•  · 1 arkadaş

Fibroscan yöntemi, karaciğer nakil olgularında karaciğer biyopsi ihtiyacını ciddi oranda azaltabiliyor...

62 yas kadin hasta,2 yıl önce şeker hastalığına bağlı siroz ve karaciğer kanseri nedeniyle nakil oldu. Bu sürede kan şekerleri yüksek ve hasta insulin  etkisinde 15 kg alıyor . Nakil karaciğer  testleri hafif bozuk çıkıyor ve karaciğerin durumunu daha net olarak öğrenmeyi hedefliyoruz. Bunun icin en kolay, en risksiz yöntemi tercih ediyoruz. Yani FIBROSCAN ile bakıyoruz. Nakil olan karaciğerin sertligi 8.3 kpascal, yağlanma değeri 262 geliyor. Yani hastamızın oğlundan aldığı karaciğer şeker  hastalığından biraz etkilenmiş( F1 F2 ), hasta aldığı fazla kiloları verecek ve bozuk 3 aylık şeker profilini düzeltecek..Böylece  hastanın karaciğerinin gerçek durumunu FIBROSCAN sayesinde öğrenen hasta, nakil karacigerinin de siroz olma riskini anlıyor ve çok daha dikkatli olmaya başlıyor. Nakil karaciğerin durumunu en iyi, en hızlı ve risksiz değerlendiren yöntemin FIBROSCAN olduğunu hatırlatmak isterim..

storage.php?o=bx_posts_photos&f=uutvmd6xbgukxw9nfkwcnawtduj4dfwz.jpegstorage.php?o=bx_posts_photos&f=mfw4ibbcihyzqyem55akfwwawqmvprjz.jpeg


Kaynaklar

G Sánchez Antolin  , F Garcia Pajares, M A Vallecillo, P Fernandez Orcajo, S Gómez de la Cuesta, No Alcaide, M Gonzalez Sagrado, R Velicia, A Caro-Patón. FibroScan evaluation of liver fibrosis in liver transplantation. Transplant Proc 2009;41:1044-6.

3 0 0 0 0 0
  • 251

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Harita
Kuruluş Adı:
Prof. Dr. Yücel Üstündağ-Gastroenteroloji-Zonguldak
Doktor Adı:
Prof. Dr. Yücel Üstündağ
Kurum İlgi Alanı:

Prof. Dr. Yücel Üstündağ 1991 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Gastroenteroloji, gastroskopi, kolonoskopi, ERCP, fibroscan, mide balonu uygulamaları, perkutan karaciğer biyopsi ve tümör örnekleme,  terapötik endoskopi, luminal stentleme, APC tümör ablasyonu, endosonografi, enteroskopi  kapsùl endoskopi, EMR/ESD islemleri, Akalazya için POEM ve tümörlerde STER, gastrik motilite analizi, mide botoksu,inflamatuvar barsak hastalıklarının teşhis ve tedavisi ilgi alanlarıdır.

Telefon Numaraları:
+903726660090,+905436794525
Email:
yucelustundag@yahoo.com.tr
Sokak ve bina adresi:
Uzun Mehmet Cad. Fırın Sok. 5 Elif Sağlık İşh. K:6 Zonguldak Merkez, Zonguldak
Mahalle:
Meşrutiyet Mah.
Kent:
Zonguldak
Bilgi
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
Prof. Dr. Yücel Üstündağ-Gastroenteroloji-Zonguldakden Tıbbi Bilgiler

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Hekim.Net

Close