OZON TEDAVİSİ

OZON TEDAVİSİ  NEDIR?


Ozonterapi, ozon gazı kullanılarak yapılan bir tedavi yöntemidir. Ozon gazı, üç adet oksijen atomundan oluşan şeffaf, renksiz bir gazdır. (fırtınalı havalardan sonra, yüksek yerlerde veya deniz kıyısında kokusunu hissedersiniz). Oksijen molekülünün (O2) kararlı haline karşın, ozon (O3), kararsız bir moleküldür.  Kendine has özel bir kokusu vardır. Yunanca “koklamak” manasına gelen ozein’den gelir.

Ozon diğer tedavilere ek olarak uygulanır ve tamamlayıcı tedavi grubuna girer. Ozon tedavisi ile birçok hastalık daha iyi hale gelir veya büyük ölçüde düzelebilir.

 Medikal ozon bu  eğitimli hekimler tarafından  kurallara uygun olarak uygulandığı taktirde tamamen güvenli, pratik, etkili bir tedavidir.

Tıbbi ozon daima saf ozon ve saf oksijenin karışımı olarak kullanılır. Uygulamaya bağlı olarak ozon konsantrasyonu değişir. Ozon terapi konusunda eğitimli bir doktor, hastanın durumuna göre hastanın alacağı dozu belirler.

 

Ozonterapinin Etkileri

 • Ozon, kuvvetli bir antimikrobiyal ajandır. Ozona dirençli bakteri, virüs, mantar yoktur.
 • Bağışıklık sistemini regüle eder. İmmünmodülator etki adı verilen bu etki sayesinde, bağışıklık sisteminin dengeli ve sağlıklı çalışmasını sağlar.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Dolaşımı destekler, dolaşım sistemi bozukluklarının tedavisinde kullanılır.
 • Genel anlamda vücudun oksijen kapasitesini artırır ve bu sayede hücrelerin çalışmalarını iyileştirir.
 • Vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmalarını destekler.

 

Ozonterapinin Kullanıldığı Hastalıklar :

.Kireçlenme ile giden eklem hastalıkları (osteoartrit)

.Diyabete bağlı komplikasyonlar ve ayak yaraları

 • Romatoid artrit
 • Fibromiyalji
 • Dolaşım bozuklukları
 • Gut hastalığı
 • Candidiasis
 • Nörovejetatif hastalıklar: Alzheimer, parkinson, demans
 • Pulmoner hastalıklar: Amfizem, KOAH
 • Oftalmolojik hastalıklar: Retinitis pigmentosa, katarakt, glokom, yaşa bağlı maküler dejenerasyon
 • Vasküler hastalıklar: Hipertansiyon, venöz yetmezlik, periferal arteriyel hastalık, venöz staz
 • Viral hastalıklar: Herpes simplex, herpes zoster
 • Alerjik hastalıklar
 • Kronik yorgunluk sendromu
 • Sistemik Lupus Eritematozus
 • Crohn hastalığı
 • Enflamatuar bağırsak hastalığı
 • Avasküler nekroz (AVN)
 • İyileşmeyen kronik yarala
 • Kanser tedavisinde tamamlayıcı tedavi olarak

 

OZON TEDAVİSİNİN UYGULAMA YÖNTEMLERİ

Major otohemoterapi: Bu uygulamada kana karıştırılan ozon/oksijen karışımı moleküller ve hücrelerle hızla reaksiyon girer ve bir takım reaksiyonlar başlatır. Her seansta damar yolu açılıp 100 ml kan bu işlem için özel tasarlanmış tek kullanımlık ozona dayanıklı şişe içine alınır ve burda ozonla karıştırıldıktan sonra tekrar aynı damar yolundan vücuda geri verilir.

Kan yolu ile yapılan bu tedavinin etkileri aşağıdaki gibi özetlenebilir;

Kanda oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin ihtiyacı olan dokulara daha fazla oksijen bırakmasına yardımcı olur. Bu sayede her tür zor iyileşen yara, damar tıkanıklığı ve dolaşım bozukluklarından kaynaklanan “yeterli kanlanamama” kaynaklı sorunların çözümünde katkıda bulunur.
Ozon tedavisi antioksidan sistemi güçlü bir şekilde destekleyerek, hem dokuların oksijen kullanma miktarlarını artırmakta hem de ortaya çıkan zararlı oksijen radikallerinin zararsız hale getirilmesine büyük katkıda bulunmaktadır. Şişmanlık, hipertansiyon, tip 2 şeker hastalığı ve metabolik sendrom gibi uzun süreli hastalıklar başta olmak üzere pek çok hastalıkta antioksidan savunma sistemi zayıflamıştır. Ozon tedavisi bu sistemi güçlendirerek zararlı oksijen radikallerinin etkilerini bertaraf etmeye yardımcı olur.

