ismail tosun

Onaylanmış Üye
  • 4194

Adıyaman Tabip Odası 

Aile Hekimliği


Üyelik
Onaylı+Web
Bilgi
Ad Soyad:
ismail tosun
Tibbi Kariyeriniz:
Pratisyen Hekim
Uzmanlık Alanı:
Pratisyen Hekim
Tıp Fakülteniz:
TRAKYA ÜNİVERSİTESİ
Mezuniyet Yılınız:
2004
Çalıştığınız/okuduğunuz Kurum:
adıyaman 10 nolu asm
Çalıştığınız/Okuduğunuz Kent:
Adıyaman
Arkadaş sayısı:
Takipçi sayısı:
Fotoğraflarım

Gebe Mumya ve “Turşu” Fetüs

Geçen yıl araştırmacılar, Polonya'nın Varşova kentinde, bilinen ilk ve tek, gebe antik Mısır mumyasını keşfetti. Onlarca yıl boyunca, bu mumyanın M.Ö. 1. yüzyıldan kalma, erkek bir rahip olduğu zannedilmişti.

Journal of Archaeological Science'da, doğmamış çocuğun dokularının mumyada nasıl korunduğuna ve dünya genelindeki müze koleksiyonlarında, daha fazla sayıda bu türden korunmuş fetüs örneğine rastlanıp rastalanamayacağına dair daha çok soruyu gündeme getiren bir makale yayınlandı.

Makaleye göre; kadın muhtemelen gebeliğinin 26. ila 30. haftaları arasında hayatını kaybetti. Rahim içinde dokunulmadan kalan fetüs de “turşuya dönüşmeye" başlayarak korundu.

Araştırmacılara göre mumyalama süreci, "rahmi neredeyse hava geçirmez şekilde kapattı" ve fetüse hava ve oksijen erişimini önemli ölçüde sınırlandırdı. Böylece fetüsü, eski bedenlerin bugüne kadar korunmasını sağlayan bataklıklardaki ortama benzer bir ortama yerleştirmiş oldu.

Ölen kadının natronla kaplı olduğu aktarıldı. Natron, mumyalama sürecinde vücudu kurutmak için kullanılan ve akabinde rahmi ve fetüsü de kurutan, Mısır sodyumunda doğal olarak ortaya çıkan bir maddedir.

Fakat araştırmacılar, mumyalanmış bedenlerde bu şekilde korunan fetüslerin kemiklerinin iyi korunamayabileceğini, dolayısıyla röntgen ve bilgisayarlı tomografi ile görülemeyeceğini belirtiyor.

Bu vakadaysa, alkali ortamdan asidik ortama geçişin, fetüs kemiklerinin kısmen ayrışmasına yol açtığı; ama yumuşak doku şeklinin korunduğu ifade ediliyor. Bu durum, asidik ortamdaki demineralizasyon sebebiyle, kemiklerin nadiren bulunduğu, bataklık cesetlerinde görülene benziyor.

Mineralizasyon hamileliğin ilk iki üç aylık döneminde çok zayıf olduğu ve ancak daha sonra hızlandığı için, bilim insanları fetüsteki neredeyse tüm kemiklerin ve diğer minerallerin erozyona uğradığını söyledi.

Bilim insanları bu yeni bulgulara dayanarak, radyologların mumyaları incelediğinde, pelvik bölgedeki yumuşak dokuların şekline dikkat etmelerinin önemini vurguladı.

Adam altında bir yılan olduğunu bilmiyor.
Kadın da adamın üzerinde ağır bir taş olduğunu bilmiyor.
Kadın şöyle düşünüyor:
“Düşeceğim!
Ve tırmanamıyorum çünkü yılan beni ısıracak !
Adam neden biraz daha kuvvet kullanıp beni yukarı çekemiyor!”
Adam şöyle düşünüyor:
"Çok acı çekiyorum!
Yine de seni hala elimden geldiğince çekiyorum!
Neden biraz daha fazla tırmanmaya çalışmıyorsun ?!"
Siz karşı tarafın baskı altında olduğunu göremezsiniz.
Karşı taraf da sizin ne kadar acı çektiğinizi göremez.
Hayat böyledir işte;
İş,
Aile,
Aşk,
Arkadaşlık farketmez.
Mesele ne olursa olsun birbirinizi anlamaya çalışmalı, farklı düşünmeyi öğrenmeli,
empatiyle yaklaşarak daha iyi iletişim kurmayı denemelisiniz..
Unutmayın ki bu dünyada yalnız değiliz.
Anladığımız ve anlaşıldığımız kadar varız............

Hekim.Net

Close