·   · 333 Makale / Blog
  •  · 0 arkadaş

Çocuklu veya Çocuksuz

"Gidip çocukları alman gerekiyor mu?" 

Asansörden çıkarken iş arkadaşlarımdan biri bana sordu. Bu özel durum, cevap vermeme gerek kalmadan çekip gitmeme izin verdi, ama bu her zaman böyle olmuyor. 30'lu yaşlarımda, eğitimini tamamlamış ve şu anda ikinci öğretim üyesi olan bir kadın olarak, sık sık neden çocuğum olmadığını açıklamam ya da gerekçelendirmem gerekiyor ve çoğu zaman bunu soran kişi gücenmesin diye yapıyorum. aslında bu onların işi değil.


Toplum herkes için “hedefler” belirlemiştir, ancak ebeveynlik ve anne/baba/diğer insanlara bakma kararı gibi bazıları kesinlikle kadınlar için uygulanmaktadır. Bir erkek ebeveynliği ertelemeye karar verirse, bu bir kariyer seçimi olarak görülür; ama kadınlar için, özellikle tıpta olanlar için hikaye çok farklı. Çocuksuz kadınlar genellikle daha erkeksi (çocuk sahibi olmamanın bir kariyer seçimi olduğu varsayımı), daha az empatik veya bir şekilde "bozuk" olarak görülüyor.


Tüm sorularla karşılaştım.

"Ne zaman çocuk yapıyorsun?!"

"Zaman geçiyor - ne zaman bir Duma bebeği göreceğiz?"

"Bu yıl bir bebeğiniz olacağını sanıyordum. Değil mi?"


Bu sorulara verdiğim cevaplar, sahip olduğum enerji düzeyine, sabah kahvemi içip içmediğime veya kişiyi iyi tanıyıp tanımadığıma göre değişir. Yine de bazen onları nazikçe görmezden geliyorum çünkü dürüst olmak gerekirse bu onları bağlamamalı.


Anneliğe giden yolda doğurganlık tedavileri ve ilişki durumumdaki değişikliklerle dolu bir yolculuk yaşadım, ancak çoğu zaman “kariyerim için karar verdim” varsayılıyor ve gerçeklerden uzak olsa da bu varsayıma göre yargılanıyorum. . Zaman zaman, daha biri bana nedenini sormaya cesaret edemeden, "çocuk istemeyen" "agresif" bir kadın olarak tasvir ediliyorum.


Akademik tıbbın birçok baskısıyla da başa çıkan annelerin çalışmalarına ve özverilerine hayranım. Bir cerrahın kızı olarak, hamile bir asistanken annemin bir Foley kateteri takma ihtiyacı duymasının ya da doktorunun onun bir vakanın parçası olmasına izin vermemesinin korku hikayelerini duyarak büyüdüm. Bu hikaye, ne yazık ki, buzdağının sadece görünen kısmı.


Kadınlar, azalan üretkenliklerine (RVU'lar) ve önceliklerdeki değişikliklere ilişkin raporlar aracılığıyla emzirme ve cezalandırılmaya devam ediliyor ve genellikle "çocuklarıyla ilgilenmeleri gerektiği" için toplantılardan atılıyor.


Öyleyse kendinize sorun: Bu koşullar nasıl uygun olabilir? Özellikle tıpta yaşayacağı dehşeti ve tepkiyi bilen bir kadının çocuğu olmadığı için yargılamak nasıl adil olur? Bacağınızı kıracağınızı bile bile banktan atlar mısınız? Öyle düşünmüyorum.

Tıpta çocuksuz kadınlara genellikle tatillerde çağrılır, bahar tatilinde servis yapılır ve "çocukları yok, yapabilirler" diye günün ilerleyen saatlerinde gelmeleri istenir. 


Bu yazının amacı çocuğu olmayan kadınlara bu şekilde davranılmasını istemek değil, daha ziyade toplumun bizim için hazırladığı bir kutucuya daha bir tik atmadığımız için cezalandırılmamamızı istiyoruz.


Ve son cevabım: "Bu seni ilgilendirmez." 

image_transcoder.php?o=bx_froala_image&h=2777&dpx=2&t=1649896282


Dr Narjust Duma Hakkında

image_transcoder.php?o=bx_froala_image&h=2776&dpx=2&t=1649896196

Narjust Duma, MD, Kolombiyalı bir anne ve Dominikli bir babadan dünyaya gelen Venezuelalı. İç hastalıkları ihtisasını Rutgers New Jersey Tıp Okulu'nda ve bursunu Rochester, Minnesota'daki Mayo Clinic'te tamamladı.

Klinik ilgi alanları, kanserden kurtulmanın benzersiz yönleri de dahil olmak üzere, akciğer kanserli kadınların bakımını içerir. Akciğer kanserli kadınlarda cinsel işlev bozukluğunu değerlendiren bugüne kadarki en büyük çalışma olan Akciğer Kanserli Kadınlarda Cinsel Sağlık Değerlendirmesi (SHAWL) Çalışmasının baş araştırmacısıdır. Ayrıca Midwest'te sadece akciğer kanserli kadınlara adanan ilk kliniği açtı.

Dr Duma, tıp eğitimi ve tıpta cinsiyet ve ırk ayrımcılığı konusunda önde gelen bir araştırmacıdır. Ulusal Hispanik Tıp Derneği tarafından 2018 Yılın Sakini Ödülü, Mayo Brothers Seçkin Bursu ödülü ve LEAD ulusal hematoloji ve onkoloji konferansı tarafından 2020 Yükselen Yıldız ödülünün sahibidir. Onunla bağlantı kurun:

Twitter: @NarjustDumaMD

Instagram: narjustdumamd

Eskiden Sosyal Adalet Birliği olarak bilinen Duma Laboratuvarı, Ağustos 2019'da kuruldu ve akademik ve klinik tıpta ayrımcılık ve cinsiyet yanlılığı, kanser sağlığı eşitsizlikleri ve tıp eğitiminde dahil olmak üzere tıpta sosyal adalet konularına odaklanıyor. KAYNAK:  https://www.medscape.com/viewarticle/971919 

9 0 0 0 0 0
  • 640
  • +

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Hekim.Net

Close