Op. Dr. Turgay Kara Üroloji Kartal istanbul

  • 873

prostat. böbrek taşı, varikosel cinsel yolla bulaşan hastalıklar kısırlık 

Cerrahi bir işlem olan sünnet;deneyimli ellerde, uygun koşullarda  ve doğru yöntemle yapılmalıdır. Aksi takdirde  çocuğun tüm yaşamını etkileyebilecek önemli problemlere yol açabilir.
# kanama taşı#

Cinsel ilişki ile geçebilen birçok hastalık mevcuttur Bunlar arasında en sık gonore, klamidya, sifiliz (frengi), HPV(siğil) ve HIV görülüyor ve çoğu hastada genellikle belirti vermez. Dolayısıyla belirlenmeleri zordur. Son bir kaç hafta içerisinde korunmasız ve riskli bir cinsel ilişki sonrasında; genital bölgede ağrı, şişlikler, akıntı, kaşıntı, yanma hissi, idrar yaparken zorlanma, cinsel organda ağrı, şişlik, kızarıklık, yara varlığında mutlaka doktora başvurmak ve uygun tedaviyi almak gerekmektedir. Erken tanı ve tedavi hastalığın yayılmasını ve oluşabilecek ciddi hasarları önleyecektir.

Böbrekte taşlarının oluşumu tam olarak bilinmemekle birlikte birçok faktöre bağlanmaktadır. Normalde idrarda bulunan tuz ve minerallerin dengesinin bozulması sonucu böbrek havuzunda kristalleşme ve üzerine hızlıca kümelenme  ile taş oluşmaktadır. Oluşan taşın yeri  büyüklüğü hastanın genel durumu tedaviyi süresini ve şeklini etkiler. Tedavi için  vücut dışından ses dalgası ile taş kırma işlemi yapılabileceği gibi ameliyathane şartlarında endoskopik (kapalı) ve açık cerrahi işlemler yapılabilir .


İDRARDA KAN GÖRÜLMESİ önemlidir mutlaka araştırılmalıdır. Idrar yolu enfeksiyonu , böbrek, idrar kanalı (üreter) veya idrar torbasında taş, ve prostat hastalığı belirtisi olabileceği  gibi idrar torbası (mesane) kanseri belirtisi olabilir. İleri yaşta, sıgara içen hastalarda ağrı olmaksızın pıhtılı kanama  idrar torbası kanseri belirtisi olabilir. Erken tanı hayat kurtarır.


Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanserdir. Hiçbir belirti vermeyebilir. başka bir nedenle yapılan tetkikler sırasında tespit edilen PSA yüksekliği ve/veya üroloji muayene ile süphelenilir. Kesin tanısı biyopsi ile alınan parçanın incelenmesi sonucu konur. Erken tanı hayat kurtarır.


Takip Ettiğiniz Kuruluşlar
Üyelik
Email-Telefon Onayı Gerekli
Bilgi
Kuruluş Adı:
Op. Dr. Turgay Kara Üroloji Kartal istanbul
Doktor Adı:
Turgay kara
Telefon Numaraları:
+902164887200,+902164887209
Sokak ve bina adresi:
Üsküdar caddesi No:45
Mahalle:
Kartal
Kurum / Kuruluşun Bulunduğu Kent:
İstanbul
Harita
Tıbbi Makaleler

Hekim.Net

Close