Alkol ve Bağımlılık Tedavisi

Bağımlılık çok geniş bir kavramdır. Kişi sadece alkole ve uyuşturucuya değil hemen hemen her şeye bağımlılık geliştirebilir.

Bağımlılık nedir?

Herhangi bir şeye veya nesneye duyulan ihtiyaçta kontrol kaybıdır. Ama daha da sinsi ve tehlikeli olanı, kişi bu kontrol kaybının inkarı içindedir. Ya bunu fark etmez, farkında değildir, kişinin hayatının kontrolünden çıkmıştır ,hayatının bir çok bölümünü olumsuz etkilemeye başlamıştır, ya da kişi bunu inkar eder.

Türkiyede sık görünen bağımlılklar

Ülkemizde en sık görünen madde bağımlılıkları Alkol ve esrar (cannabis/ot/joint) dır. Özellikle esrar bir şekilde masum sanılıyor . Halbuki bilinen bir şey var uyuşturucu maddeler, esrarda dahil, birkaç tane çok net yan etkilere yol açıyor. Bu artık bilimsel olarak ispatlanmış yan etkilerdir. Bunlardan bir tanesi, halk arasında paranoya denilen, kuşkuculuk şüphecilik, kafa karışıklığı, alınganlık, kafada bir takım kurmalar, hayalle gerçeğin birbirine karışması. Diğer bir tablo, Amatuasyonel sendromdur, yani Türkçesi, hayatla ilgili bütün motivasyonlarını kaybetme, hayatla ilgili bütün beklentilerinin düşmesi, kişinin hep cepten yemesi ve kendi potansiyelinin giderek hep zayıflaması. Hayatta olmaması gereken yerlere gelmesi. Duygusal bir donukluk hali, ne büyük üzüntüler ne büyük coşkular. Hep bir duygusal donukluk halleri.

Diğer bir bozukluk ise Anksiyete dediğimiz kaygı ve endişe halleri, öfke patlamaları, giderek kişinin ilişkilerini bozmaya başlar, ve kişi bir çok ağır bedel ödemeye başlar.

Etrafındaki sevenleri de ne yapacağını  şaşırır. Bu durumda biz hem kişilere hem de bağımlı kişinin ailelerine şunu söyleme çalışıyoruz.

Bağımlı kişinin anlaması gerekenler:

“Biz senin için üzülürüz, senin bu gidişatın için endişeleniriz. Hatta belki öfkeleniriz, ama bu senin hayatın, kaybeden sensin. Sen bu bağımlılığı kabul edip sahiplenirsen, maddi manevi yanında oluruz.

Yok ama sen kendini kandıracaksan ve atlatacaksan, sana kimse yardımcı olamaz. ”

Burada parola bir insanı bağımlılıkta sadece kendisi batırabilir ve sadece kendisi ayağa kaldırabilir. Kişiye ve Ailesine bunu öğretmeye çalışıyoruz.

Hadi silkelen! Eğer hakikaten  memnuniyetsizsen bunun için bir şeyler yap.

0 0 0 0 0 0
  • 1008

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Harita
Kuruluş Adı:
Uzm. Dr. Başar Akman - Psikiyatrist & Psikoterapist - Bakırköy - İstanbul
Doktor Adı:
Başar Akman
Kurum İlgi Alanı:

özellikle ilgilendiğim alanlar evlilik terapisi, bireysel psikoterapi, ergen psikoterapisi, panik bozukluğu, alkol/madde bağımlılıkları, bipolar bozukluk, obsesif kompulsif bozukluk, cinsel işlev bozuklukları, şizofreni, hipokondriyasis 

Telefon Numaraları:
+902125612949 - +902125439642 - +905057648799 - +905333624422
Email:
basarakman@yahoo.com
Facebook Sayfası:
Instagram sayfası:
Sokak ve bina adresi:
Zuhuratbaba Mahallesi, Dr. Tevfik Sağlam Caddesi, Şenyuva Sokak, Zeylan 1 Apt, No:2/1, Daire:6
Mahalle:
Bakırköy
Kent:
İstanbul
Bilgi
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
Uzm. Dr. Başar Akman - Psikiyatrist & Psikoterapist - Bakırköy - İstanbulden Tıbbi Bilgiler

Hekim.Net

Close