, köpük, endovenöz lazer-radyofrekans ablasyon, glue (yapıştırıcı) yöntemleriyle yok edilir. Cerrahi dışındaki yöntemlerde lümeni tıkanan damar zamanla vücut tarafından emilerek yok edilirler. Kılcal damarlarda ise lazer, radyofrekans, mikroskleroterapi, skleroterapi, köpük skleroterapi yöntemleri kullanılır.1-2 mm üzerinde çapa sahip kılcallara ince iğneler ile girilerek içine verilen sklerozan madde endotel hasarı oluşturarak damar lümeninin tıkanmasına sebebiyet verir. Ardından ölü damarların vücut tarafından emilerek yok edilmesi ile estetik bir görüntü sağlanır. Nadiren alerji, ilacın damar dışına kaçmasıyla zamanla geçecek renk değişiklikleri gözlenir. Sıklıkla da işlem sonrası geçici morluk ve şişlikler söz konusu olur. İğne giremeyecek kadar küçük çaplı damarlarda ise cilt üzerinden uygulanan lazer veya radyofrekans tedavisi yapılır. Lazer ile tedavide lazer ışınları tarafından damar hasarı verilirken radyofrekansta kullanılan enerji, yüksek frekanslı radyo dalgalarıdır. Lazer tedavisi sonrası termal yanık ve ciltte renk koyulaşmaları görülebildiğinden radyofrekans tedavisi daha üstündür, yüz ve bacaklardaki kılcal tedavisinde en uygun yöntemdir.


Op. Dr. Eren Ang
 değişen bir profil kapak fotoğrafı 
Op. Dr. Eren Ang
 değişen bir profil resmi 
 • Yakışıklı kardesim benim :)

  0 0 0 0 0 0
  • ? 

   0 0 0 0 0 0
  Giriş yapmamıs kullanıcılar 'Yorum Gönderisi' eylemini kullanamazlar.
  Takip Ettiğiniz Kuruluşlar
  Bilgi
  Ad Soyad:
  Op. Dr. Eren Ang
  Tibbi Kariyeriniz:
  Uzman Hekim
  Uzmanlık Alanı:
  Kalp ve Damar Cerrahisi
  Tıp Fakülteniz:
  İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ İstanbul Tıp
  Mezuniyet Yılınız:
  1994
  Çalıştığınız Kurum:

  muayenehanemde çalışıyorum.

  Çalıştığınız Kent:
  Bursa
  Arkadaş sayısı:
  Takipçi sayısı:
  Üyelik
  Onaylı
  Fotoğraflarım

  Hekim.Net

  Close