Bebeklerde emekleme


Bebeklerin emeklemeye başlaması motor fonksiyonların olgunlaşması sonucu gerçekleşir. Emekleme için ilk adım bebeğin desteksiz oturmaya başlamasıdır. 

Bebekler Ne Zaman Emeklemeye Başlar?

Emekleme genellikle 7. aydan itibaren başlar, bazı bebekler uzun süre desteksiz oturduktan sonra emekler ki bazen emekleme başlangıcı 10. ayı bulabilir. 

Bir Bebeğe Emeklemesi Nasıl Öğretilir?

Bebeğin emekleyebilmesi için öncellikle yere bırakılması gerekir. Hijyen kaygısıyla hiç yere konulmayan bir bebeğin emeklemesi beklenilemez. Temiz bir çarşaf serip bebeğin yanında oturarak bebek yüzüstü bırakılır.Bebek önce karnının üzerinde durup elleri üzerinde yükselmeye çalışır, ardından kol ve bacak kaslarının koordinasyonunun gelişimi ile genellikle ters kol ve bacağını aynı anda hareket ettirmesini öğrenerek emeklemeye başlar.

Bebekler genelde ileri doğru emekler, bazen ters emekleme, kollarını ilerleterek karnının üzerinde komando gibi emeklemeyle de karşılaşabiliriz. Bebeğin emeklemesine yardımcı olmak için yanında otururken biraz ilerisine sevdiği bir oyuncağı bırakmak onu teşvik edebilir.

Bebeklerin Emeklemeye Başlama Belirtileri Nelerdir?

Bebekler emeklemeye başlamadan önce yüz üstü pozisyonda ileride olan bir objeye ulaşmak için çaba gösterir. Çoğu zaman bunu komando tarzı sürünme ile yaparlar.

Bebekler Ne Zaman Sıralayabilir?

Emekleme nörolojik gelişim basamaklarının zorunlu olan bir eylemi değildir, birçok çocuk emeklemeden sıralar ve yürür. Bebeğin sıralayabilmesi için ayakta bir yere tutunarak dik durabilmesi gereklidir. Sıralama genellikle 9.aydan itibaren çocuğun cesaretini toplayabilmesi ile başlar.

Emekleme Döneminde Anne ve Babalar Neye Dİkkat Etmelidir?

Bebek emekledikten sonra evi bebeğin gözüyle gezip bebek için tehlike oluşturabilecek unsurlar için önlem alınmalıdır. Yerde bulunun bozuk para, leblebi, fındık kabuğu vb cisimleri bebeğin ağzına atması ciddi boğulma riski oluşturabilir. Yere sarkan tüller boynuna dolanarak tehlike oluşturabilir. Orta sehpası gibi kenarları keskin eşyalar bebeğin başında ciddi kesilere neden olabilir.

Bütün bu tehlike unsuru yapacak faktörlere karşı önlem aldıktan sonra bebeklerimizin emeklemeleri için yere bırakılması uygundur. 

Kaynaklar

https://www.who.int/docs/default-source/child-growth/child-growth-standards/indicators/motor-development-milestones/who-motor-development-study-windows-of-achievement-for-six-gross-motor-development-milestones.pdf?sfvrsn=3425c1dc_0
https://www.who.int/tools/child-growth-standards/standards/motor-development-milestones
https://www.who.int/tools/child-growth-standards
https://www.chop.edu/primary-care/developmental-milestones
https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/babies-and-safety<
https://www.hss.edu/playbook/why-its-important-for-infants-to-crawl/
https://www.nhs.uk/conditions/baby/first-aid-and-safety/safety/baby-and-toddler-safety/
https://www.memorialcare.org/events/baby-care-basics

3 0 0 0 0 0
  • 343

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Harita
Kuruluş Adı:
Uzm. Dr. Semra Akkuş Akman Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları-Pediatri- Bahçelievler-istanbul
Doktor Adı:
Uz. Dr. Semra Akkuş Akman
Kurum İlgi Alanı:

Çocuk doktoru, çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı, pediatrist

Pediatrics, pediatric gastroenteroloji, pediatric Nefroloji, pediatric alerji 

Telefon Numaraları:
+902126778603
Email:
akkussemra@hotmail.com
Web Sitesi:
Facebook Sayfası:
Sokak ve bina adresi:
İzzettin çalışlar cad 42/1 Bahçelievler
Mahalle:
Bahçelievler
Kent:
İstanbul
Bilgi
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
Uzm. Dr. Semra Akkuş Akman Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları-Pediatri- Bahçelievler-istanbulden Tıbbi Bilgiler

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Hekim.Net

Close