Zukerberg medyası Facebook, instagram ve whatsapp'tan sonra Giphy.com 'u da satın aldı...
Big datayı geliştirmek adına sınır tanımıyorlar...

 • yani biz hep bizim bilgilerimiz ellerinde olsa ne olacak diyoruz...

  0 0 0 0 0 0
  • hocam eskiden ben de öyle derdim... ama konuyu inceleyince durum çok fena:

   0 0 0 0 0 0
  Giriş yapmamıs kullanıcılar 'Yorum Gönderisi' eylemini kullanamazlar.
  Birlik üçün oxu" layihəsi ABŞ-da reallaşdırılmış, sonradan dünyada məşhurlaşmış "Playing for Change" (Türkiyədə "Doğa için çal" - https://www.youtube.com/user/dogaicincal ) layihəsinin Azərbaycan versiyasıdır. Layihənin iştirakçıları inanırlar ki, dini, iqtisadi, siyasi, ideloloji fərqliliklərindən asılı olmayaraq, musiqi vasitəsi ilə insanları birləşdirmək, aradakı məsafələri kiçiltmək mümkündür. Facebookda səhifəmiz: https://www.facebook.com/pages/Birlik-%C3%BC%C3%A7%C3%BCn-oxu/352636854847707 -------------------------------------------------------------------------- Layihə Rəhbəri: Bəxtiyar Hacıyev - https://www.facebook.com/bakhtiyar Təşkilati dəstək: Müsbət Dəyişiklik GH - https://www.facebook.com/musbetdeyishiklik Çəkiliş: PicMus Production - https://www.facebook.com/PicMusProduction Aranjman, mix, mastering: Aziru Music - https://www.facebook.com/azirumusicproduction Salsa rəqsi: R&N-project Dance School in Baku - https://www.facebook.com/RNProjectDanceSchoolinBaku Baku Project: https://www.youtube.com/user/esedli -------------------------------------------------------------------------- Sənə də qalmaz: Musiqisi: Tofiq Quliyev Sözləri Rəsul Rza Könlum sənin əsirin, qəlbim sənindir, yar, qəlbim sənindir Insaf eylə xoş sozlə məni gəl dindir, yar, məni gəl dindir Söylə nədir bu ədalar, bu işvə, bu naz Vallah, ay qız, bu gözəllik sənə də qalmaz Yalqızam, yalqız, yalqızam, yalqız Gəl məni möhnətə, oda salan ,vəfasiz Söylə nədir bu ədalar, bu işvə, bu naz Gedər bir gun bu gözəllik, sənə də qalmaz Dağlar başı dumandır, aman Allah, yar, yenə dumandır Ayrılığın ölümdən mənə yamandir, yar, mənə yamandir Söylə nədir bu ədalar, bu işvə, bu naz Gedər bir gun bu gözəllik sənə də qalmaz Yalqızam, yalqız, yalqızam, yalqız Gəl məni möhnətə, oda salan ,vəfasiz Söylə nədir bu ədalar, bu işvə, bu naz Gedər bir gun bu gözəllik, sənə də qalmaz ----------------------------------------------------- Göy-Göl: Musiqisi: Fikrət Əmirov Sözləri: Teymur Elçin Göygöl, Göygöl, Elimin gözəl qızı, Göygöl, göygöz, Könlümün vurğun qızı. Ay aman, ay aman, nə yamansan! Sənə heyran olmuşam! Ay aman, ay aman, can alansan! sənə qurban olmuşam! Qaragöz, alagöz, göygöz gözəlim, Azərbaycan gözəlim! Gölgöl, Göygöl, Dağ başında piyalə, Göygöl, göygöz, Sahilin lalə-lalə. Gölgöl, Göygöl, Nə gözəldir dövranın! Göygöl, göygöz, Olmasın qoy hicranın

