Yurt Dışında Çalışma Grubu

 • 1190
Bilgi
Grup Adı:
Yurt Dışında Çalışma Grubu

Yurt dışında çalışan arkadaşları ve bu konuya ilgi duyan diğer meslektaşlarımızı buraya bekliyoruz.

Çalışma şartları, sorunlar , anılarınız...

Ingiltere'de hekimlik

 • Doktorlar nasıl denetleniyor?

  Her consultant bir CPD (sürekli profoyonel gelişim) grubuna üye olmak zorunda. Bu grup senede birkaç kez toplanıyor. Vaka tartışmaları yapılıyor, grup mensupları birbirlerine destek oluyor. Her bir üyenin mesleki kişisel gelişim planı diğer üyeler tarafından denetleniyor. Her sene en az 50 kredilik klinik, akademik ve profesyonel aktivite yapmanız gerekli ve çalıştığınız hastanede de yıllık değerlendirme yapılıyor. Yeni gelen sisteme göre her 5 senede bir doktorların uzmanlıkları bu değerlendirmlerinin sonuçlarına göre tekrar onaylanacak.  

  İş olanakları nasıl?

  Avrupa'daki ekonomik krizden İngiltere de nasibini aldı. Son 3-4 yılda NHS klinikleri küçültüldü. Bu da doktorların iş yükünü ağırlaştırdı. NHS şu an bir reformdan geçiyor. Denetleme mekanizmaları, hastane yönetimi ve yatırım mekanizmaları değişiyor. Son yıllarda özel sektör giderek büyümeye başladı. Özel sağlık sigortası yaptıran kesim arttı. Tüm bunların sonucunda NHS'de iş olanakları azaldı. Londra'da rekabet çok yüksek. Ancak Londra dışına taşınmak sorun olmadığı sürece sürekli iş bulmak çok zor değil. Diğer bir opsiyon da 'locum' olarak kontratlı, belirli sürelerde çalışmak ki böyle pozisyonlar sıkça açılıyor.  

  Peki ya akademik kariyer yapmak isterseniz?

  Daha önceden basettiğim gibi, her doktor akademik aktivite yapmak zorunda. Ama akademisyen olmak istiyorsanız öncelikle doktora yapmanız öneriliyor. İhtisas eğitiminiz sırasında akademik asistan kadroları var. Klinik pozisyondan ayrı olarak üniversitenin akademik pozisyonlarına başvurabilirsiniz. Bu pozisyonların çok sınırlı sayıda olduğunu söylemekte yarar var.

  Özel muaynehanecilik deneyiminiz nasıl?

  Consultant olarak özel muaynehane açabilirsiniz ya da kısıtlı sayıdaki özel hastanelerde çalışabilirsiniz. Londra'nın merkezinde ve kuzeyinde hasta görüyorum. Özel muaynehanede çalışırken Türk hastaları daha fazla görme imkanım oluyor. NHS'deki olanak kısıtlamaları olmadığından, klinik olarak da tatmin edici oluyor, gerekli tedavileri uygulayabiliyoruz. 

  Türkiye'deki uzmanlar İngiltere'de çalışabilirler mi?

  Herhangi bir uzmanın İngiltere'de çalışabilmesi için General Medical Council'a üye olması gerekiyor. Teorik olarak bu mümkün. Fakat Avrupa Birliği'nde ihtisas yapmadıysanız, uzun bir işlemlerden geçiyorsunuz ve birçok evrağın onaylanması gerekiyor.  

  İngiltere'de olmanın sosyal ve aile yaşamı açısından avantajları neler?

  En güzeli İstanbul-Londra uçuşu sadece 3,5 saat. Günübirlik olmasa da haftasonu için rahatça gidilip gelinebiliyor. Londra çok kozmopolit bir şehir ve İngiltere'de yaşayan Türk sayısı 500.000'in üzerinde. Türk restoranlarına gidebiliyor, Türk sanatçıların konser, film ya da tiyatrolarını izleyebiliyorsunuz. Yani alışması kolay oluyor. İngiltere sosyo-kültürel yapısı açısından ve tarihi dolayısıyla yabancı uyruklularla beraber yaşamaya alışkın ve demokratik bir çerçevede herkesin özlük haklarına ve kültürel etkinliklerine saygı duyulduğu bir ülke. Londra'yı sevmemin diğer nedenleri de kültür-sanat zenginliği, şehrin her yerindeki parklar ve evinizden çıkıp koşabilme, her tarafa yürüyebilme imkanını da sayabilirim. Londra'da çocuk büyütürken oturmuş destek mekanizmaları ve herkese açık olanaklar çok fazla. Tabi ki Istanbul'u, boğazı özlüyorum ama İstanbul'un bu kadar yakın olması ve günümüz teknolojisinde kolaylıkla sürdürülebilen uzun mesafeli ilişkiler Londra'yı cazip kılıyor.  

  Son olarak İngiltere'ye gitmeyi düşünen doktorların neleri incelemesini önerirsiniz?

  • Doktorlar için İngiltere Yüksek Nitelikli Göçmen Programı

   İngiltere Hükümeti, ülkedeki doktor açığını kapatabilmek için HSMP programında özel puanlama sistemi geliştirmiştir. 

   Kimler İngiltere'de Doktor Olarak Çalışabilir? 

   En temel koşul, İngilizceyi iyi derecede bilmektir. Bunu ispatlamak için IELTS sınavlarının genel ortalamasında 7.0 düzeyinde bir sonuç alınması gerekir. 

   Bunlara ek olarak PLAB - 1 ve PLAB - 2 olarak bilenen tıp kurulu sınavlarında başarı göstermeniz gerekir. PLAB -1 ve PLAB - 2 sınavları, mesleğini bilen doktorlar için kolay sınavlardır, tıp doktoru olarak hastalarla iletişimizi ve bilginizi ölçmeyi amaçlar. 

   IELTS Nedir? 

   IELTS, İngiltere'nin eğitim sisteminde kabul ettiği dil sınavıdır. TOEFL sınavına benzer. 

   IELTS 7.0 düzeyi TOEFL'de yaklaşık 550 puana denk gelmektedir. Bir başka deyişle, İngilizceyi iyi derecede konuşuyor olmak gerekir. 

   Nerede IELTS sınavına girebilirim? 

   IELTS sınavına, İngiltere'deki dil okullarında veya bulunduğunuz ülkedeki British Council ofislerinde girebilirsiniz. Türkiye'de Ankara, Istanbul veya İzmir'deki British Council ofislerinin adres ve sınav tarihlerini öğrenmek için tıklayınız.