Minör otohemoterapi: ozonlanmış 3-5 ml kan kas içienjeksiyonla  uygulanır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve alerjik hastalıklarda faydalıdır.

Ozon torbalama: Ozon gazının kapalı bir sistemde ayaklar , bacaklar veya vücudun diğer bölgelerinde  özel plastik torbalar  içinde dolaştırılarak verilmesine harici ozon tedavisi adı verilir.ozon torba icine verilmeden önce  tedavi edilmesi hedeflenen bölge serum ile nemlendirilir. Bu metotla ülser, yaralar, uçuk ve enfekte olmuş alanlar tedavi edilir.

Rektal ozon: Hasta hiçbir rahatsızlık hissetmeden ozon gazı bağırsak iç yüzeyi  tarafından emilir. Bu metot  genellikle bağırsak hastalıklarında kullanılır ve vücudun yeniden canlanmasını sağlar. İlk etkisi  bağırsak içerisini temizlemektir. 

İkinci etkisi, Ozon bağırsak iç yüzeyi tarafından emilerek bağırsak kaslarını güçlendirir. Böylece spastik kolon, ülseratif kolit gibi rahatsızlıklar da yavaş yavaş düzelebilir.

Üçüncü etkisi, Bağırsak etrafinda bulununan damarlar tarafından emildiğinde bu damarların içerisinde bulunan kanı ozonlamaktır.Damar yolundan majör tedavi uygulayamadığımız hastalarda bu yöntemi seçebiliriz. 

Barsak damarlarından ozonlanmış kanın   tamamı saniyeler içerisinde Karaciğere taşındığı için karaciğer dokumuz da ozon gazı ile temizlenip güçlenmektedir. Karaciğer enzimlerinde düzelme, yağlanmada azalma beklenmektedir.

 

Eklem içi ozon: Ozon eğitimli kişilerce eklem içine enjekte edilebilir.  Bu metod ağrılı enflamatuar hastalığı olan hastalarda kullanılablir.

 

OZON TEDAVİSİ İÇİN HASTALARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN DURUMLAR:

.Tansiyon ilacınızı tedaviden 4 saat önce yada 4 saat sonra alınız.

 • Ozon tedavisinden en az 8 saat önce alkollü içecek tüketmeyiniz .
 • ozon tedavisinden bir saat önce ve ozon terapiden bir saat sonra vitamin c içeren herhangi birşey almayınız.
 • Eğer şu anda kemoterapi tedavisi görüyorsanız bu tedaviden sonra ozon tedavisi almak için en az 4 gün beklemenizi tavsiye ederiz .
 • Tedaviye mutlaka tok olarak geliniz.

 

OZON TEDAVİSİ KİMLERE UYGULANMAZ?

Ozon güvenilir ve doğal bir tedavi yöntemidir. Doğru uygulandığında neredeyse hiçbir yan etkisi yoktur.

Ancak;

 • Favizim (Glikoz 6 fosfat dehidrogenaz enzim eksikliginde)
 • Toksik hipertiroidide
 • İleri derece kansızlık, kanamaya egilim durumlarında 
 • Kronik ve tekrarlayıcı pankreas iltihaplarında
 • Yeni gelişmiş kalp krizi ve beyin kanamalarında

 ozon tedavisi uygulanmaz.


Ozon Kullanım Alanları

Gripte ozon

 Ozon terapi tüm mikroplara karşı savunma sistemi hücrelerini arttırır. Bu mikroplara karşı doğrudan öldürücü etkisi de vardır. Aynı zamanda insanlarda var olan hastalıkları kısmen veya tamamen iyileştiren yaşam kalitesini arttıran ve zararlı atıkların vücuttan atılmasına yardımcı olan detoks etkisi olan bir tedavidir.

Ozon terapi kürü içinde kanın ozonlanması yöntemine ek olarak mutlaka ozon aşısı  da denilen yöntemin eklenmesi gerekmektedir.ozon aşısı 5cc kanla yapılan çok kolay bir yöntem olup bağışıklık sisteminizin güçlenmesinde oldukça  etkilidir.