  1) Nazəndə sevgilim: Sözləri: İslam Səfərli, Musiqisi: Andrey Babayev 2) Girdim yarın bağçasına: Xalq Mahnısı "Birlik üçün oxu" layihəsi ABŞ-da reallaşdırılmış və sonradan dünyada məşhurlaşmış "Playing for Change" ( www.playingforchange.com - Dəyişiklik üçün çal) layihəsindən və Türkiyədə reallaşdırılmış "Doğa için çal" ( https://www.youtube.com/user/dogaicincal ) layihələrindən ilhamlanıb. Layihənin iştirakçıları inanırlar ki, dini, iqtisadi, siyasi, ideloloji fərqliliklərindən asılı olmayaraq, musiqi vasitəsi ilə insanları birləşdirmək, aradakı məsafələri kiçiltmək mümkündür. Facebookda səhifəmiz: https://www.facebook.com/pages/Birlik-%C3%BC%C3%A7%C3%BCn-oxu/352636854847707 "Sing for Unity" project brought together up to 80 young performers to sing famous national song and folk song in a new style and arrangement. Performers believe that despite their different political, social, religious, ideological backgrounds, music has an ability to unite all. Project inspired by U.S based Playing For Change project.

  • Azerbaycanımızın Cumhuriyet günü kutlu olsun!

   🇦🇿 🇦🇿 🇦🇿

   Harika şarkılar 💙 💓 💚

   0 0 0 0 0 0
   Giriş yapmamıs kullanıcılar 'Yorum Gönderisi' eylemini kullanamazlar.

   Sapiens ve Homo Deus adlı kitaplarıyla son döneme damgasını vuran Tarihçi / Yazar Yuval Noah Harari, bu yılki Davos Zirvesi kapsamında yaptığı konuşmayla bir kere daha gündeme geldi. Biyoloji ve verinin bugünkü bilişim kapasitesiyle bir araya geldiğinde yakın gelecekte doğurabileceği benzersiz tehlikelere dikkat çeken Harari’nin konuşmasından önemli başlıkları sizler için derledik.

    

   1.Muhtemelen Homo Sapiens türünün son örnekleriyiz.

   2.Önümüzdeki dönemde bedenimizi ve zihnimizi yeniden inşa etmenin yollarını bulacağız.

   3.Dolayısıyla veri 21. Yüzyılın ekonomisinde yeni bir ürüne dönüşecek.

   4.Tekstil, otomobiller ya da silahlar değil; bedenler ve zihinler geliştireceğiz.

   5.Yaşamın neye dönüşeceğini veriyi yönetenler belirleyecek.

   6.Veriyi kontrol edenler sadece insanlığın değil, yaşamın geleceğini tanımlayacak.

   7.Veri dünyanın en önemli varlığı haline gelecek.

   8.Geçmişte bunun karşılığı araziydi.

   9.Ancak bu çok küçük, kısıtlı bir zümreye aitti.

   10.Endüstri çağında makinelerin önemi arazinin değerini geride bıraktı.

   11.Çok sayıda makinanın az sayıda insanın hizmetine girmesi insanlar arasında sınıfları doğurdu. Sermaye ve işçi sınıfı böyle doğdu.

   12.Bugün ise veri, makinaların yerini alıyor.

   13.Ve aynı şekilde verinin kontrolü az sayıda insanın eline geçerse insanlık sınıflara değil, farklı türlere ayrılacak.

   14.Veri önemli; çünkü, bugün sadece bilgisayarlara değil, organizmalara da müdahale edebiliyor, onları bir anlamda ‘hack’ ediyoruz.

   15.İnsanı hack etmek için güçlü sistemlere ve bol miktarda veriye ihtiyacımız var.

   16.Bedenin nasıl çalıştığına dair bilgilere sahip olmamız gerek.

   17.Bugüne kadar kimse insanı hack etmek için ihtiyaç duyulan veriye ve cihaza sahip değildi. Vatandaşların her adımını, her detayını istihbarat ağlarıyla takip eden devletler dahi bu verileri işlemek ve anlamlandırmak için gereken güçten mahrumdu.

   18.Bugün bu değişiyor. İki paralel evrim bunu mümkün kılıyor.

   19.Makine öğrenimi ve yapay zeka ile biyoloji ve beyin bilimi konusundaki gelişmeler insanı çözmemizi sağlıyor.

