•  · 1 arkadaş

Nasır Tedavisi

 

Op.Dr.Nizam KURTDERE Ben, Siğil, Nasır, Lipom Tedavisi Şişli

Nasır Nedir?

Vücudun sürekli sürtünme ve travmaya maruz kalan bölgelerinde deri kalınlaşması olur. Bu durum vücudun kendisini korumaya yöneliktir. Fakat zamanla deri kalınlaşması ilerler ve sertleşerek ağrı yapmaya başlar. Görüntüsü yuvarlak veya oval sarımsı renkte kalınlaşmış bir deriden ibarettir. El ayası, ayak tabanı ve parmaklarının çıkıntılı yerleri ile ayak deformitelerindeki çıkıntılı yerlerde meydana gelir. Nasır, sıklıkla ayak siğili (plantar siğil) ile karıştırılır.

Ayak siğili (plantar siğil) 

Plantar siğil de diğer siğiller gibi HPV virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Diğer siğiller gibi ciltte kabartılı olmaz. Nasır görünümünde kalınlaşmış deri lezyonu gibi görünür. Nasırdan farklı olarak siğilde kalınlaşmış deri lezyonunun ortasında yuvarlak üzeri pürtüklü ve siyah noktacıklar bulunan bir alan mevcuttur. Benzer görünümleri sebebiyle birbiri ile karıştırılan plantar siğil ve nasır sıklıkla aynı yöntemlerle tedavi edilirler. Her ikisinin tedavisinde amaç hastalıklı dokunun değişik uygulamalarla sağlıklı dokunun üzerinden alınmasıdır.

Plantar siğil ve nasır tedavisi: İdeal tedavi, hastalıklı doku ile sağlıklı dokuyu tam sınırdan ayırıp uzaklaştırmalıdır. Aksi halde gereksiz yere sağlam doku alınırsa yara daha büyük ve derin olur, iyileşme süresi uzar ve iz bırakır. Hastalıklı doku kalıntısı bırakılırsa hastalığın tekrarlamasına sebep olur.

İlaçla tedavi; Sertleşmiş dokunun yapısının bozularak soyulmasını sağlayan asidik solüsyonlar ve bantlar sıklıkla kullanılmaktadır. Başarı oranı düşüktür ve tekrarlama sık görülür.

Kriyoterapi; Sertleşmiş dokuyu donduracak kadar soğutarak tahrip edilmesini sağlar. Bu yöntemde de tekrarlama oranı yüksektir.

Koterizasyon; Elektrik enerjisi ile yakarak tedavi yöntemidir.

Cerrahi tedavi; Lokal  anestezi altında lezyonun kesilerek çıkarılması işlemidir. Büyük lezyonlarda yara kenarlarının yaklaştırılıp dikilmesi çok zor olabilir.

Yukarıdaki tedavilerin tümünde lezyonun sınırları tam tesbit edilemediğinden tedavi başarı oranı düşüktür.

Radyofrekans ile tedavi; Ses dalgası enerjisi ile hastalıklı dokunun suyu buharlaşınca, tahta gibi sertleşir ve yumuşak olan sağlam dokudan ayrılır. Böylece siğil ve nasırın tam sınırdan alınması kolaylaşır. Uygulaması kolay ve daha başarılı bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle ilaçla sonuç alınamayan hastalarda radyofrekans yöntemi kliniğimizde ilk tercih olarak uygulanmaktadır.
0 0 0 0 0 0
  • 4209

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Diğer sağlık personeli meslektaşlarımızın da aramızda olması için bir çalışma yapıyoruz, en kısa sürede duyuracağız.

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Harita
Kuruluş Adı:
Op. Dr. Nizam KURTDERE-Genel Cerrahi-Şişli-İstanbul
Doktor Adı:
Op. Dr. Nizam Kurtdere
Kurum İlgi Alanı:

Genel Cerrahi-Medikal Estetik-Proktoloji 

Ben, Siğil, Nasır, Lipom (Yağ bezesi) gibi lezyonların iz bırakmayan yöntemlerle tedavisi... 

Hemoroid, Kıl dönmesi, Anal fissür (Makat çatlağı) gibi ameliyatla tedavi edilen hastaların ameliyatsız ya da ayakta uygulanan girişimsel tedavisi... 

Telefon Numaraları:
0212 246 10 04- 0532 463 96 82
Email:
nizamkurtdere@gmail.com
Sokak ve bina adresi:
Halaskargazi Cad.Kuran İş Merkezi No:145 Kat:5
Mahalle:
Merkez Mahallesi
Kent:
İstanbul
Bilgi
Kategori:
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
Op. Dr. Nizam KURTDERE-Genel Cerrahi-Şişli-İstanbulden Tıbbi Bilgiler

Hekim.Net

Close