 


Antiaging ve enerji kazanmak için ozon

 Anti-aging (geriye yaşlanma) ve yeniden canlanma için kullanılır. Tamamen sağlıklı kişilerde, yaşlanmayı geciktirmek, enerji kazanmak ve hastalıklardan korunmak için kullanılabilir. Vücudun enerjisini artırdığı gibi beynin enerjisini de artırır, hafızayı güçlendirir. Sınava hazırlanan gençler, yogun çalışan iş adamları, zihnini sürekli kullanan insanlar, sporcular için güçlü bir dopingdir. Ozonterapi ile kişi gerek zihinsel gerek bedensel yorgunluğu daha az hisseder. Ayrıca yaşlı kişiler ozon tedavisine oldukça iyi yanıt verirler. Dokuların oksijen duzeyinin artmasını sağlar, bağışıklık sistemini harekete geçirir .Beynin oksijenlenmesinin artmasi ile bunamadan korur. Bunlara ek olarak ozon tedavisi yaşam kalitesini arttırmak için kullanılmaktadır. Anti-aging’te amaç yaşlanmayı mümkün olduğu kadar yavaşlatmak ve vücudun bir bütün olarak sağlıklı yaşlanmasını, fiziksel olarak da sağlıklı olmasını saglar. Ozon sayesinde oksijen dokular tarafından daha iyi kullanımı sağlanır, bağışıklık sistemi harekete geçirilir bunu takiben vücudun kendi antioksidanları ve serbest radikallere karşı savaşan diğer hücreler de aktive olurlar.

Ozon, yaşlanmayı önleyici etkilerin yanı sıra fiziksel dayanıklılığı ve yaşam kalitesini önemli ölçüde arttırır.
Cildin kendisini yenilemesini sağlar.

 Kilo vermek için ozon:

Ozonterapi kilo vermeye yardımcı olabileceği öne sürülen bir yöntemdir. Damardan yapılan ozonterapi yüzde 40 oranında vücudun metabolizmasını hızlandırır. Hızlı metabolizma sayesinde yağ yakımı artar.Selülit tedavisinde ozon farklı mekanizmalarla etki gösterir. Cilt altında biriken yağ asitleriyle etkileşerek yağ zincirlerinin kırılmasına ve vücuttan atılmasına yardımcı olur. Selülitli bölgeye kan akımını artırdığı için yağ dokusunun metabolizmasını arttırır.

 

Bölgesel zayıflama için Ozon lipoliz: Bu uygulamada ozon gazı çok ince mezoterapi iğneleri ile incelme istenen bölgedeki yağ dokularına enjekte edilir. Özellikle göbek ve basen gibi yakılması çok zor olan depo yağların biriktiği bölgelerde ozon gazı enjeksiyonu oradaki depo yağların yakılabilir yağ hale gelmesini sağlar.Yağları eriyen bölgelerde sarkma problemi genellikle görülmez. Uygulanan ozon bir yandan yağların parçalanmasını sağlarken aynı zamanda hücre yenilenmesini ve kollajen yapımını uyararak doku toparlanmasına yardımcı olur.

 


Kronik yorgunlukda ozon tedavisi

 Oksijenin düşük olduğu alanlarda yaşayanlarda,hızlı tempolu calisanlarda yüzeysel solunum yapıldığı için sürekli bir yorgunluk uyanamama durumu gelişir. Ozonterapi oksijenlenmeyi arttırarak bu efektleri yok eder.

Kanser tedavisinde ozon terapi:

 • Kemoterapi ve radyoterapinin yan etkilerini engelleyici ve kemoterapi-radyoterapinin tümör üzerindeki öldürücü etkilerini arttırarak tamamlayıcı tedavi olarak oldukça başarılı bir şekilde kullanıldığı saptanmıştır.

 

Karaciğer hastalıklarında ozon:

 • Karaciğer hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak, karaciğer yetersizliği ve karaciğer YAĞLANMASINDA destekleyici olarak kullanılır.
 • Karaciğer iltihaplarının,ilaç ve kimyasallarının karaciğer üzerindeki tahribatının en az seviyede olmasını sağlar.

