Grip Aşısı Sorunsalı

Aşağıdaki kısa makaleyi 2007 yılında mesleki olmayan bir ortam için yazmıştım, bayağı zaman geçmis sizler ne düşünüyorsunuz grip aşısı hakkında?

sevgili arkadaşlarım grip aşısı ülkemiz gibi "korunmayan" pazarlarda birçok dolaylı reklam tekniği ile satılıyor. Eczanelerde hatta hastanelerde grip aşıları kişinin isteği ile doktor tavsiyesi olmadan uygulanıyor. okullarda kampanyalar yapılıyor. gazeteler tvler yana yana aman grip diyor. (bu tip haberler ve programlar ücretli yapılır.) vatandaş her ateşli hastalığı grip sanmaya başlıyor. herkes grip oldum diyerek geliyor. (Kendi deneyimlerimden acil servise grip oldum diye gelen hastaların %3-5'i gerçekten grip, diğerleri nezle, soğuk algınlığı vbdir)

öncelikle gribin kendisi normal bir insan için tehlikeli bir hastalık değildir.

örneğin ülkemizde yaygın görülen brucella (çiğ süt ürünlerinden bulaşır, özellikle peynir) ve tüberküloz çeşitleri toplum sağlığı açısından kat ve kat ağır hasarlar verir, ama ne yazıkki reklamları gribin yüzde biri kadar yapılmaz. sebebibunlardan ilaç sektörünün grip aşısına göre az para kazanmasıdır.

 grip aşısının koruyuculuğu inanılmaz şüphelidir, binlerce çeşit bilinen ve bilinmeyen grip virüsü vardır, adamlar bunlardan 3-4 tanesinin dünyada salgın yapacağını 1-2 yıl önceden bilip aşısını çıkarırlar :-).  Normal bireylerde koruyuculuğu %70 civarındadır, ancak riskli gruplar olarak adlandırılan ve grip aşısının özellikle tavsiye edildiği, yaşlılar, akciğerinde belirli tipte hastalıklar olanlar (astım gibi) vb gruplarda aşıların koruyuculuğu %50 civarına düşer. Ancak burada dikkat, bu yüzde % 50 koruyuculuk, söz konusu 3-4 çeşit grip virusu içindir, yani bunların dışındakilere karşı zaten pek etkili olamayabilir bu aşılar.

 Yani gerçek tam koruyuculuk şöyle hesaplanabilir :-)

4 ana grip virusu grubunun A B C D, ilk ikisinin insanlarda daha sık hastalık yaptığını kabul edelim, bunların birkaçyüz alt tipi vardır, hesap kolay olsun 100'er alttip diyelim,

Normal insanlar için bilinen grip viruslerine karşı aşı ile yaklaşık korunma ihtimali hesabı

200 alttip, 3 tipe karşı %70 korumalı aşılar

grip virusu ile karşılaşılmasını kesin varsayarsak :-) bu 200 alttipten 3 seçilmişle karşılaşma ihtimali %1.5 (3/200)

bu 3 seçilmiş tiple karşılaşanların %70 i korunabildiğine göre;

%1.5x0.7 = % 1.05 yaklaşık %1 çıktı :-) Çok mu insafsız oldum acaba :-).

grip virusu ile yıl içinde mutlaka karşılaşılacağı varsayılarak (saçma biliyorum), risk grubunda olmayan normal insanların grip aşısı olduktan sonra, aşı sebebiyle grip olmama ihtimali % 1 ...

grip virusu ile yıl içinde mutlaka karşılaşılacağı varsayılarak, risk grubunda olan insanların grip aşısı olduktan sonra, aşı sebebiyle  grip olmama ihtimali % 0.75 ...

şimdi bu çok ciddi :-) koruma oranları tabiiki "her insan yıl içinde mutlaka grip virusu ile karşılaşır" önkabulüne göre çıkıyor (komik bir önkabul), aşı yapılanların bir kısmı muhtemelen grip virusu ile hiç karşılaşmayacak, yani aşının aktif koruma oranları daha da düşecek....

Sizce, acaba üşütmemeye dikkat etmekle, doğal yollardan yeterli C vitamini ve D vitamini alma vb tedbirler gribe karşı %1'den daha fazla korunmamızı sağlayabilir mi??? Bu insanları gripten korumaya çok meraklı zevat, neden portakal reklamı yapmıyorlar??? :-)

hadi "ben de para bol kardeşim % 1 de olsa yarım da olsa yaptırıyorum" dediniz,  o zaman önemli uyarım olası yan etkileri konusunda:

işte size piyasadaki bir aşının prospektüsünden birkaç kelime:

 

Olası Yanetkiler


... ensefalomiyelit, Gullian Barre send. ...

 

tıp dışındakiler için açıklayayım tıbbi terminoloji ile yazılan bu iki terimi:

 

ensefalomiyelit: beyin iltihabı demektir, hasta bitkisel hayata girer, kesin tedavisi yok...

 

Gullian Barre sendromu: vücuttaki sinir liflerine kendi savunma sistemimizin saldırması ile oluşur, kismi felçlerden, tam bir felce ve ölüme gidebilir, tedavisi yoktur.

 

sadece bu iki "olası yan etki"yi okuyan hangi akıl sahibi çoluğuna çocuğuna veya kendine grip aşısı yaptırmaya kalkabilir bilmiyorum. durup dururken bu risk neden alınır? çok reklamı yapıldığı için mi...

 

Not: Bu yılki *2007) grip aşılarındaki viruslar, ABD'ninWisconsin eyaletinde, Malezya'da, bir de solomon adalarında geçen yıl görülen grip virüsü alttiplerine karşı geliştirilmiş. E bunlar ülkemize gelmezse nolacak bu aşılar boşa mı yapılmış olacak, böyle bir skandal olur mu??? Olmaz olmaz, o virusler gelir merak etmeyin :-). Bu aşıların yaygın yapıldığı ülkelere gelmek zorunda olduklarını bi şekilde biliyorlar, milyar dolarlık pazar var, onlar da sorumluluğunu bilen virüsler :-)

Yanıtlar (0)

Hekim.Net

Close

Hekim.Net

Close