   Yeterli İngilizce bilmiyorum. Ne yapabilirim? 

   Türkiye'de İngilizce kurslarına gidebilir veya İngiltere'de kaliteli bir dil okulunda IELTS eğitimlerine katılabilirsiniz. 

   IELTS sınavlarından ortalama en az 7.0 düzeyinde sonuç aldım. Ne yapabilirim? 

   IELTS'de ortalama 7.0 düzeyinde (yazma ve okumada 6.0 düzeyi yeterlidir) İngilizce bildiğinizi ispatlayan sonuç belgeniz var ise, İngiltere'de PLAB-1 ve PLAB-2 tıp yeterlilik sınavlarına girmelisiniz. Bu sınavlar İngiltere'de her 2-3 haftada bir yapılmaktadır. 

   PLAB-1 ve PLAB-2 sınavlarına hazırlayan kitaplar vardır. PLAB kurs kitapları edinmek veya İngiltere'de PLAB hazırlık kursuna katılmak isterseniz, bizden detaylı bilgi alabilirsiniz. 

   PLAB Sınavlarında Başarılı Olduğumda Ne Olacak? 

   İngiltere'de doktor açığı olduğu için HSMP programı ile iş bulunması oldukça kolay olacaktır. Bunun için PLAB sınavlarındaki başarı sonucunda Tıp Kuruluna kayıt olmanızı ve ardından HSMP programı ile çalışma izni almanızı sağlıyoruz. 

   İngiltere'de Doktor olarak çalışma koşullarım nasıl olur? 

   İngiltere'de özel muayene sistemi yaygın değildir. Doktorların neredeyse tamamına yakını kamu sektöründe çalışır. Muhtemelen, Türkiye'den daha rahat ve düzenli bir çalışma ortamınız olacaktır. Aylık NET maaş (vergiden sonra), pratisyen doktorlarda ortalama 3-4 bin sterlin, uzman doktorlarda 5-8 bin sterlin civarındadır. Bu maaş ile İngiltere'de rahat bir yaşam sürebilirsiniz. Çalışma yılınıza bağlı olarak elinize daha yüksek ücretler geçer. 

   Kaynak: http://hsmp.med-campus.com/Doktor_Basvuru.asp (Başvuru için Güvenilir görünmüyor!)

   Irlanda'da hekimlikle ilgili bilgiler

   •  

    Sınav değerlendirmesini tamamlamış olmak

    İrlanda'da çalışmak isteyen doktorlar, önce uygunlukları ve değerlendirme muayenesine tabi tutulmaları konusunda İrlanda Sağlık Konseyine başvurmalıdırlar. Sağlık konseyi tarafından belirlenen değerlendirme şemasına ilişkin bilgiler aşağıda verilmektedir.

    Değerlendirme, adayın İngilizce bilgisi ile birlikte mesleki bilgi ve klinik yargı gösterme becerisini değerlendirmek üzere yapılandırılmıştır. Klinik bileşenlerde test edilen konular arasında aşağıda bulunmaktadır:

    • Dahiliye
    •  
    • Cerrahi
    •  
    • Doğum ve jinekoloji
    •  
    • Pediatri
    •  
    • Psikiyatri

    Bu değerlendirme şeması iki temel bileşenden oluşmaktadır.

    • İngilizce dil sınavı
    •  
    • Tıbbi sınav

     

     2.1. İngilizce Dil Sınavı

      A) İngilizce'de adayın akıcılığı, IELTS Akademik Modülleri tarafından değerlendirilecektir. Test dört modülden oluşur: Dinleme (30 dakika), Akademik Okuma (60 dakika), Akademik Yazma (60 dakika) ve Konuşma (15 dakika).

      B) Gerekli asgari standart, dört modülün her birinde en az 6.0 puan ile genel bir toplam puana ulaşmaktır. Geçici Kayıt İçin Değerlendirme Şemasına kabul amacıyla, IELTS sınav puanı maksimum üç yıllık bir süre için geçerli olacaktır.

      C) IELTS, 105 ülkedeki 210 onaylı merkezde alınabilir. Bu nedenle, adayların Geçici Kayıt Değerlendirme Şemasının tıbbi bileşenini oturmadan önce bu sınavı kendi ülkelerinde geçmeleri mümkündür. IELTS testi, İrlanda'daki belirlenen test merkezlerinde de yapılabilir.

      D) IELTS'i Değerlendirme Şemasının bir parçası olarak İrlanda'da istenen puanı almayı düşünen adaylar, birlikte verilen IELTS başvuru formunu doldurmalı ve TR1 / TR2 Formları ve belirtildiği şekilde destekleyici belgeler ile birlikte Sağlık Konseyi'ne teslim etmelidir.

      E) IELTS'e katılan ve dört modülün her birinde en az 6.0 puan ile toplam 7.0 puan alan adaylar, IELTS Test Rapor Sonucunun orijinalini iletmelidir. Değerlendirme Şemasının tıbbi bileşeni, gerekli IELTS sonucunu elde ettikten sonraki üç yıl içerisinde teslim edilmelidir.

     


    •  2.2. Tıbbi Sınav

     Medikal (tıbbi) sınav ise üç bölümden oluşur:


     1. Çoktan seçmeli sorular
     Çoktan Seçmeli Soru kağıdı 60 sorudan oluşmakta ve soru başına toplam 5 seçenek olmaktadır. Sorular aşağıdaki konular arasında eşit olarak bölünmektedir: Tıp, Cerrahi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Psikiyatri ve Pediatri. Sınav süresi iki buçuk saattir.

     2. Ağız yoluyla tıbbi değerlendirme
     Bu test, adayın klinik bilgi ve iletişim becerilerini değerlendirir (20 dakika süreyle). Bu, iki sağlık uzmanı tarafından yürütülmektedir. Değerlendirme görevlilerinden biri tıp veya cerrahi disiplininden olurken diğeri pediatri, doğum ve jinekoloji veya psikiyatri alanından katılmaktadır.

     3. Klinik Muayene
     Bu test, bir Hedef Yapılandırılmış Klinik Muayene (AGİT) şeklinde olup 90 dakika sürmektedir. Adaylar, bir dizi görev birimi aracılığıyla dönerler; böylece herhangi bir alan için, tüm adaylar aynı sınav yapanlar tarafından aynı konular üzerinde değerlendirilir.

