LİPOM TEDAVİSİ (YAĞ BEZESİ TEDAVİSİ)

Op.Dr.Nizam KURTDERE Ben, Siğil, Lipom Tedavisi Şişli İSTANBUL

  Lipom nedir?

  Lipom, vücudun herhangi bir bölgesinde bulunan ve sıklıkla cilt altına yerleşen yağ dokusunun oluşturduğu kitlelerdir. Büyüklüğü birkaç santimetre olabileceği gibi nadiren 10 santimetreyi geçebilir. Elle muayenede cilt altında yumuşak kıvamlı ve hareket ettirilebilen bir yumru gibi hissedilir.Lipom, tıbbi açıdan iyi huylu bir ur olarak değerlendirilir ve zararsızdır. Hastalarda 1 veya 2 adet olabileceği gibi ailevi olarak  genetik yatkınlığı olanlarda onlarca lipom (yağ bezesi) görülebilir. Teşhiste, en çok içi yağlı sebum ile dolu bir kist olan  sebase kist ile karıştırılır. Hızlı büyüyen ve boyutları beklenenin üzerine çıkan lipomlar yağ dokusundan kaynaklanan ve liposarkom denen yağ kanseri yönünden mutlaka araştırılmalıdır.

       

       3 adet Lipom (Yağ bezesi)                           Sebase kist (Yağ kisti) 

 Teşhis için; muayeneye ek olarak ultrasound çekilmesi faydalıdır. Özellikle liposarkom şüphesi varsa MR çekilebilir.

  Lipom Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Lipom tedavisi cerrahidir. Görülen tüm yağ bezelerini tedavi etmek şart değildir. Bulunduğu yer itibariyle rahatsızlık yaratan veya kozmetik sorun teşkil eden lipomlar ile hızlı büyüyen ve ileri boyutlara ulaşan, tanıda şüpheli görünen lipomların tıbbi olarak alınması gerekir. Cerrahi müdahale genellikle lokal anestezi altında geleneksel cerrahi yöntemlerle uygulanır ve minimum iz bırakacak estetik dikişlerle kapatılır. Şüphe varsa alınan lipomun patolojik incelemesi mutlaka yapılmalıdır.

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Ekler
Bilgi
Kategori:
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
En son Bloglar (Galleri Görünümü)
1-100

Hekim.Net

Close