SİĞİL TEDAVİSİ

Op.Dr.Nizam KURTDERE Ben, Siğil, Lipom Tedavisi Şişli İSTANBUL

Siğil Nedir?

Siğil Human Papilloma virüsünün (HPV) sebep olduğu bir deri hastalığıdır. Bu virüsün 100 civarında ayrı tipi tanımlanmıştır. Virüs hücre içine yerleşir ve doku büyümesine neden olur. Virüsün tipine ve yerleştiği yere göre birbirinden farklı görünümde cilt kabartılarına sebep olur. Yaklaşık 30 tip kadarı genital bölgede yerleşir ve anogenital siğil hastalığına sebep olur. Tıpta buna condiloma aquminata ismi verilir. Geri kalan 70 tip kadarı da vücudun değişik yerlerine yerleşir ve bildiğimiz siğilleri oluşturur.Bu siğiller, vücudun yaygın yerlerinde deriden kabarık,el ayası ve ayak tabanında kabarık olmayan lezyonlardır.

storage.php?o=bx_posts_photos&f=zs4gyqqdhmh8n7qd5prk3bs9mtweut4f.jpg

Siğil (verruca vulgaris)

 storage.php?o=bx_posts_photos&f=gi5bfrhfebpsfxu8lba7tvlrakcjt8qa.jpg

Genital Siğil (Condiloma Aquminata)

storage.php?o=bx_posts_photos&f=b59mcwg3phgw7vi9fdkfw9ptuuuycvtb.jpg

   Ayak Siğili (Plantar Siğil)

Virüs direkt temas yani lezyona dokunma, sürtme ile başkalarına bulaşır, nadiren bulaşmış kıyafet veya aparatların teması ile bulaşabileceği belirtilmektedir. Anogenital siğil sıklıkla cinsel temas ile bulaşmaktadır. Virüs ile temas mutlaka hastalığın oluşacağı anlamına gelmez,  yani virüsle temas olsa bile hastalık oluşmayabilir. Vücudun savunma sisteminin gücü, HPV nin virulansı ve bulaşan yerin uygunluğu hastalığın oluşumunda belirleyici rol oynar.

 HPV virüsünün Tip 16 ve Tip 18 başta olmak üzere 4-5 tipinin kansere sebep olduğu kanıtlanmıştır. En sık sebep olduğu kanser rahim ağzı kanseridir, bunun dışında nadiren de olsa vagina, vulva, penis, boğaz kanseri ile ilişkili bulunmuştur. Condiloma aquminata lezyonlarına % 90 oranında  HPV Tip 6 ve Tip 11 sebep olmaktadır. Hastalık görerek muayene ve alınan parçanın tetkiki ile teşhis edilir.

 Hastalığa yakalanmaktan korunmak için virüsü taşıyan kişilerle temastan ve çok eşli ilişkilerden kaçınmak gerekir. Ayrıca hastalıktan korumak amaçlı aşı (Gardasil) geliştirilmiştir. En çok kanser yapan HPV Tip 16 ve 18 ile en sık condiloma sebep olan HPV Tip 6 ve 11 için aşı koruma sağlamakla birlikte diğer tiplere karşı yeterli koruma sağlamamaktadır. Yine de İngiltere’de 12-13 yaşlarındaki kız çocuklarına rutin olarak uygulanmaktadır.

  Siğil Tedavisi Nasıl Yapılır?

HPV virüsü hücre içinde çoğalır, direkt virüse etki ederek tedavi sağlayan ilaç bulunmamaktadır. Bu nedenle tedavi virüsü yaşadığı hücre ile birlikte tahrip ederek sağlanmaktadır. Bu amaçla 4 yöntem kullanılmaktadır;

Asitle yakma; Siğil lezyonları asit içeren kimyasallar sürülerek tahrip edilir. Her yere uygulanması mümkün değildir, bazen derin ve geniş yanıklara ve yara izlerine sebep olur. Uygulama zorluğu ve tekrarlama olasılığının yüksek olması nedeniyle sık kullanılmamaktadır.

Kriyoterapi; Siğil lezyonları dondurularak tahrip edilir. Lezyonların derinliği ve ne kadar derine dondurulacağının kontrolü mümkün olmadığından tekrarlama sık olmaktadır.

Elektrokoter; Elektrik enerjisi ile siğillerin tahrip edilmesidir. Etkili tedavi sağlar.  Bazen lezyonun sınırlarının dışına taşan yanıklara sebep olur, yara iyileşmesinin gecikir ve daha fazla iz kalmasına neden olur.

Radyofrekans ile tedavi; Ses dalgası enerjisi ile siğillerin kurutularak tedavi edilmesini sağlar. Bunun avantajı siğil kurutulunca sertleşir ve yumuşak olan sağlam dokudan ayrışır, bu sayede tam sınırı belirlenerek alınır hem gereksiz yere sağlam doku tahrip edilmez hemde siğil tam olarak çıkarılır. Böylece hastalığın tekrarlama ihtimali minimum seviyeye düşer.

Radyofrekans ile siğil tedavisi görüntüsü
storage.php?o=bx_posts_photos&f=qnq2qjae7xdxavanhb24y6uu37wxgek5.jpg

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Ekler
Bilgi
Kategori:
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
En son Bloglar (Galleri Görünümü)
1-100

Hekim.Net

Close