·   · 49 Makale / Blog
  •  · 444 arkadaş

Art As a Reflection of Unconscious

An inspiration...

Artistic creations are powerful cause they reflect the unconscious which may be the only reality against the common way of thinking..


The deeper the unconscious content, language of art changes, becomes purified and impressive and the transferred information grows like a huge river flow.

That's why  a small poem or a one page painting may full hundreds of pages with words, in the language of the conscious.


It is important to understand that the amount of information in the unconscious and conscious is incomparable. Also the quality of the information is completely different, the conscious information is a limited derivative of the unconscious.The unconscious has an unlimited, time independent  information pool while conscious information is a very superficial, time dependent and limited interpretation of some parts of unconscious...


We human beings are given chance to perceive both sides, if we can ...


K.C.B. 2013

0 0 0 0 0 0
  • 1071
  • +

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Hekim.Net

Close