•  · 1 arkadaş

Portal Ven Tıkanması ve Fibroscan ile Karaciğer Sağlığı Hakkında Bilgi Almak

67 yas kadin hasta,  karacigerinin damarı olan portal ven tıkalı, dalak buyuk ve öyküsünde yemek   borusundan kanama hikayesi var .Hasta karaciğer  sirozu olup olmadığını öğrenmek için FIBROSCAN taramasından geçmek  icin bize geliyor. Hemen önce ultrason ile bakıyor karaciğerin  Doppler ultrasonunu yapıyoruz.   Karaciğerin ana damarı yani portal ven tıkalı,, dalak büyük ama karaciğerin  durumunu ultrason ile tam anlayamıyoruz. Hemen  fibroscan yapiyoruz. 2 dakikada karaciğerde 7.2 sertlik ölçümü buluyoruz .Yani hastada ileri evre fibrozisi/ hasarı yani sirozu dışlıyoruz . Biyopsi yapmadan, biyopsinin risklerini almadan hastaya hızlıca karaciğer hastalığının evresini ve siroz olup olmadığını söyleyebiliyoruz...

storage.php?o=bx_posts_photos&f=t8m7nsdtwyguswcgxqjycxjl28mcapdz.jpgstorage.php?o=bx_posts_photos&f=mtb46spuanxjstvdw9fgrdcdmndsqwaq.jpgstorage.php?o=bx_posts_photos&f=gsp4hgjj8p725xczqxpdctdub4xdudfb.jpg

2 0 0 0 0 0
  • 306

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Harita
Kuruluş Adı:
Prof. Dr. Yücel Üstündağ-Gastroenteroloji-Zonguldak
Doktor Adı:
Prof. Dr. Yücel Üstündağ
Kurum İlgi Alanı:

Prof. Dr. Yücel Üstündağ 1991 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Gastroenteroloji, gastroskopi, kolonoskopi, ERCP, fibroscan, mide balonu uygulamaları, perkutan karaciğer biyopsi ve tümör örnekleme,  terapötik endoskopi, luminal stentleme, APC tümör ablasyonu, endosonografi, enteroskopi  kapsùl endoskopi, EMR/ESD islemleri, Akalazya için POEM ve tümörlerde STER, gastrik motilite analizi, mide botoksu,inflamatuvar barsak hastalıklarının teşhis ve tedavisi ilgi alanlarıdır.

Telefon Numaraları:
+903726660090,+905436794525
Email:
yucelustundag@yahoo.com.tr
Sokak ve bina adresi:
Uzun Mehmet Cad. Fırın Sok. 5 Elif Sağlık İşh. K:6 Zonguldak Merkez, Zonguldak
Mahalle:
Meşrutiyet Mah.
Kent:
Zonguldak
Bilgi
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
Prof. Dr. Yücel Üstündağ-Gastroenteroloji-Zonguldakden Tıbbi Bilgiler

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Hekim.Net

Close