•  · 1 arkadaş

Safra yolu taşı olgusu: Endosonografi ile tanı, ERCP ile çözüm

71 yas kadın hasta 10 gün önce olan sağ üst kadran karın ağrı atağı var. Şimdi yapılan tetkikleri doğal sınırlarda.... yinede safra yolu kaynaklı ağri olabilir diye düsünüyoruz ve ultrasonografide şüpheli kanal taşı olabilecek bir görünüm yakalıyoruz  Hemen endosonografi ile kanaldaki taşı netleştiriyoruz. ERCP de büyük bir diivertikül ve bunun  içinde küçücük bir papilla yapısı görüyoruz. Bu zor ERCP demektir...Ancak yinede  kanal  kanüle oluyor ve  kanatmadan sfinteratomi yaparak yani kanalin ağzını kesip, ana kanaldakı taşı basketle tutup çıkartıyoruz. İşlem sonrası  hasta sorunsuz 1 gün izleniyor. 

storage.php?o=bx_posts_photos&f=yxas67efrffuwtllmbqmb7vxtynsg4vr.jpegstorage.php?o=bx_posts_photos&f=upjertrsjdtzmjhbyw4tj8phabhsyuqv.jpeg


Kaynaklar

Maruta A, Iwashita T, Uemura S, Yoshida K, Yasuda I, Shimizu M.Maruta A, et al. Efficacy of the Endoscopic Ultrasound-first Approach in Patients with Suspected Common Bile Duct Stone to Avoid Unnecessary Endoscopic Retrograde Cholangiopancreatography. Intern Med. 2019 Jun 15;58(12):1673-1679.

3 0 0 0 0 0
  • 225

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Harita
Kuruluş Adı:
Prof. Dr. Yücel Üstündağ-Gastroenteroloji-Zonguldak
Doktor Adı:
Prof. Dr. Yücel Üstündağ
Kurum İlgi Alanı:

Prof. Dr. Yücel Üstündağ 1991 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Gastroenteroloji, gastroskopi, kolonoskopi, ERCP, fibroscan, mide balonu uygulamaları, perkutan karaciğer biyopsi ve tümör örnekleme,  terapötik endoskopi, luminal stentleme, APC tümör ablasyonu, endosonografi, enteroskopi  kapsùl endoskopi, EMR/ESD islemleri, Akalazya için POEM ve tümörlerde STER, gastrik motilite analizi, mide botoksu,inflamatuvar barsak hastalıklarının teşhis ve tedavisi ilgi alanlarıdır.

Telefon Numaraları:
+903726660090,+905436794525
Email:
yucelustundag@yahoo.com.tr
Sokak ve bina adresi:
Uzun Mehmet Cad. Fırın Sok. 5 Elif Sağlık İşh. K:6 Zonguldak Merkez, Zonguldak
Mahalle:
Meşrutiyet Mah.
Kent:
Zonguldak
Bilgi
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
Prof. Dr. Yücel Üstündağ-Gastroenteroloji-Zonguldakden Tıbbi Bilgiler

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Hekim.Net

Close