     Her alanda, aday doğrudan aşağıdaki görevleri yerine getirip getirmediği gözlemlenir:

     • Anamnez alma
     •  
     • Fiziki muayene yapmak
     •  
     • Pratik bir prosedür sergilemek
     •  
     • Göğüs röntgen filmi, EKG veya laboratuvar sonuçlarının yorumlanması
     •  
     • Hasta yönetimi / eğitim çalışmaları

     2 dinlenme bölümü de dahil olmak üzere toplam 15 bölüm olacak. Her bölümün süresi 6 dakikadır.

     Sınav merkezleri nerededir?

     Değerlendirmeler, Dublin, Galway ve Cork'da yapılmakta ve her değerlendirme için yeterli sayıda başvuran varsa bu merkezlerden birinde her yıl dört defa yer almaktadır. IELTS testi genellikle ilk gün gerçekleşir ve tıbbi bileşenler genellikle ikinci ve üçüncü günlerde gerçekleşir. Adaylara, Değerlendirme Sürecindeki tüm bileşenlerin aynı değerlendirme döneminde tamamlanmasını sağlamak için 3-4 gün izin verilmelidir.

     Sınav ücretleri nasıldır?

     İade edilmez 400 pound tutarında bir ücret, her bir başvurunun işlenmesi için Tıp (Sağlık) Konseyi'ne ödenir. Bu, bir başvuran tarafından diploma / derece’nin noter tasdikli kopyasını gönderirken ödenir. Değerlendirme Düzenindeki daha sonraki teşebbüsler için Kurul'a30 pound ödenir.

     Değerlendirme Şemasının düzenlendiği Royal Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne ayrı bir ücret ödenecektir. Tıbbi bileşenin ücreti sınav ücreti 400 pound'dur ve İngilizce dil bileşeni (IELTS) için ücret 75 pound'dur. Her iki bileşenle birlikte kayıt olan adaylar, doldurulan Giriş Formunu iade ederken, Tıbbi Konseye ödenecek 475 £ tutarında birleşik ücreti vermelidir.

     Tüm ücretler İrlanda para birimi olan Euro cinsinden ödenmelidir. Her banka havalesi alındığında geçerli yerel kur, banka tarafından verilecektir. Tıbbi Konsey veya değerlendirme yapan Tıp Fakültesi tarafından bankada oluşan masraflar, başvuranın sorumluluğundadır ve başvuru sahibi tarafından ödenmelidir.

     Her adayın, Değerlendirme Düzeni'nde dört deneme yapmasına izin verilecektir.

     Tıbbi bileşeni ciddi biçimde başarısız olan adaylara, Değerlendirme Düzenini altı aylık bir süre için tekrar denemeleri yasaktır. Başarısız olan diğer adaylar bir sonraki mevcut fırsata göre Değerlendirme Şemasını tekrar görebilirler. Üçüncü teşebbüste tıbbi bileşeni ciddi biçimde başarısız olan bir adayın, Değerlendirme Şemasını iki yıllığına tekrar denemesine izin verilmeyecektir. Sağlık Konseyi, Tıp Fakültesi / Royal College tarafından Değerlendirme Şeması ile değerlendirilmiş olarak sunulduğunda, sonuçta başarılı olup olmadığı konusunda mümkün olan en kısa sürede adayı mektupla bilgilendirecektir. Başarılı adaylara diploma veya sertifika verilmeyecektir.

     Bir Değerlendirme Düzeninde başarılı olan sonuç, üç yıllık bir süre için geçerli kalacaktır.

     Değerlendirme Şemasından geçen bir aday, Sağlık Konseyi tarafından onaylanmış bir hastanede istihdam için başvuru yapabilir.

     Değerlendirme Şemasında başarısız olan bir aday, başarısız olduğu değerlendirme bölümleri ve başarısızlığın hangi derecede olduğu konusunda bilgilendirilecektir.

      

     Kaynakça:

     Kaynak: https://egitimirlanda.com/haber/irlanda-da-doktor-olmak

     Hollanda'da hekimlik

     • Hollanda'da Uzmanlık başvurularının birçoğu bölgesel olarak açılmaktadır. Ülke tarafından küçük kabul edilen bölümler için ulusal bir başvuru süreci vardır. Yani Dahiliye için bir bölgeye dahil olan Üniversiteler birbirleri ile koordineli başvuru süreci yürütürken Çocuk Psikiyatri gibi bölümler için Ulusal bir başvuru süreci mevcuttur.

      Uzmanlık başvurusu tipik bir iş başvurusu gibidir.

      Akademik kabul edilen hastanelerde (Üniversite Hastaneleri) görüşmeler yapılmaktadır. Diploma notunun pek bir önemi yoktur. Ancak CV, yapılan yayın sayısı, PhD, onursal dereceler, müfredat dışı çalışmalar (Herhangi bir birlikte alınan aktif görev) gibi özelliklere sahip adayların seçilme olasılığı yüksektir. Hollanda vatandaşı olmayanların Dil Yeterliliklerini bu görüşmeye tabi tutulmadan kanıtlamaları gerekmektedir.

      Adaylar dilediği kadar uzmanlığa başvurabilirler. Bütün uzmanlık branşları aynı eğitim programı ile başlamaktadır. Ancak Dahiliye ve Genel Cerrahi kendilerine özgü 1 yıllık alışma süresi uygulamasını kullanmaktadır. Uzmanlık Eğitimi Müfredatı Sağlık Bakanlığı ve ‘Order of Doctors’ tarafından ortak hazırlanmaktadır.

      Uzmanlık Eğitimi alan bireylerin kişisel danışmanı vardır ve genellikle bölümlerindeki bir hoca danışmanlık hizmeti vermektedir. Uzmanlık Eğitimi alan bireylerin araştırma yapmaları zorunludur. Tipik bir Avrupa Birliği üyesi ülkede olduğu gibi Portekiz ‘de de gönderen ve kabul eden kurum anlaşma sağlarsa uluslararası veya ulusal değişim uygulanabilir. Uzmanlık Eğitimi alan bireylerin maaşı ortalama 2500 Euro civarındadır Uzman olduklarında ise maaşları 5000 Euro’ya çıkar. Asistan hekimler haftada ortalama 38 saat çalışmak zorundadırlar ve ekstra nöbet tutmaları zorunludur.

      Diplomaları doğrudan Avrupa Birliğince kabul görür.

      (tıpfak.comdan alıntıdır)

      Avustralyada hekimlik ile ilgili paylaşımlar.

