Kabızlık büyük tuvaletin düzenli ve kolay yapılamaması, kalın barsağın tamamen boşaltılamaması durumudur. Büyük abdest sert, topaklı, az yada çok hacimli olabilir. Kabızlık her yaşta görülebilen bir durumdur. Şiddeti kişiden kişiye göre değişiklik gösterir, bazı insanlarda kısa süreli olabildiği gibi bazılarında uzun süreli (kronik ) olabilir.

Kabızlığın Sebepleri Nelerdir?

-Lifli gıdalar sınıfındaki sebze, meyve ve tahıl gibi gıdaların yeterince tüketilmemesi,
-Hayat tarzının ve beslenme alışkanlığının değişmesi,
-Tuvalet gereksinimi duyulduğunda bunun ertelenmesi,
-Durağan bir hayat ve egzersiz yapmamak,
-Kullanılan bazı ilaçlar (Antiasit, sara ve antipsikotik ilaçlar, Kalsiyum ve demir hapları v.b.)
-Az miktarda sıvı tüketmek,
-Psikolojik durum bozuklukları (aşırı üzüntü ve depresyon),
-Gebelik,
-Bazı hastalıklar (Diabet, goitre, bazı kas hastalıkları, bazı sinir hastalıkları v.b.) kabızlığa neden olabilir.

Kabızlık Nasıl Geçer?

Kabızlık şikayetinin giderilmesi için kabızlığın şiddeti ve buna neden olan etkenlerin göz önünde bulundurulması ve buna göre önlemlerin alınması gereklidir. İlk tercihimiz, ilaç kullanmadan alınacak önlemlerle kabızlığın giderilmesidir. Aksi halde, hayat boyu ilaç kullanmamız gerekecektir. Bu durum barsak tembelliğini arttırıp hastayı ilaca bağımlı hale getirir. Bir süre sonra ilaca tolerans gelişir ve ilaç etkisiz hale gelir, tedavi gittikçe zorlaşır. Oysa hastaların büyük bir kısmında alınacak önlemlerle kabızlık şikayeti ilaç kullanmadan düzelmektedir.

-Öncelikle yaşam biçimimizi ve beslenme alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz.
-Düzenli egzersiz yapmalıyız (günlük yürüyüş veya koşu)
-Lifli gıda alımını tedricen arttırmalıyız.(sebze,meyve ve tahıl)
-Bol su içmeliyiz.
-Düzenli bir tuvalet alışkanlığı edinmeli ve tuvalet ihtiyacı olduğunda ertelememeliyiz.
-Kabızlık başka bir hastalıkta kullandığımız ilaca bağlı ise alternatif ilaçlar için doktorumuzla görüşmeliyiz.

–Ayrıca; her yemekten önce 3-5 kaşık buğday kepeği tüketmek tuvaletin daha yumuşak olmasını ve daha kolay çıkmasını sağlayabilir. (Buğday kepeğini yoğurt,ayran veya başka sıvı ile karıştırıp tüketebiliriz).
Aldığımız bu gibi önlemlerle kabızlık düzelmiyorsa mutlaka doktora muayene olmalı ve kabızlığa sebep olabilecek bir hastalık olup olmadığını araştırmalıyız. Çünkü kabızlığa sebep olan çok ciddi hastalıklar vardır (kalın barsak kanseri, ülseratif kolit, crohn hastalığı, hassas barsak sendromu v.b.). Bunların teşhis edilip tedavileri geç kalmadan yapılmalıdır.

Kabızlık, bazıları ciddi olan birtakım hastalıkların gelişmesine sebep olabilir.

Kabızlık Hangi Hastalıklara Sebep Olur?

-Hemoroid (basur)
-Anal fissür (makat çatlağı)
-Rectal prolapsus (makat sarkması)
-Dışkıda taşlaşma sonucu abdest yapamama
-Anal yetmezlik (tuvalet tutamama)
Sonuç olarak; kabızlık kendi yanlış alışkanlıklarımıza bağlı olabileceği gibi kullandığımız ilaçlara veya ciddi hastalıklara bağlı olabilir, bu nedenle kendi aldığımız önlemlerle düzelmeyen durumlarda mutlaka muayene olmalı ve geç kalmadan arkasında hastalık varsa (barsak kanseri, ülseratif kolit, krohn hastalığı v.b.) ortaya çıkarılmalıdır, aksi takdirde hastalığın tedavisinde geç kalınabilir veya kabızlığa bağlı olabilen hastalıklardan birisinin oluşmasına sebep olabiliriz.

Gebelikte Kabızlık

Hamilelikte kabızlık çok sık karşılaşılan bir durumdur, çünkü gebelikte çok salgılanan progesteron hormonunun kas gevşetici etkisi vardır. Barsak içeriği barsak kaslarının peristaltik kasılması ile ilerletilir, progesteron hormonu bu kasların hareketliliğini azaltarak barsak muhtevasının geçişini yavaşlatır ve sıvı emiliminin artmasına ve dışkının sertleşmesine sebep olur. Yukarıda tarif ettiğimiz önlemler ve buğday kepeği tüketimi çoğu zaman hamilelikte kabızlığın önlenmesine yardımcı olur. Gerekirse doktor tarafından barsakta emilmeyen ve bebeğe zarar vermeyen ilaçlar kullanılabilir.

Kaynaklar

  1. Constipation: definition and classification
  2. What is chronic constipation? Definition and diagnosis
  3. Symptoms in chronic constipation
  4. Treating constipation during pregnancy
Yorumlar

Hekim.Net

Close