•  · 1 arkadaş

Fibroscan ile kronik hepatit B hastalarında karaciğer biyopsisi ihtiyacı azalabiliyor

storage.php?o=bx_posts_photos&f=vdqyunxs2b6ae7nr5jcukrggnrrkm8x3.jpg

30 yaş erkek hasta. Yıllardır hepatit B virüsü var. Biyopsi yapılmamış. Karaciğer enzimleri normal aralıkta. Ancak hbv dna değerlerinde ara ara yükselmeler oluyor. Karaciğerine FIBROSCAN yaptırmak için bize geliyor. Fibroscan de karaciğer sertliği 3.6 kpascal ölçüyoruz. Yani karaciğer çok iyi ve F0F1 değerinde...2 dakikada sonuç veren ve oldukça güvenilir olan bu yöntemle (FIBROSCAN), hastanın karaciğer biyopsi ihtiyacını ortadan kaldırıyoruz. Hasta artık sağlıklı taşıyıcı olduğundan emin, rahat olarak evine dönüyor.

2 0 0 0 0 0
  • 377

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Prof. Dr. Yücel Üstündağ-Gastroenteroloji-Zonguldak'den "Sağlıklı Bilgiler"
Kuruluş Adı:
Prof. Dr. Yücel Üstündağ-Gastroenteroloji-Zonguldak
Doktor Adı:
Prof. Dr. Yücel Üstündağ
Çalışma Alanları:

Prof. Dr. Yücel Üstündağ 1991 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Gastroenteroloji, gastroskopi, kolonoskopi, ERCP, fibroscan, mide balonu uygulamaları, perkutan karaciğer biyopsi ve tümör örnekleme,  terapötik endoskopi, luminal stentleme, APC tümör ablasyonu, endosonografi, enteroskopi  kapsùl endoskopi, EMR/ESD islemleri, Akalazya için POEM ve tümörlerde STER, gastrik motilite analizi, mide botoksu,inflamatuvar barsak hastalıklarının teşhis ve tedavisi ilgi alanlarıdır.

Telefon Numaraları:
+903726660090,+905436794525
Email:
yucelustundag@yahoo.com.tr
Sokak ve bina adresi:
Uzun Mehmet Cad. Fırın Sok. 5 Elif Sağlık İşh. K:6 Zonguldak Merkez, Zonguldak
Mahalle:
Meşrutiyet Mah.
Kent:
Zonguldak

Hekim.Net

Close