Prp-cgfPRP İngilizce “Platelet Rich Plasma” ifadesinin baş harflerinin kısaltması olup, “trombositten zengin plazma” anlamına gelmektedir. PRP tedavisi, kişinin kendi kanının tedavi için kullanılmasına dayalı bir yöntemdir. PRP bir ilaç değildir. Bu yöntemde ilaç hastanın kendi kanından hazırlandığından doğal bir tedavi yöntemidir.

PRP Tedavisi Hangi durumlarda uygulanır

• Diz Kireçlenmeleri
• Dizde Kıkırdak Hasarları
• Bel-Boyun Fıtıkları
• Omuz-Diz Bağ Yaralanmaları
• Kas Yaralanmaları
• Tenisçi ve golfçü dirseği
• Tendinit ve tenosinovitler
• Sporcu Yaralanmaları
• Topuk dikeni

PRP Tedavisi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kanınızın bu tedavi edici gücü pek çok alanda kullanılmaktadır. Kanınızın 20-30 cc kadarı alınarak özel bir işlemden geçirilir. Trombositten zengin plazma PRP (PLATELET RİCH PLASMA) kısmı alınarak tedavi edilmek istenen bölgelere enjekte edilir. Bu sayede bu bölgenin hücrelerini aktive eden growth faktör (iyileştirici tamir edici) salgı sayesinde kök hücre göçü oluşur. Yeni gelen hücreler kollejen sentezini arttırarak dokunun iyileşmesini sağlar.

Nasıl uygulanır?

Merkezimizde kullanılan özel bir kit yardımıyla, hastadan 10-60 ml arasında kan alınır, bu kan tek kullanımlık özel filtreler ve santrifüj cihazları ile ayrıştırılarak istenmeyen kısımları uzaklaştırılır. Santrifüj işleminden sonra kanın trombosit dışındaki hücreleri tüpün dibine çöker ve üzerinde trombosit hücrelerinden zengin sarı renkli bir plazma sıvısı kalır. Bu sıvı belirlenen bölgeye enjekte edilir. Uygulama esnasında hasta belirgin bir acı hissetmez.

Etkisi nasıl olur?

Enjeksiyondan sonra birkaç hafta içinde iyileşme etkisi başlar ve iyileşme süreci 3 ay ile 12 ay arasında devam eder.

Kaç seans uygulama yapılır?

PRP yönteminin uygulandığı hastaların bir çoğunda iyileştirici etki ilk seans sonrasında görülebilirken, bazı durumlarda 2-3 seans daha uygulama da yapılabilmektedir.

PRP’nin yan etkileri var mıdır ?

PRP yönteminin önemli bir yan etkisi yoktur. Yalnızca yapıldığı bölgede geçici bir ağrı ve hafif şişme yapabilir. Bu etki bir kaç gün içinde kendiliğinden geçer ve herhangi bir zararı yoktur. Bu durumda buz uygulama ve kısa süreli ağrı kesiciler kullanılabilir. İstenmeyen bir etki ile karşılaşma olasılığı oldukça düşüktür.

2 0 0 0 0 0
  • 1252

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Harita
Kuruluş Adı:
UZM. DR. HIDAYET DOĞAN-GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP, AKUPUNKTUR, KDZ.EREGLI-ZONGULDAK
Doktor Adı:
UZM. DR. HIDAYET DOĞAN
Kurum İlgi Alanı:

İlgilendiğim alanlar AKUPUNKTUR, OZON TEDAVİSİ, MEZOTERAPİ, AĞRI TEDAVİSİ, SİGARA BIRAKMA, SAĞLIKLI ZAYIFLAMA, PRP, CGF, ALLERJİLER, Glutatyon tedavisi

Telefon Numaraları:
+903723234090
Email:
dr.hidayet.dogan@hekim.net
Facebook Sayfası:
Instagram sayfası:
Sokak ve bina adresi:
ERVAKSAN BİNASI KAT:4
Mahalle:
MERKEZ MÜFTÜ MAH.YAZAR İLHAMİ SOYSAL CADDESİ KDZ. EREĞLİ
Kent:
Zonguldak
Bilgi
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
UZM. DR. HIDAYET DOĞAN-GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP, AKUPUNKTUR, KDZ.EREGLI-ZONGULDAKden Tıbbi Bilgiler

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Hekim.Net

Close