•  · 1 arkadaş

Fibroscan ile biyopsi olmadan yağlı karaciğerdeki hasarı tesbit edebilebiliyor.


46 yas kadın hasta. Karaciger testlerinde yükseklik olmasi nedeniyle bize geliyor.
96 kilo 165 cm boyu var. Açlık kan şekeri 111 yani normal sınırlarda . Ancak karaciğer testlerinde anormallik var, enzimler ALT AST yüksek .
Ultrasonografide yağlı karaciğer ve normal boyutta dalak görüyoruz....
Karaciğerin gerçek durumunu ya biyopsi alarak yada fibroscan yaparak anlayabiliriz.. Kolay ve risksiz olanı tercih ediyoruz. Fibroscande karaciğer yağlanma puanı çok yüksek 362 ve sertlik puanı 12.6 geliyor. Yani ileri evre yağlanma olan bu hastamızda ileri evre karaciğer hasarı / siroz mevcut.
Hastanin karaciğer durumu 2 dakikada fibroscan sayesinde netleşiyor, biyopsiye ihtiyaç kalkıyor.
Bundan sonra NASH dedigimiz yağlı  iltihaplı karaciğer hastaliğının rutinlerini yapıp, hastamızı zayıflatacağız ve insulin direncine yönelik tedaviler planlayacağız.

storage.php?o=bx_posts_photos&f=myaawpq49lbm4haafta33u7gefsduxph.jpg

1 0 0 0 0 0
  • 315

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Harita
Kuruluş Adı:
Prof. Dr. Yücel Üstündağ-Gastroenteroloji-Zonguldak
Doktor Adı:
Prof. Dr. Yücel Üstündağ
Kurum İlgi Alanı:

Prof. Dr. Yücel Üstündağ 1991 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. Gastroenteroloji, gastroskopi, kolonoskopi, ERCP, fibroscan, mide balonu uygulamaları, perkutan karaciğer biyopsi ve tümör örnekleme,  terapötik endoskopi, luminal stentleme, APC tümör ablasyonu, endosonografi, enteroskopi  kapsùl endoskopi, EMR/ESD islemleri, Akalazya için POEM ve tümörlerde STER, gastrik motilite analizi, mide botoksu,inflamatuvar barsak hastalıklarının teşhis ve tedavisi ilgi alanlarıdır.

Telefon Numaraları:
+903726660090,+905436794525
Email:
yucelustundag@yahoo.com.tr
Sokak ve bina adresi:
Uzun Mehmet Cad. Fırın Sok. 5 Elif Sağlık İşh. K:6 Zonguldak Merkez, Zonguldak
Mahalle:
Meşrutiyet Mah.
Kent:
Zonguldak
Bilgi
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
Prof. Dr. Yücel Üstündağ-Gastroenteroloji-Zonguldakden Tıbbi Bilgiler

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Hekim.Net

Close