       • Avustralya'da yıllık ücretler

        1. Beyin cerrahı $577,674
        2. Göz doktoru $552,947
        3. Kalp mütehassısı $453,253
        4. Plastik cerrah $448,530
        5. Jinekolog; Kadın doğum uzmanı $446,507
        6. Kulak burun boğaz uzmanı $445,939
        7. Ortopedist $439,629
        8. Ürolog $433,792
        9. Damar cerrahı $417,524
        10. Mide bağırsak rahatsızlıkları uzmanı $415,192
        11. Radyoloji uzmanı $386,003
        12. Cilt hastalıkları uzmanı $383,880
        13. Yargıç $381,323
        14. Anestezi uzmanı $370,492
        15. Kardiyoloji cerrahı $358,043
        16. Cerrah — genel $357,996
        17. Pratisyen hekim — $344,860
        18. Radyasyon onkoloji uzmanı $336,994
        19. Tıbbi onkoloji $322,178
        20. Emtia ve finansman bayii $320,452
        21. Göğüs hastalıkları uzmanı $315,444
        22. Uzman pratisyen — genel $315,114
        23. Yoğun bakım uzmanı $308,033
        24. Böbrek uzmanı $298,681
        25. Nöroloji uzmanı $298,543
        26. Mali yatırım müdürü $288,790
        27. Yatırım uzmanı $288,790
        28. Çocuk hastalıkları cerrahı $282,508
        29. Klinik hematoloğu $271,738
        30. Maden komisyoncusu $264,830
        31. Endokrinoloji uzmanı $258,972
        32. Kriket oyuncusu $257,527
        33. Romatolog $256,933
        34. Diş uzmanı $253,442
        35. Sulh hakimi $246,737
        36. Emtia analizcisi, yatırım bayii $245,826
        37. Pediatrist - çocuk hastalıkları uzmanı $239,405
        38. Borsa uzmanı $238,192
        39. Psikiyatrist $234,557
        40. Acil tıp uzmanı $232,595
        41. Milletvekili $232,093
        42. Patolojist $224,378
        43. Şirket sekreteri, yöneticisi $218,432
        44. Eyalet valisi $212,652
        45. Hesap uzmanı $196,144
        46. Spor hekimi $187,468
        47. Petrol mühendisi $185,808
        48. Genel müdür (kamu) sekreteri veya
        49. Genel müdür yardımcısı $181,849
        50. Maden üretim müdürü $179,439


        Bu konudaki bütün bilgiler Almanyada doktorluk Whatsup grubundaki meslektaşlarımız tarafından hazırlanmıştır.

        ALMANYADA UZMANLIK… AMA NASIL?


        merhaba arkadaslar.

        Almanyada uzmanlik arastirildiginda bu konu ile ilgili degisik bilgilere internet uzerinden rastlanabilir. Bunlarin bir kismi yanlis bir kismi ise guncelligini coktan yitirmis bilgilerden olusur. Arastirma sonucunda ise daha cok soru beraberinde gelmis ve cogunlukla aydinlanmadan daha ziyade bir umitsizlik icinde bulursunuz kendinizi.

        Almanyanin birbirinin icine girmis girift burokrasi ve prosedur sinsilesi icinde en temel teskil eden soru ise nerden baslanacagi sorusudur. Cunku genellikle bir belgenin alim sartinin diger belgenin teminine, o belgenin temini de diger bir belgenin teminine baglidir.

        Baska bir sorun teskil eden konu ise istenilen belgeler ve sartlar ile ilgili -maalesef- kesin bilgiye her zaman ulasmani mumkun olmamasidir. Birincisi her eyaletin uzmanlik sarti birbirinden farklidir, ikincisi de bu uzmanllik sartlari zamana ve ihtiyaca gore degiskenlik gosterir. Dolaysiyla benim size burda anlatacakalarim 2008 yili Thueringen eyaleti icin gecerli olanlardir.

        Kabaca bi kiyaslama yapilacak olunursa Almanyada uzmanlik olayi amerikadaki uzmanlik prosedurunun tam tersine isler.

        Soyleki abd icin once usmle sinavlarini basarip sonrasinda match islemi yapilirken almanyadaki uzmanlikta ise genel sira once is yerinin bulunmasi sonrasinda meslek izninin alinmasi bunu takip eden oturum ve calisma izninin alinmasi seklindedir.

        Bastan soylemekte fayda var. Almanyada uzmanlik isine girismek gercekten yipratici olabiliyor. Onunuze her an onceden belirtilmeyen yeni belgeler ve sartlar konabilir -nitekim bana da oyle oldu-. Alman burokrasisi yabancilar icin engel cikarmaya egilimlidir ve- belki inanmayacaksaniz ama- Turkiyedeki burokrasiye gore daha yavastir. Bu iste basarinin olmazsa olmaz sarti vazgecmemektir, sabirli olmaktir.

        Simdilik surec ile ilgili temel basmaklari yaziyorum. Daha sonra teker teker her basamagin uzerinde durulacaktir


        ——————————————————————————————–

        KLINIGIN BULUNMASI VE IS SOZLESMESININ IMZALANMASI

        ——————————————————————————————–


        Evet arkadaslar bu bolumde size Almanyayada uzmanliga giden yolda ilk adim olan klinigin nasil bulunucagini anlatmaya calisacagim.

        Oncelikle Turkiyeyle kiyaslamak gerekirse Almanyadaki kadro ve uzmanlik sistemi bizdekinden cok farklidir. Turkiyedeki asistan da dahil gerek doktor kadrosu gerekse yardimci saglik elemani kadrosu merkezi sistemce belirlenip ilan edilirken, Almanyada her klinigin doktor ve yardimci saglik eleman ihtiyacini bolum baskani tayin eder.

        Bizdekinin aksine uzman doktor yetistirme yetkisi sadece universiteler ve devlet hastanelerinde olmadigi icin ozel hastanelerde uzmanlik egitimi vermeye haizdir. Buradaki temel nokta uzmanlik egitimini verecek kisinin bu yetkiye sahip olup olmamasidir.

        Almanyada klinikler elemana ihtiyac duyduklari zaman oncelikle kendilerinin tanidigi bildigi insanlara teklif goturerek bu isi yapmaya calisirlar. Ornegin benim calistigim bolumde birakin internleri (son sinif tip ogrencisini kastediyorum) fomulatur olarak adlandirilan 4. sinif pratik ogrencisine teklif goturuldugune sahit oldum.

        Klinigin bulunmasi ve is sozlesmesinin imzalanmasi.

