ismail tosun

  • 218
Profil Doluluğu
Giriş yapmamıs kullanıcılar 'Profil Mükemmeliğini Gör' eylemini kullanamazlar.

adıyamanda toprakla uğraşmayı seven yarı çiftçilik yarı doktorluk yaptığımız bir hayat

Profil Akışı
ismail tosun bir fotoğraf ekledi
ismail tosun bir fotoğraf ekledi
ismail tosun bir gönderi ekledi

Ve gece yarısı. Saat 1’i biraz önce geçmişti.  

Yatağında hafifçe doğruldu.  

Mehmed’e hayat dolu seslendi. 

‘Bana bir sigara ver, yak da ver’ 

Mehmed sigarayı sırtını ona dönerek, sözde edeplice yaktı ve verdi.  

Derin bir nefes çekti. 

Derin, çok derin bir nefes… 

Sonra sigarayı Mehmed’e uzatıp ‘devam et’ derken, gözlerini, bal rengi gözlerini perdeleri açık pencereden dışarıya odanın ışığıyla parlayan komşusu ceviz ağacının dalları arkasındaki karanlığa dikti.  

Pembeden daha kırmızı dudakları hafifçe kıpırdadı. ‘Demek böyle ölünürmüş…’ 

Necip Fazıl Kısakürek

ismail tosun bir gönderi ekledi

Fikret Kızılok gençlik yıllarında bir plak çıkarmak ister. Çıkaracağı plağa, büyük usta Aşık Veysel'in 'Söyle Sazım' ve 'Yumma Gözün Kör Gibi' adlı iki eserini de seçer. 

Gazeteci arkadaşı Arda Uskan'la Aşık Veysel'in Sivas- Sivrialan'daki köyüne giderler. Arda Uskan röportaj yapacak, Kızılok da şarkıları için izin isteyecektir. İki gün kalırlar o evde... 

Aşık Veysel, bir gece gözlerinin nasıl kör olduğunu anlatır onlara; "Tek gözüm zaten görmüyordu. 'Kırlangıç Uşağı' diye seyyar doktorlar vardı. Onlar göz açarlardı, göz doktoruydular. Babam rahmetli, gösterdi, baktılar. 'Sağ gözü ışık görüyor, üzerindeki perdeyi alırsak açılır. Akdağmadeni'ne getir, orada tedavi edelim' dediler. Onlar gittiler, bizde bir sevinç fakat fakirlik var. Babam para bulacak da götürecek, açtıracak! 

O arada öküzün önünden saman irisini, tozunu, toprağını temizlemek için ahıra girdik. Öküz bağlıydı. Hayvan kafasını böylesine sallayınca boynuzunu tam gözümün üstüne vurdu. Sağ gözüm de aktı gitti. O ışık da kayboldu." Ardından Aşık Veysel susar, 

Kızılok eline gitarını alır ve çalmaya başlar. Sonra bir cesaret büyük ozandan şarkılarını ister.

Cebinde sadece 250 kuruş telif parası vardır. 

Aşık Veysel gülümser; "O parayı al şirketine götür, gazoz parası yapsınlar. Ama sen güzel söylüyorsun oğlum. İstediğin şarkımı kullanabilirsin'' der. 

Bu sözlü anlaşmadan birkaç ay sonra Fikret Kızılok'un ilk plağı çıkar. Plak satış rekorları kırar ve Kızılok Altın Plak kazanır. Kazandığı Altın Plak'ı götürüp ustasına, Aşık Veysel'e hediye eder. 

Aşık Veysel 21 Mart 1973'de hayatını kaybettiğinde, Kızılok, ''Ustam öldü, toprak oldu. Ustamın parmaklarına değen bu sazın da toprak olması gerekir. 

Artık ona can veren parmaklar yok'' diyerek Veysel'in mezarı başında sazını kırar. Ve bir süre müziğe veda eder. 

Aşık Veysel, Türkiye'nin gelmiş geçmiş en büyük halk ozanlarındandır. (1894-21 Mart 1973) Ustaya Saygıyla….  

ismail tosun bir gönderi ekledi

KRALİÇE ADINA BELGE

“Çok mutlu ve gururluyum. Robotik cerrahi alanında Türkiye’de, doğu Avrupa’da ve Ortadoğu’da ilk uygulamaları yapan kişiyim. İngiltere’de bulunan bilimsel çalışmalarımı takip eden meslektaşlarım kuruluşa beni önermiş. Genellikle İngiliz vatandaşlarının üye yapıldığı, uluslararası bilim insanlarının daha nadir olarak seçildiği bir kuruluş. Bu açıdan da bu nişan benim için çok önemli. Hem yaptığım bilimsel hem de uluslararası düzeyde çalışmalar için beni bu ödüle layık gördüler. 5 Haziran’da da bir törenle kraliçe adına bana belgeyi takdim edeceklerini söylediler. Mesleğe başladığımda böyle mutluluklar yaşayacağımı hiç tahmin etmezdim. Ama her zaman çok çalıştım, daima ekip çalışmasına önem verdim. Büyük onur ve mutluluk duyuyorum.”

