•  · 1 arkadaş

Mide Kanseri Sonrası Darlık ve Stent Uygulması


57 yaş erkek hasta 1 yıl once mide kanseri  tanısı  koyuyoruz ve hasta ameliyat oluyor, mide tamamen   çevredeki lenf nodları ile beraber çıkartılıyor. Ameliyattan sonra kemoterapi alıyor .1 yıl  sonra kusmaları başlıyor. Hasta artik su bile içemiyor ve kilo kaybı bariz.. Endoskopide (video)  görüldüğü gibi yemek borusu girisinde ve akabindeki 8 cm lik alanda tümöre bağlı daralma ulserasyon var. Tomografide akciğere yayılım  ve mide bölgesinde nüks tumor görüyoruz. Önce ışın tedavisi ve kemoterapi verdiriyoruz.  Bu arada hastayı damardan besliyoruz. Ardından endoskopi ile 12 santim kaplı metal stentı tümör alanını açacak şekilde 5 dakikada yerleştiriyoruz. İşlem sonrasi hasta rahat, akşamında sıvı  ve yumuşak beslemeye baslıyoruz. Kusma yok..Hasta gayet iyi ve ertesi gün taburcu oluyor. ...Sabır ve doğru zamanlama ile doğru  tedavi hastayı toparlıyor  

storage.php?o=bx_posts_photos&f=xnvmql6h9qsag9mts2uwwwzjtpx5qhty.jpgstorage.php?o=bx_posts_photos&f=9h3cqqnfectfyf3bfn7zbfnc3kzmlubu.jpg

3 0 0 0 0 0
  • 265

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Harita
Kuruluş Adı:
Prof. Dr. Yücel Üstündağ-Gastroenteroloji-Zonguldak
Doktor Adı:
Prof. Dr. Yücel Üstündağ
Kurum İlgi Alanı:

Prof. Dr. Yücel Üstündağ 1991 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Gastroenteroloji, gastroskopi, kolonoskopi, ERCP, fibroscan, mide balonu uygulamaları, perkutan karaciğer biyopsi ve tümör örnekleme,  terapötik endoskopi, luminal stentleme, APC tümör ablasyonu, endosonografi, enteroskopi  kapsùl endoskopi, EMR/ESD islemleri, Akalazya için POEM ve tümörlerde STER, gastrik motilite analizi, mide botoksu,inflamatuvar barsak hastalıklarının teşhis ve tedavisi ilgi alanlarıdır.

Telefon Numaraları:
+903726660090,+905436794525
Email:
yucelustundag@yahoo.com.tr
Sokak ve bina adresi:
Uzun Mehmet Cad. Fırın Sok. 5 Elif Sağlık İşh. K:6 Zonguldak Merkez, Zonguldak
Mahalle:
Meşrutiyet Mah.
Kent:
Zonguldak
Bilgi
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
Prof. Dr. Yücel Üstündağ-Gastroenteroloji-Zonguldakden Tıbbi Bilgiler

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Hekim.Net

Close