        Eger bolum baskani bu bilinen yontemlerle gerekli eleman temini yapamadiysa bu sefer “Deutsche aerzteblatt” olarak adlandirilan Alman tabiper birliginin haftalik yayinlanan dergisine eleman ilani verir. Almanyadaki her doktor tabip odasina uye olmak zorundadir ve uye olan her doktora bu dergi haftalik gelir. Ama artik internet sayesinde bu dergide yayinlanan ilanlarin hepsine topluca ulasma imkani da vardir.

        www.aerzteblatt.de/v4/stellen/maske.asp


        yukaridaki adrese girerek ilgili arama motorundan once ilgi duyulan uzmanlik alani , istenilen pozisyon (asistan doktor, uzman dr vs.) ve nihayetinde bolge secilerek tum ilanlar taranabilir.

        veya tam tersi bu siteye ingilizcedeki “application” a denk gelen bewerbung birakilarak bizzat hastanelerin seninle kontaga gecmesini de bekleyebilirsiniz..


        Bolumdeki eleman ihtiyacina bolum sefleri karar verdigi icin denilebilirki bir yer hakkinda soylenen kadro var yok tartismasi gereksizdir. eger bolum sefi istedikten sonra sizi bolumune kabul edebilir. bunu sunun icin soyluyorum. basvurulardaki ilk klasik yol once asistan aranmasi ve sonra ilana karsilik ise basvurma seklindeyken, bu yolla “inisiative bewerbung ” denilen bir ilan/istek olmaksizin ise basvuru olayi da mumkundur.


        tabi inisiative bewerbung yazmadan once gerekli altyapiyi olusturmazsaniz kabul sansi cok dusuktur.

        mesela bolum sefiyle tanismis olmak veya bolumde staj yapmis olamk vs. vs.


        sonucta istedigimiz bolumu ve ilanini bulduktan sonra sira “Bewerbung” yazimina gelir. bu tamamiyle ayri bir konudur. internette “bewerbung schreibung” diye arattirirsaniz ayrintilarina ulasirsiniz.

        bolum sefi bewerbungunuz okuduktan sonra en gec 2 haftaya kadar bir cevap verir. Ya reddedildiginize dair nazik bir red mektubu ya da “vorstellungsgespraech” olarak adlandirilan tanisma randevusu daveti alirsiniz.

        Tanisma randevusu da olumlu gectikten sonra artik 2 yillik bir is sozlesmesi imzalanir ki bu sozlesme Almanya da uzmanligi acan kapidir.


        Bu merhaleden sonraki basamak artik meslek iznini almaktan gecer.


        ——————————————————————————————–

        MESLEK IZNININ ALINMASI (BERUF ERLAUBNIS)

        ——————————————————————————————–


        Almanyada uzmanliginin onundeki en buyuk engel meslek izin belgesi (Beruf Erlaubnis) alinmasidir.

        Bu izin sizin Almanyada direkt olarak calismaniz manasina gelmez. Bu izin sizin Almanyada doktor olarak gorev yapabileceginizi ongoren gecici bir izindir. Bu iznin suresi 2 yildir her bitimde yenilemeniz gerekmektedir. 3. yenilemden sonra artik 4 yillik olarak verilir.

        Belgeyi ilk alimda ortalam 20 degisik belge istenmekle beraber, uzatimlarda bu belge sayisi 5 e dusmektedir.

        Bu izni veren makam bizde valilik makamina denk gelen “Landesverwaltungsamt” dir.

        Tum belgelerin toplanip gonderilmesinden itibaren bu iznin cikmasi yaklasik 1 ayi bulmaktadir. Bir ay sonunda 160 Euro bir harc odeyerek bu izne sahip olursunuz.

        Bu izin alindiktan sonra artik Calisma ve Oturum izni icin basvurma hakki dogar.

        Asagida ek olarak bana verilen meslek izin sartlari belgesini goreceksiniz.


        Burada ki birinci belge “Lebenslauf” yani ozgecmisiniz.

        Ikinci belge Almanca dil setifikasi ki burada istenen Goethe veya Telc Deutsch Zertifikat B2 dir.

        Ucuncu belge Nufus kayit belgesi.

        Dorduncu belge pasaport kopyasi.

        Besinci belge Saglik raporu. Burada verilen bir form dolduraulacak. (Daha sonra bu formda sunulacak.)

        Altinci belge 1 aydan eski olmayacak sekilde adli sicil kaydi.

        Yedinci belge mesleki bir ceza almadiginiza dair imzalanmis beyanname. Bu belgede form halinde.

        sekizinci belgede diger bir beyanname. Bununda formu var sadece imza gerekli.

        Dokuzuncu belge Tip Diplomasi noter onayli kopyasi. Yalniz orjinalini mutlaka gormek istiyorlar.

        Onuncu belge Turkiyedeki tip egitiminizin en az 6 yil ve enaz 5500 der saatini gectigine dair bir belge. Ogrenci islerinden alabilirsiniz.

        Son belge ise bu zamana kadarki mesleki tecrubelerinize dair belgeler. Calisma belgesi bilimsel yayin vs.


        Tum bu belgeler tabiki noter onayli tercume edilmis sekilde isteniyor. Maalesef turkiye kokenli tercumeler kabul edilmiyor. Almanyada bir tercume burosu ile anlamaniz gerekiyor.


        ——————————————————————————————–

        OTURUM VE CALISMA IZNININ ALINMASI

        ——————————————————————————————–


        Almanyada uzmanlik sureci ile ilgili vermis oldugum basit grafigin son halkasi oturum ve calisma iznin alinmasini anlatmaya caliscagim sizlere.

        Ilgili klinik bulunup is sozlesmesi imzalandiktan ve sonrasinda bir ay gibi bir zaman sonunda meslek izni ciktiktan sonra artik geriye sadece oturum ve calisma izni alinmasi kaliyor. Burada dikkat edilmesi gerekilen konu bu merhaleden sonra her ne kadar ilmi bir amacla Almanyada bulunsanizda, alman yasalari onunde almanyadan para kazanan isci statusune girdiginiz icin almaniz gereken vize turu ogrenim vizesi degil isci vizesine donusuyor.

        Meslek izni sonrasinda mutlaka sizden turkiyeye geri donup buradaki Alman buyukelciliginden calisma vizesine basvurmaniz isteniyor.