400 YILLIK KURULUŞ

1599 yılında kurulan RCPSG (Glasgow Kraliyet Tıp Doktorları ve Cerrahları Kurumu), sağlık alanında standartların yükseltilmesi alanında çalışan bir enstitü. Doktorlara mesleki gelişim imkânları sunan kurum, ülkelerin sağlık politikalarını geliştirmek için çalışmalar yürütüyor. RCPSG, İngiltere’nin sağlık politikalarında da belirleyici bir unsur olarak biliniyor.

KİMDİR?

1968 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi‘ni, ihtisasını ise 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı’nda tamamlayan Ali Rıza Kural, 2005 yılında Türkiye’nin ilk robotik ürolojik cerrahi programını kurdu. Bugüne dek 1300’den fazla robotik prostat kanseri operasyonu 250’yi aşkın robotik böbrek ameliyatı gerçekleştirdi. Kural, 2010 yılından beri Acıbadem Maslak Hastanesi’nde Robotik Cerrahi ve Üroloji Bölüm Başkanı olarak görev yapıyor. 2017 yılında ise Dünya Endoüroloji Derneği Başkanı seçilmişti.
Kaynak :Hürriyet

ismail tosun bir gönderi ekledi

Tolstoy'un 8 altın kuralı : 

Sabah 5'te uyan Gün içinde iki saat uyu, 

Çok yemek yeme Her gün bir saat yürü 

Faydanın dokunacağı insanları sev, 

Akla dayanmayan kanaatlerini umursama, 

Aynı anda iki şey yapma, 

Gerekli olmadıkça hayal aleminde kaybolma...

ismail tosun bir gönderi ekledi

PADİŞAHLAR "KOSTANTİNİYE" DİYORDU, ATATÜRK'ÜN EMRİYLE "İSTANBUL" OLDU.. 

Gerçekleri hatırlatmakta fayda var... 

Fatih'in İstanbul'u fethinden, son padişah Vahdettin dönemine kadar; İstanbul'da basılan tüm madeni paraların üzerinde, basıldığı yer olarak "Kostantiniye" yazar. [Fotoğrafta gördüğünüz gümüş para, Sultan Vahdettinden önce basılmıştır. Kırmızı ile işaretlediğim yerde, paranın basıldığı yer olarak "Kostantiniye" yazılıdır.] 

Gerek Saray, gerek ulema, gerekse de "münevver" kesim, asla ve asla  "İstanbul" ya da İslambol" adını kullanmamışlardır.

 Kullandıkları isimler "Kostantiniye, Dersaadet.." vb isimlerdir. 

İstanbul ya da İslambol adı sadece halk arasında kullanılmıştır. 

Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bir süre sonra, Atatürk'ün emriyle İstanbul'un adı resmen "İstanbul" olmuş; "Kostantiniyye, Konstantinopol" vb isimlerin kullanılması YASAKLANMIŞTIR. 

Yine Atatürk'ün emriyle;  3 Ocak 1929’da, Türkiye Posta Telgraf ve Telefon Genel Müdürlüğü, merkezi İsviçre’nin Bern şehrinde bulunan Uluslararası Posta Telgraf ve Telefon Teşkilatı’na bir mektup yazarak "bundan sonra 'Constantinople' yerine 'İstanbul' adının kullanılması gerektiğini, aksi takdirde gelen postaların iade edileceğini" resmen bildirmiştir. 

Yazan ; İskender Can

Bilgi
Ad Soyad:
ismail tosun
Tıp Fakülteniz:
TRAKYA ÜNİVERSİTESİ
Mezuniyet Yılınız:
2004
Uzmanlık Alanı:
Pratisyen Hekim
Çalıştığınız Kent:
Adıyaman
Çalıştığınız Kurum:

adıyaman 10 nolu asm

Tibbi Kariyeriniz:
Pratisyen Hekim
Üyelik

Onaylı+Web

Fotoğraflarım
Benim Videolarım

Hekim.Net

Close

Hekim.Net

Close