• 179

Bağımlılık Tedavilerinde Cinsel Yarışma Sorunu

Arkadaşlar bugüne kadarki alkol ve sigara bağımlılık tedavilerimde farkına vardığım ve hangi tür tedavi olursa olsun, tedavi başarısını doğrudan etkilediğini düşündüğüm bir konuyu hem paylaşmak hem de sizlerin de görüşlerini almak istiyorum. Aşağidakiler benim deneyimlerim ve gözlemlerimden ibarettir ve bilimsel bir iddiada bulunmuyorum.

Gözlemlediğim sorun şu;

Doktor/terapist ile aynı cinsiyetten olan hastalarda doktor/terapist tarafından uygulanan bağımlılık karşıtı telkinler ve hastadan istenen uygulamalar bazen tamamen ters tepiyor ve hastanın tedaviye/terapiye devam etmekle birlikte bağımlılığı terk etmeme yönünde bir direnç içerisine girdiğini görüyoruz.

Gözlemlediğim vakalarda bu direncin sıklıkla bilinçdışı bağımlılık kompleksinin daha derinlerden gelen doktora/terapiste karşı cinsel yarışma/kıskançlık güdüleri ile beslendiğini gördüm. Öyle ki sonuçta egodan bağımlılık kompleksine giden yollarda ne yapsanız değişmeyen aşılmaz ve hali ile hastanın dahi mantıkla izah edemediği bir blokaj oluşuyor.

Bu blokaji çözmenin bir yolunun doktorun/terapistin nötr olması, hastaya bilinçli sekilde ego desteği vermesi olduğunu söyleyebilirim.

Sizler ne dersiniz? Böyle bir durumla karşılaşıyor musunuz? Nasıl bir yaklaşım uyguluyorsunuz?

Dr. Başar Akman Tuncay Barut 

Yanıtlar (0)

Hekim.Net

Close

Hekim.Net

Close