        Buradaki calisma vizesi sartlari daha cok ticari amacli dusunuldugu icin genelde sizin pozisyonunuza uymayan bircok belge vardir. ornegin 2008 yili itibariyle bana Almanya Ankara buyukelciliginden gonderilen vize sartlari sunlardi


        Alinti

        Calisma vizesi gerekli evraklar:


        1. [ ] Müracaat sahsen yapilmak zorunda

        2. [ ] 2 adet Ikamet Müsadesi Basvuru Formu

        3. [ ] Pasaport fotokopisi

        4. [ ] En az 12 ay geçerli Pasaport

        5. [ ] 3 adet Biometrik vesikalik resim

        6. [ ] Varsa eski Pasaportlar sunulmali

        7. [ ] Almanyadaki firmanin Sanayi ve Ticaret Odasi Kaydi asli ve 2 adet fotokopisi

        8. [ ] Almanyada mesleki pozisyonu ile ilgili Is sözlesmesi asli ve 2 fotokopisi

        9. [ ] Basvuranin Türkiyedeki geçmis mesleki pozisyonu ile ilgili evraklarin asli ve 2 fotokopisi.

        10. [ ] Almanyadaki isveren tarafindan düzenlenmis bir Teyit Yazisinin asli ve 2 fotokopisi.

        11. [ ] Vize Islem ücreti, 60 Euro dur…


        Fakat ben vize basvurusu sirasinda bolumun cikardigi “stellenanzeige” yani is duyuru belgesinin kopyasini, is sozlesmemenin kopyasini ve dil belgesi ve diploma fotokopisi gibi (dipomanin orjinalini de teslimde gosteiryosun) sunmustum ve bu haliyle vize basvuru istegim kabul edilmisti.

        Bundan sonraki surecte tek yapacaginiz beklemek.

        Cunku Alman buyukelciligi sizin bu isteginizi gitmek istediginiz sehirdeki yabancilar dairesine bildiriyor.

        yabancilar dairesi oncelikle meslek izin belgenizin olup olmadigini kontrol icin valilik makamina soruyor (DIKKAT: ben de bu bolum olmamisti , daha dogrusu ilgili bolum meslek izin belgemi gondermedigi icin bosuna 2 ay beklemsitim, onun icin bu kismi kendinizde yapabilir Turkiyeye donmeden once meslek izin belgesinin bir kopyasini bizzat elden yabancilar subesine birakabilirsiniz)

        , yine bunun gibi Alman is ve isci bulma kurumuna “gercekyten sizin pozisyonunuzda elemana ihtiyac olup olmadigini” soruluyor, isci bulma kurumu ise anlastiginiz bolum sefini arayarak ayni soruyu klinik sefine soruyor.

        sonucta heriki makamdan da cevap geldikten sonra turkiyeye “olur” cevabi gidiyor. Sonucta size 3 aylik gecici calisma vizesi veriliyor. Almanyaya geldikten sonra kalacaginiz yeri ayarladiktan, gerekli sigortalari yaptirdiktan ve nihai olarak ise basladiktan sonra bu vize kalici oturum ve calisma iznine donusuturuluyor.

        Geriye sadece uzmanlik egitiminize baslamak kaliyor.

        Bu basamaktan sonra da tabiki bir cok belge isteniyor, (ornegin tabip odasin kayit gibi) ama bu asamaya geldikten sonra diger bu belgeleri kolaylikla elde ediyorsunuz cunku tip uzmanligi diye yola ciktiginiz bu yolun sonunda bir belge toplama ve alman burokrasisi uzamani da oluveriyorsunuz otomatik olarak.


        BEWERBUNG (BASVURU YAZISI) YAZILMASI


        Uzmanlikta basvurmak istedigimiz klinige daha onceki yontemlerle bulduktan sonra artik sira bewerbung yazimina gelir. Bewerbung ingilizcede “Application” bizde ise “basvuru yazisi” olarak cevirebilecegimiz kaavramlara denk gelir. bewerbungla birlikte is verenimize neden o bolumde uzmanlik yapmak istedigimizi ve bu amac icin neden bu klinikte calismak istedigimizi , kisisel ozelliklerimizi ve ise kabul edilmesi halinde bunun kendisine ve isverinine ne gibi faydalar saglayacagi gibi seylerden bahsedilir.

        Internet uzerinde “Bewerbung anschreiben” arattirilarak binlerce bewerbung ornegi ve yzaim cesitlerine rastlamak mumkundur. hatta bu isle ugrasamam diyenler icin sizin yerinize belli bir ucret karsili (10-50 euro arasi) bu isi online yapan sirketler de mevcut.

        Iste Konu ile ilgili yardimci olabilecek birkac link:


        www.bewerbung-tipps.com


        www.bewerbung-forum.de/forum/


        www.berufszentrum.de/musterbestellung.ht…a265wCFcIWzAodF3xDjQ


        asagida ornek teskil etmesi acisindan kadin dogum bolumu icin hazirlanmis bir bewerbung ve lebenslauf (ozgecmis) ornegi koydum.


        ALMANCA DIL SERTIFIKASI (ZERTIFIKAET B2)


        Meslek izni icin gerekli belgeleri az cok incelemisseniz aralarinda Almanyada uzmanlik karsisinda duran en buyuk engelin bu oldugunu da hemen farketmissizdir.

        Onceleri bu belge pek az eyalette istenirken artik yavas yavas tum eyaletlerde sart haline geldi/geliyor.

        Isin daha kotusu, diyelim ki bu dil belgesini istenmeden meslek izninizi aldiniz ve uzmanliga basladiniz. isterseniz son sene asistani olun bu degisiklik geldikten sonra sizden de isterler. Mezun olamazsiniz. Bizzat tanik oldugum vakalar var ordan biliyorum.

        Onun icin kacamak yollara basvurup eyalet eyalet arastirmaktansa bastan bu isin hallolmasi en akil kari yol. Kaldi ki meslek izninden kurtulsaniz bile sonraki basamaklar olan calisma izni ve diger prosedurlerde de isitilip isitilip karsiniza konacak bu konu.

        Gelelim nasil bir belgedir bu. Tam olarak ihtiyacimiz olan belgenin ismin “Deutsch Sprach Zertifikaet B2?.

        Almanyada bu belgeye vermeye yetkiki 2 kurum var. Birisi Goethe enstitusu digeri ise Telc.

        Ikisi de ayni sertifikayi vermesine karsilik Goethe kusunun yaptigi sinav telc e gore daha zor.

        Peki bu belgeyi almak icin mutlaka bu dil kurslarina kayit sartmidir? HAYIR.