   20.“150 yıllık” çalışmalarımızın sonucunda organizmaların aslında bir algoritmadan ibaret olduğunu öğrendik.

   21.Ve artık bu algoritmaların şifresini çözme yeteneğine kavuştuk.

   22.Biyokimyasal verileri elektronik sinyallere çevirerek bilgisayarların analiz edebilmesini sağladık.

   23.Yeterince veri ve bilişim gücüyle bizi bizden daha iyi tanıyan yapılar ortaya koyabiliyoruz.

   24.Bu gücün ve bilginin yaygınlaşmasıyla birlikte kendimizi Amazon’dan, Alibaba’dan ya da istihbarat servislerinden saklamamız zorlaşacak.

   25.İnternette dolaşırken, sosyal medyada vakit harcarken ya da video izlerken algoritmalar göz hareketlerimizi, kalp atışlarımızı, zihin aktivitelerimizi takip ederek bizi profilleyebilecek.

   26.Reklamlar bize ürünlerini pazarlarken cinsel eğilimlerimizi dahi bilerek kişiselleştirme yapacaklar.

   27.Biz bunun farkında olmayacağız ancak onlar olacaklar.

   28.Bizim tutkularımızı okuyup ona göre teklifler sunacaklar.

   29.Bu çağ bir ‘dijital diktatörlük’ yaratabilir.

   30.Demokrasi bilgiyi farklı kurumlara dağıtarak karar mekanizmaları yaratır.

   31.Diktatörlüklerse bütün bilgi ve gücü tek noktada yoğunlaşarak işleri yürütür.

   32.“21.Yüzyıl”daki yapay zeka ve makine öğreniminin ortaya çıkardığı güç, demokrasinin üstünlüğünden yana duran ibreyi diktatörlüklere doğru savurabilir.

   33.Demokrasi merkezi veri işlemeyi mümkün kılan yapılara uyum sağlayamazsa insanlar dijital diktatörlüklerin boyunduruğu altına girebilir.

   34.Bugün dahi teknolojileri kullanan demokratik görünümlü (ABD, İsrail gibi) ülkelerin bu tip yapılar kurmak için çalıştığını gözlemliyoruz.

   35.Verinin kontrolü bir elit grubun dijital diktatörlüklerden daha radikal yapılar ortaya çıkarmasına yol açabilir.

   36.Bu elitler insan bedenine hükmetme yeteneğiyle yaşamın geleceğine karar vermeye yönelebilir.

   37.Bilim, doğal evrim süreçlerini akıllı tasarıma aktarma görevini üstleniyor.

   38.Bu tasarım, bulutlardaki Tanrı’nın değil; bulut sistemlerini kullanan IBM, Microsoft gibi şirketlerin aklını temel alıyor.

   39.Bilim, bizi organik sınırlarımızdan inorganik sınırlara taşıyacak.

   40.“4 milyar yıllık organik yaşam”dan akıllı tasarımın şekillendireceği inorganik yaşama sürükleniyoruz.

   41.Verinin kimin elinde bulunduğu bu yüzden her zamankinden daha önemli.

   42.Arazinin ya da makinaların sahipliği ve kullanımına yönelik düzenlemeler konusunda bilgi ve tecrübeye sahibiyiz ancak verinin düzenlemesine yönelik bilgilerimiz yetersiz.

   43.Bu zor, zira arazi ve makinaların aksine bilgi birçok yerde dağılmış halde ve kolayca kopyalanabiliyor.

   44.Sahiplikten söz etmek çok zor.

   45.Bu konuda bir şeyler yapma sorumluluğu devletlere, politikacılara yüklemek de akıllıca değil çünkü onlar da yeterince güvenilir değiller.

   46.Birçok politikacı ve hükümet geleceğe yönelik vizyon çizme konusunda yetersiz.

   47.Toplumlara sundukları geçmişe yönelik nostaljik hikayelerden ibaret.

   48.Bir tarihçi olarak konuşayım: geçmiş sandığınız kadar eğlenceli değildi, o devirlerde yaşamak istemezdiniz. Ve geçmişe dönmek mümkün değil. Bu bir çözüm olamaz.