 

Romatizmal hastalıklarda ozonterapi:

 • Eklem iltihapları, kireçlenmeleri, eklem harabiyeti ve kemik erimesi gibi pek çok ağrılı, fonksiyon kısıtlığı da yapabilen hastalıklarda da ozon kullanılmaktadır.
 • Kemik deformasyonu gelişmemiş eklem kireçlenmesi-eklem faresi-gonartrozlar da, diğer ozon tedavi yöntemlerine ilave olarak eklem içine yapılan ozon enjeksiyonları ile hem eklem içinde hava yastığı oluşturarak, hem de eklem şişkinliğini azaltarak ağrıyı giderdiği, ayrıca kıkırdak dokusunun yeniden tamir edilmesine yardımcı olduğu tespit edilmiştir.
 • Romatoid artrit gibi bağışıklık sisteminin sapması ile ortaya çıkan hastalıklarda bağışıklık sistemini düzenlediğinden, diğer tedaviler ile birlikte kullanıldığında hızlı iyileşmeler gözlenmektedir.
 • Fibromiyalji

 

Nörolojik hastalıklarda ozon tedavisi


 • Baş ağrısı ve Migren tipi gerilim ağrılarında,
 • Polinöropati,myotoni,muskuler distrofi,ALS,demans,MS vb. hastalıklarda destekleyici olarak kullanılır.

 

Solunum hastalıklarının tedavisinde ozonterapi:

Koah da  ilaçların azaltılmasına ve nefes darlığı ataklarinin azalmasina yardımcı olur,;alerji ve astım krizlerinin daha az şiddet ve sıklıkta oluşmasına neden olur.


Diabetik ayakda Ozon Tedavisi:

Diabetes Mellitus’un önemli komplikasyonlarından biri olan ve diyabetin yarattığı olumsuz zeminde gelişen diyabetik ayak ülserleri, iyileşmeyen yara ve gangren nedeniyle ekstremite, hatta hayat kaybına yol açabilen ciddi olgulardır. Tüm diyabetlilerin %15’i hayatları boyunca bir kez diyabetik ayak sorunu yaşarlar, travmatik olmayan amputasyonların %50’si diyabetik ayak nedeniyledir. Diyabetik ayak yaraları; immun yanıt da bozulduğu için enfeksiyona yatkındırlar.


Ozonla kronik yara tedavisi:

Hem kan yoluyla (major) ozonterapi , hem kas içine (minör) hem de yara olan uzva ozon torbalama uygulanarak tedavi sürdürülür.

Ozonun yara üzerinde etkileri:

 • Doku oksijenizasyonunu arttırır.
 • Damar proliferasyonuna yardımcı olur.
 • Diabetiklerde şeker metabolizmasının düzenlenmesine yardımcı olur.
 • İmmün sistemi güçlendirdiğinden enfeksiyonla mücadelede yardımcıdır.

Torbalama yönteminin faydaları:

 • Anti- mikrobiyal etkisi
 • Nekrotik dokunun ozonlu suyla mekanik debritmanı
 • Ozon-Oksijen ile aerobik ortam oluşturulması

(Özellikle anaerob enfeksiyonlarda kullanılir)

Sağlıkla kalın


1 0 0 0 0 0
 • 1821

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Harita
Kuruluş Adı:
UZM. DR. HIDAYET DOĞAN-GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP, AKUPUNKTUR, KDZ.EREGLI-ZONGULDAK
Doktor Adı:
UZM. DR. HIDAYET DOĞAN
Kurum İlgi Alanı:

İlgilendiğim alanlar AKUPUNKTUR, OZON TEDAVİSİ, MEZOTERAPİ, AĞRI TEDAVİSİ, SİGARA BIRAKMA, SAĞLIKLI ZAYIFLAMA, PRP, CGF, ALLERJİLER, Glutatyon tedavisi

Telefon Numaraları:
+903723234090
Email:
dr.hidayet.dogan@hekim.net
Facebook Sayfası:
Instagram sayfası:
Sokak ve bina adresi:
ERVAKSAN BİNASI KAT:4
Mahalle:
MERKEZ MÜFTÜ MAH.YAZAR İLHAMİ SOYSAL CADDESİ KDZ. EREĞLİ
Kent:
Zonguldak
Bilgi
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
UZM. DR. HIDAYET DOĞAN-GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP, AKUPUNKTUR, KDZ.EREGLI-ZONGULDAKden Tıbbi Bilgiler

Hekim.Net

Close