        Bu iki kurum dunyanin belli merkezlerinde senede bir kac defa duzenli sinav duzenlerler.

        Sinav giris ucreti -benim girdigim yil- 128 euro dur.

        Guzel bir haber bu belgeleri almak icin mutlaka almanyaya gelme sarti yok. Heriki kurumunda Turkiyede temsilcilikleri var. Sinav tarihleri belli araliklarla ilan edliliyor.

        Peki B2 tam olarak nedir diye soracak olursak cevabi asagidaki grafikte.


        Goethe enstitusunun bildigim kadariyla sadece ankara ve istanbulda merkezleri var. Sinav ve sinav tarihleri ile ilgili ayrintili bilgiyiwww.goethe.de/ins/tr/ist/trindex.htm adresinden bulabilirsiniz.


        Benim size tavsiye ettigim Telc ise Goetheye gore daha avantajli ve basit. Telc sertifikasi bundan 4 ay once sadece bursada bir dil kursundan alinirken simdi kontrol ettim artik 6 degisik merkezden alinabiliniyor. Ulkemiz adina cok guzel bir gelisme.

        Sınav merkezleri için

        https://www.telc.net/tr/sinav-katilimcilari/sinav-merkezi-bul.html

        Sinav taktik, tuyo, materyalleri ile ilgili bilgilerde ihtiyac halinde ilerde paylasilacaktir.


        Sinavi basardiginiz takdir de soyle bir belge aliyorsunuz.


        DOKTOR SAGLIK RAPORU (Ärztliche Bescheinigung)


        Meslek izni basvuru sirasinda alinan diger bir belge de ‘Ärzliche Beschenigung’ yani saglik raporudur. Ama emin olun bizim turkiyede istenilen kurul raporlarindan daha basit bir rapordur. Tek sorun olusturacak bolum bu raporun alinacagi ilgili bolumun Almanya da is yeri hekimi manasina gelen “Betriebarzt6? dan alinmasi gerektigidir. Bu formun bos hali size meslek izni basvurusu sirasiinda bops bir form olarak verilir. Sizin tek yapmaniz gereken bunu imzalatmak ve kaseletmektir. Bu istek Turkiyede sadece bir rica ile gerceklesirken burda ciddi ciddi muayene olursunuz.

        Acikcasi ben b u raporu alirken Almanyada sorun yasamistim. Cunku Almanyada bulundugum zaman icerisinde isyeri hekimi tatildeydi, ve gerci olsa bile en yakin randevu tarihi yaklasik 3 hafta sonra cozuluyordu.

        Neticede ben bu raporu Almanyada alamamistim. Ama kendimce alternatif bir cozum buldum ve kabul edildi.


        Adli Sicil Beyannamesi (Straffreiheitserklärung)


        Arkadaslar bu belge de tipki saglik raporunda oldugu gibi meslek izni basvurusu sirasinda size verilir.

        Bu belge bbir beyannamedir. Bu belgeyle mesleki hayatiniz boyunca herhangibir suca karismamis ve ceza almamis oldugunuzu beyan ediyorsunuz.

        Burada tek yapmaniz gereken bosluklari doldurup (isim ve soyisim yazilacak) imzanizi atmak. Hepsi bu kadar.


        Calisma Beyannamesi (Approbationserklärung)


        Bu belge ise yine bir onceki belgede oldugu gibi formu size verilecek bir beyanname belgesi. Bu belgeyle Almanyanin diger eyaletlerinde halihazirda calismadiginizi ve oradan alinmis herhangibir meslek izninizin olmadigini beyan ediyorsunuz.

        IELTS Ingilizce konuşan ABD, Kanada, Avustralya, Irlanda, Güney Afrika Cumhuriyeti, Yeni Zelanda gibi ülkelerin yanında İngilizce'nin ikinci dil veya eğitim dilerinden birisi olduğu birçok ülkede geçerli olan bir İngilizce sınavıdır. British Council tarafından yapılır.
        Bu blogda IELTS ile ilgili kendi deneyimlerimden yola çıkarak tavsiyelerde bulunacağım. Aynı şekilde sizler de deneyimlerinizi paylaşırsanız, IELT'e girecek arkadaşlarımza çok faydalı olacaktır.

        Önce sınavın yapısını ve zorluklarını sonra nasıl çalışıp kolayca başarabileceğinizi anlatacağım.

        Maksimum puan her bölüm üzerinden 9 ile ölçülür. Ayrıca ortalama puan da önem taşır. Zaman zaman değişmekle birlikte son baktığımda örneğin Yeni Zelanda Academic sınavda her bölümden en az  7.5 istiyordu. Avustralya her bölümden en az 7 ortalamada en az 7.5 istiyor.

        İki farklı zorluk derecesi vardır.

        • IELTS Academic
         Bu sınav herhangi bir mesleki çalışmada bulunabilmek ve master, doktora gibi çalışmalar için gereklidir. Genele göre daha ayrıntılı bir sınavdır. Anadolu Lisesi, Özel kolejler, Ingilizce Tıp fakültesi mezunlarının bile eğer 1-2 yıl yurtdışı deneyimleri yoksa ve özel olarak İELTS e yönelik çalışmamışlarsa ilk girişte bu sınavı tüm bölümlerden geçebilmeleri oldukça zordur.

        • IELTS General Training
         Ingilizce konuşan birçok ülkeye göçmen olarak gidebilmeniz için gereken genel bir ingilizce sınavıdır. Akademik sınava göre oldukça kolaydır.

