•  · 1 arkadaş

Kronik hepatit B virüsünün sağlıklı taşıyıcısı olduğunu düşünen hastaların bir kısmında aslında siroz mevcuttur

26 yaş erkek, hepatit b enfeksiyonu 12 yıldır  biliniyor. Hasta Düzce'de yaşıyor. Hastanın  hbv dna ölçümleri son 1 yıldır hep düşük titrede, 60-100 U/ml. Ama ALT değerleri 100 düzeyinde. .Hic karaciğer biyopsisi yok ve hic tedavi almamış. 1 kardeşinde aynı sorun var ve tenoviral alıyor. Hastaya yapilan ultrasonlarda karaciğer  ve dalak fotoğraflarda görüldüğü gibi normal raporlanıyor. Hasta taşıyıcı olduğunu düşünüyor. Hastaya hemen fibroscan cihazı ile bakıyoruz. Karaciğer  sertliği 17.8 geliyor. Yani hastada ileri evre karaciğer hasarı var, siroza yakın bir durum gelişmiş. Hastanın su an sarılık sorunuda var, gözler  ve cilt sararmış  durumda ve safra yollarında tıkanma bulgusu yok. Sarılık karaciğer hasarı çok artınca olabilecek bir durum. İlaclarla hastayı toparlayacağız ve yakın takip yapacağız. Sadece FIBROSCAN cihazı ile bakarak hastaya biyopsi yapmadan da karaciğerdeki sorunun adı konabileceğini hatırlatan çok iyi bir örnek hasta oluyor bu uzun zamandır hbv enfeksiyonu olan olgu...Taşıyıcı olduğunu düşünen hepatit b olguları çok dikkatli olmalı, profesyonel bir hekimin kendilerini görüp karar vermelerine özen göstermeleri gerekmektedir....

storage.php?o=bx_posts_photos&f=evwuddaf55jgvwvxxxbecrzc9gvsyeif.jpegstorage.php?o=bx_posts_photos&f=qgfzgjdb8hlb4bsnnsel4gmbzd2vweiw.jpeg


Kaynaklar

Li Q, Huang C, Xu W, Hu Q, Chen L.Li Q, et al. Accuracy of FibroScan in analysis of liver fibrosis in patients with concomitant chronic Hepatitis B and nonalcoholic fatty liver disease. Medicine (Baltimore). 2020 Jun 5;99(23):e20616.

5 0 0 0 0 0
  • 320

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Harita
Kuruluş Adı:
Prof. Dr. Yücel Üstündağ-Gastroenteroloji-Zonguldak
Doktor Adı:
Prof. Dr. Yücel Üstündağ
Kurum İlgi Alanı:

Prof. Dr. Yücel Üstündağ 1991 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Gastroenteroloji, gastroskopi, kolonoskopi, ERCP, fibroscan, mide balonu uygulamaları, perkutan karaciğer biyopsi ve tümör örnekleme,  terapötik endoskopi, luminal stentleme, APC tümör ablasyonu, endosonografi, enteroskopi  kapsùl endoskopi, EMR/ESD islemleri, Akalazya için POEM ve tümörlerde STER, gastrik motilite analizi, mide botoksu,inflamatuvar barsak hastalıklarının teşhis ve tedavisi ilgi alanlarıdır.

Telefon Numaraları:
+903726660090,+905436794525
Email:
yucelustundag@yahoo.com.tr
Sokak ve bina adresi:
Uzun Mehmet Cad. Fırın Sok. 5 Elif Sağlık İşh. K:6 Zonguldak Merkez, Zonguldak
Mahalle:
Meşrutiyet Mah.
Kent:
Zonguldak
Bilgi
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
Prof. Dr. Yücel Üstündağ-Gastroenteroloji-Zonguldakden Tıbbi Bilgiler

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Hekim.Net

Close