   49.Verinin sahipliği konusunda bilimcilere, hukukçulara, filozoflara hatta şairlere danışmamız gerek. Bu sadece insanlığın değil tüm yaşamın geleceğini ilgilendiren bir açmaz.

   50.Bu sorun, önümüzdeki birkaç 10 yıl içinde gündemimize gelecek. 200 yıl sonra zaten bugünkü anlamda insanların kalacağını sanmıyorum.

   51.Bambaşka bir tür ortaya çıkacaktır.

   52.Bugün insanların çoğu, “veri” denince ne satın aldığı, hangi linke tıkladığını düşünüyor ancak esas önemli olan biyolojik veriler.

   53.Hack edilecek tek şeyin bilgisayarlar olduğunu sanıyorlar ancak beden çok daha büyük bir hedef.

   54.Asıl hedef beyindir.

   55.Ülkem İsrail, Batı Şeria’da dünyanın hiçbir yerinde görülmemiş bir takip sistemi inşa ediyor. İnsanların her anlamda her adımını kontrol etmeye çalışıyor.

   56.Çin, Kuzey Kore ve ABD de öyle.

   57.Ancak bugün bu takip hala geleneksel sistemler üzerinde yürüyor.

   58.Yarın bir akıllı bileklik takmaya mecbur kalacağımız yapılarda işler daha da değişecek. Sokakta liderinizin posterini gördüğünüzde ne hissettiğinizi merkeze rapor edecek tarzda sistemlerden söz ediyorum.

   59.Eğer iyi niyetli bir küresel mutabakat olmazsa hiçbir devlet böyle bir yarışta geride kalmak istemeyecektir.

   60.Bu sorunun çözümü birçok farklı grubun ortak çalışmasını gerektiriyor.

   61.En büyük çelişkileri sağlık alanında yaşayacağız.

   62.Mahremiyet ile iyi hizmet arasında tercihler yapmamız gerekecek.

   63.Daha iyi bir teşhis ve tedavi için bedenimizde ve beynimizde olan bitene yönelik yetkiler vereceğiz.

   64.Sanıyorum sağlık kazanacak. İnsanlar daha iyi sağlık için mahremiyetlerinden vazgeçecek.

   65.Hatta bazı ülke ve durumlarda bu mecburi olacak.

   66.Daha iyi şartlarda bir sigorta istiyorsanız bu verileri vermeniz gerekebilecek.

   • Nereye gidiyoruz böyle...

    0 0 0 0 0 0
    • insanın bilincinin makinalara aktarılarak yaşlanan ve ölümlü bedenden sıyrılması birgün gelecek....

     Bugün gelmeden dünyada barışın ve iyi niyetli ortak aklın hakim olması gerekiyor, yoksa evrenden silinip gidebiliriz.

     0 0 0 0 0 0
    Giriş yapmamıs kullanıcılar 'Yorum Gönderisi' eylemini kullanamazlar.

    Bütün dünya buna inansa ♥️

    Harika 💐🌸🌺💮🌍🌎🌏

    • Çok güzel

     0 0 0 0 0 0
     • ne varsa meslektaşlarımızda var 💙 💚 💥 

      0 0 0 0 0 0
     • Muhteşem olmuş gerçekten

      0 0 0 0 0 0
      Giriş yapmamıs kullanıcılar 'Yorum Gönderisi' eylemini kullanamazlar.

      Bu gece çok güzel bir yağmur var...

      • yağmur berekettir hocam

       0 0 0 0 0 0
       • Çok güzel yağdı doğa bayram etmiştir 

        0 0 0 0 0 0
        Giriş yapmamıs kullanıcılar 'Yorum Gönderisi' eylemini kullanamazlar.

        Cadıya bak 😮 💓 👏

        • çoook şeker 😍

         0 0 0 0 0 0
         • yetenek her yaşta kendini belli eder

          0 0 0 0 0 0
          Giriş yapmamıs kullanıcılar 'Yorum Gönderisi' eylemini kullanamazlar.

          Hekim.Net

          Close