         Her iki zorluk derecesi de 4 bölümden oluşur, burada konumuz olan Academic seviye için açıklamalar:
        • Listening / Dinleme
         Bir kaç İngilizce aksanında metinler dinletilir ve buna bağlı olarak dinlediklerinizle ilgili soruları yanıtlamanız istenir.
         Temelde Ingiliz, Amerikan. Avustralya aksanları dinletilir.
         Eğer diğer aksanlara alışık değilseniz anlayamama şansınız yüksektir. Sınavdan önce aşağıdaki linklerde örneklerini vereceğim sitelerden bol bol dinleme egzersizi yapmanız, sınav simülasyonlarına girmeniz işleri kolaylaştırır.
        • Reading / Okuma
         Bu bölüm doktorların hazırlıksız girdikleri bir İELTS'te genelde en yüksek puan alabildikleri kısımdır. Bir metin okutulur ve sorular yanıtlanır.
         İşin stratejisini öğrenirseniz en kolay bölümdür.
        • Writing / Yazma
         Dikkat yazınızı okuyamama şansları var! Başıma geldi :)
         Bu bölümde verilen bir konuda küçük bir kompozisyon yazmanız istenir. Burada dikkat edilmesi gerekenler mümkün olduğunca kelime tekrarları yapmamak, giriş, gelişme, sonuç şeklinde formatlı ve anlaşılır bir anlatım yapmanız. İmla hataları, gramer hataları olmaması.
        • Speaking / Konuşma
         Türk Milletinin en çok zorlandığı ve en düşük puanları aldığı test genelde konuşma olur. Bu da egzersiz ile hızla ilerletilebilir. Sınavı yapan kişi size çeşitli konular verir ve konuşmanızı ister.
         Burada sanıldığı gibi telaffuz en önceliklilerden değildir, zaten sizin sınavınızı yapan kişinin anadili de İngilizce olmayabilir :)
         En önemli şey takılmadan aralıksız konuşabilmek ve sorulan soruyu tatminkar şekilde yanıtlayabilmektir.
         Hele bir 2 dk aralıksız bu konuda konuş kısmı var ki :) bence en zorlayıcı bölümdür.

         Nasıl Çalışılmalı?
         Yurtdışında dahi yaşasanız bu iş çalışmadan olmaz.
         Çünkü IELTS sınavının belirli bir stratejisi vardır. Bu stratejiyi kavrayıp ona göre çalışır ve sınavda uygularsanız, stratejik davranmayacağınız bir sınava göre 1-1.5 daha yüksek alma şansınız olur. Ingilizceniz çok iyi ve yurtdışında yaşıyorsanız en az 3 ay, ingilizceniz iyi ve Türkiyede yaşıyorsanız 6 ay -1 yıl çalışma yeterli olacaktır.

        • Dinleme anlamanın geliştirilmesi
         İELTS e özel sitelerin dışında özellikle tavsiye edeceğim ve benim de çok faydalandığım bir site dailystep.com burada günde 10 dk ayırarak dinleme anlamanızı ciddi şekilde ve hızla geliştirebilirsiniz. Önerdikleri egzersizleri yaparak konuşmanız da gelişmeye başlar.
         Özel öğretmen, mutlaka gerekir anadili İngilizce olan birisi olmalı karşılıklı veya online konuşmalısınız. Bu kişi size gramer öğretmeyecek, sadece dialog yapacaksınız. İLETS stratejilerini öğrendikçe dialoglarınızı İELTS konuşma simülasyonalarına geliştirebilirsiniz.
         Online örnekler:
         https://www.cambly.com/en?lang=tr
         https://www.italki.com/ 
         https://www.verbalplanet.com/publicmarketplace.asp 

        • Online IELTS kursları sonsuz sayıda var. Önerebileceklerim:
         https://www.britishcouncil.it/en/exam/ielts/courses-resources/road-to-ielts British Councilin kursudur, burada İELTS simülasyonlarına da girebilirsiniz.
         https://ieltsonline.com.au/  bu da Avustarya kökenli bir kurs sınav simülasyonları vb bulunuyor.
         http://mini-ielts.com/ bolbol testler var.
         Rastladığınız her egzersizi yapın, bol bol konuşun başka türlü olmaz :)

         Sorularınızı paylaşımlarınızı bekliyorum.


        Bu konu başlığında çeşitli ulkelerdeki çalışma koşullarını paylaşalım.

        Ben yaklaşik 10 yıldir yurtdışında çalışıyorum, Önce Arnavutluk ve sonra Kosova deneyimlerim oldu.

        Çalışabilme Koşulları

        Her iki ulke de hemen hemen benzer prosedürler izliyorlar. Bu prosedürler bir kısım Avrupa ülkelerinde de geçerlidir. Ancak küçük nüans farklarına dikkat edilmelidir.

        Öncelikle doktorun bu ülkelerden bir iş teklifi almış olması gerekiyor.
        Bu iş teklifine istinaden;

        •  Sözlesme 
        • Tıp ve/veya Uzmanlık diplomaların bu ülkelerden noter tastikli örnekleri
        • Türkiye`den adli sicil kaydı (e-devletten Ingilizce alınabiliyor)
        • Gelinecek ülkeden sağlık sigortası

        belgeleri ile kişısel olarak çalışma ve oturma izni başvurusu yapıyor.

        Çalışma ve oturma izni çıkınca Sağlık Bakanlığına geçici lisans için işvereniniz başvuru yapıyor:

        • Çalışma izni
        • Diplomaların asılları
        • Türkiyedeki Tabip Odanızdan sicil dökümu ve Turkiye sınırları içerisinde Hekimlik lisansı vardır yazısı,
        • Işverenden geçici lisans talebi yazısı

        gerekiyor. Bu belgelerle 6 aylık geçici çalışma izni veriyorlar. Bu dönemde çalıstığıniz kurumda mutlaka sizden başka da aynı uzmanlıkta bir yerel doktor olması gerekiyor.

        6 aylık süre zarfında Eğitim Bakanlığından Tip fakültesi diploması denkliği almanız isteniyor.

        Eğitim Bakanlığı işin zor kısmı gereken belgeler:

        • Tıp fak. diploma aslı ve noter onaylı örneğı
        • Tıp Fakultesi Transkrip Ingilizce veya Arnavutça`ya tercüme
        • Tıp Fakultesi Ders Programı !!! ingilizce veya Arnavutçaya tercüme
        • Mezun olduğunuz Tıp Fakultesinin ögrenci işleri resmi  emaili.

        Eğitim Bakanlığında sabır ve takip gerekiyor.

        Buradan denklik belgesini alınca Sağlik Bakanliği Mesleki Denklik Belgesi (nostrification) veriyor. Artık çalışma izniniz kadar çalışabilirsiniz.

        Çalısma izni her yıl yenileniyor. 6, yilda 5 yıllık veriliyor.

        Her yıl yeni çalışma izninizle Sağlik Bakanlığına gidip bir yıl daha çalışma onayı alınıyor.

        Bütün bu 5 yıllık dönemde sadece bir coğrafi olarak tanımlanmış iş yerinde çalışabiliyorsunuz.

         

        Sorularınızı burada yanıtlayayım.

        • Bir kısım AB ülkeleri ve Common Wealth ülkeleri diploma denkliği için uluslararası EPIC kurumundan serfifika istemektedir.
         Bu sertifika bir çok ülkede geçerli olduğu için orada online sertifikanızın bulunması çok kolaylık sağlamaktadır.

         ... veya buraya git: 2018