• 752

Bir Web Sitesi yayınlamak, nasıl başlamalı?

Hekim.Net in meslektaşlarımıza bu hizmeti sınırsız alan ile ücretsiz verdiğini hatırlatalım. Bizim sunucularımız meslektaşlarımızın web sitelerine ücretsiz olarak açıktır. 
Ôrnek klinik sitesi için : https://klinikdemo.hekim.net/
Örnek ASM sitesi için: https://asmdemo.hekim.net/
Başvuru için: https://www.hekim.net/dr/page/contact

Meslektaşlarımızın çok sordukları bir konu "nasıl bir web sitesi yayınlayabilirim?"
Aşağıda adım adım aşamalarını açıkladık, sorularınızı yine bu forumda yanıtlayacağız.

 1. Önce bir web adresiniz olmalı

  Bu web adresi birkaç şekilde olabilir.

  Bir alanadı (domainname) kaydettirebilirsiniz.
  Örneğin hekim.net, metu.edu.tr, arcelik.com.tr, google.com birer alan adlarıdır. Internette bu alanadlarının eşsiz olmasını sağlayan ve kayıt altına alan otoriteler ve bunlarla aracılık yapan alanadı kayıtcısı (domainname registrar ) kurumları vardır. Bunlara örnek olarak networksolutions.com, dotster.com, godaddy.com verilebilir.
  Alanadınızı siz icat edersiniz bu kurumlar sadece kayıt yapar. bu kayıt işlemini kendi kendinize yapabilirsiniz.
  Alanadının konunula ilgili olması önemlidir. Goggle gibi arama motorları aranan kelimeye önce alan adlarında bakar. Örneğin hekim kelimesi arandığında bu sebeple Hekim.Net öncelikle görüntülenir. Daha sonra alanadlarında arama kelimesinin içerilip içerilmediğine bakılır, örneğin türkiyehekimleri.com hekim kelimesini içerdiği için ön sıralarda görüntülenebilir.
  Alan adı kayıtları yıllık 100USD ile 5 usd arasında değişir genelde ilk yıl promosyonlu bir fiyat alırsınız. Yenilemelerde normal fiyat üzerinden faturalandırılırsınız.
  Alan adı kaydettirebilmeniz için düşündüğünüz alanadı ile ilgili bir tüzel kişiliğinizin olması gerekmez, sadece kimsenin henüz kullanmadığı bir alan adı olması yeterlidir.

  Bir altalanadı (subdomain) kullanabilirsiniz. Örneğin asmdemo.hekim.net gibi. Burada asmdemo kısmı sizin altalan adınız olur. Bu işlemi alan adının sahibinin yapması gerekir.
  Bir sayfa adresi kullanabilirsiniz. Örneğin www.hekim.net/drxyz şeklinde.

 2. Bir hosting sağlayıcısından web siteniz için bulundurma alanı satın almalısınız.
  Alanadınız bir tarayıcıda yazıldığı zaman tarayıcı alanadınızın kayıtlı olduğu bir sunucu bilgisayara web sitenizin ilgili sayfası için istek gönderir. Bu sunucu alanlarını seceneklerine göre bir çok hosting firmasından aylık 5 usd ile 150 usd arasında temin edebilirsiniz.


 3. Web sitenizi oluşturmak ve güncellemek için hazır programlar kullanmalısınız
  Bunlar genelde hosting paketinizin içerisinde bulunur. 5-10 sayfalık web siteleri için Hekim.Net Web Yayıncısını kullanabilirsiniz. Daha kapsamlı bir site için Wordpress, Joomla, Drupal benzeri programlar kullanabilirsiniz. Yapmak istediğiniz web sitesinin kompleksliği arttıkça kullnacağınız programda kompleksleşir, bu durumda web sitenizi düzenlemek için  profesyonel yardım alabilirsiniz.

  Sorularınızı bu konu altında sorunuz.
Yanıtlar (0)

Hekim.Net

Close

Hekim.Net

Close