Kıl Dönmesi (Pilonidal sinüs) Hastalığı ve Tedavisi

Op.Dr.Nizam KURTDERE Ben, Siğil, Nasır, Lipom, Kıl Dönmesi Tedavisi Şişli İSTANBUL

Kıl Dönmesi Nedir? Nasıl oluşur?

Kıl dönmesinin tıptaki adı pilonidal sinüstür. Cilt altında yerleşir. İçinde kıl yumağı, iltihaplı granulasyon dokusu bulunur ve etrafı reaksyonel sert bir doku ile çevrilidir. Her iki kalçanın birleştiği oluğun üst noktasında yani kalça çatalı bölgesine yerleşir. Erken evrede büyüklüğü 0,5-1 santimetreyi geçmez, zamanla büyür ve cilt altında uzanan 10-15 santimetrelik tünel şeklinde kanallar oluşturur.  Bu kanallar birkaç yerden fistül delikleri ile ciltten dışarı açılır. Bu fistüllerden sürekli ya da aralıklı olarak iltihaplı akıntı gelir.

  Kıl dönmesi bazı faktörlerin bir araya gelmesi ile oluşur.Kuyruk sokumu oluğunun derin olması, nemlilik, şişmanlık ve sürekli travma yaratacak sert zemine sarsıntılı oturma gibi durumlar deriyi  kolay delinecek hale getirir. Sırt ve enseden dökülen kıllar  kuyruk sokumu oluğundan geçerken zayıflamış deriye takılır ve  delerek cilt altına girer. Açılan delikten başka kıllarda girmeye devam eder,  bunlara karşı oluşan reaksyonla pilonidal sinüs hastalığı oluşur. Hastalık erken evrede fazla belirti vermez. Çok dikkatli olmayan hastalar bu evrede hastalığın farkına varmaz. İltihaplanınca fistül deliğinden irinle karışık bir akıntı olur. Fistül etrafı kızarır ve kaşıntı olabilir. Bazen apseleşerek iyice şişer. Kıl dönmesi apsesi çok ağrılıdır. Acil olarak cerrahi girişimle temizlenmesi gerekir. 

      Kıl dönmesi nasıl tedavi edilir?

Pilonidal sinüsü oluşturan kanallar, sinüs içeriği ve fistül ağızlarının vücuttan uzaklaştırılması ile tedavi edilmektedir. Bunun için sıklıkla çeşitli cerrahi yöntemler uygulanır. Ayrıca ameliyatsız girişimsel yöntemlerle tedavi mümkündür.

  Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi;

Sinüsotomi;Lokal anestezi altında sinüs delikleri 4-5 milimetreye kadar genişletilir, buradan tel fırça ve küretle girilerek sinüs içeriği kazınarak temizlenir. Gümüş nitrat uygulanarak pansumanla kapatılır. Bu işlemden sonra yatak istirahatına ihtiyaç duyulmaz, ertesi gün normal hayata dönülür. 2-3 haftalık pansumanla yaralar iyileşir. Ameliyat olmak istemeyen yada istirahat imkanı olmayan hastalar için iyi bir alternatif tedavi yöntemidir. Tekrarlama olasılığı düşüktür. Nüks olursa tedavi kolaylıkla tekrarlanabilir.

Fenol tedavisi; Sinüs içindeki kıllar fistül deliklerinden temizlenip içine sulandırılmış fenol enjekte edilerek sinüs kurutulur. Nüks oranı yüksektir.

 Kıl dönmesinin cerrahi tedavisi;

Pilonidal sinüsün onlarca çeşit ameliyat yöntemi uygulanmaktadır. Burada önemli olan sinüsün büyüklüğü ve şekline göre tamamının çıkarılması ve en küçük yara ile en az doku kaybına sebep olacak cerrahi yöntemin seçilmesidir.

Mikrosinüsektomi;Erken evre kıl dönmesinin 1-2 santimetrelik kesi ile lokal anestezi altında çıkarılması mümkündür. Tecrübeli cerrahlar tarafından başarıyla uygulanır. Birkaç dikişlik küçük yara yatak istirahatına ihtiyaç duyulmadan kısa sürede iyileşir.

Flap ameliyatları; Bir çok flap ameliyat tekniği vardır. Alınan parçanın geometrik şekline göre isimlendirilir (ramboid flap, yonca flap, Z- plasti vs.). Bu ameliyatlar genel anestezi altında uygulanır, Pilonidal sinüs etrafındaki geniş bir sağlam doku parçası ile birlikte çıkarılır. Oluşan büyük yara boşluğunu kapatmak için flap denen ve yara yanından hazırlanan bir doku parçası kullanılır. Yara ile aynı büyüklük ve geometrik şekilde bir doku parçası üç tarafından kesilip alttan serbestleştirilir ve çevrilerek sinüsün alındığı yerin yara boşluğuna dikilerek kapatılır. Oldukça büyük bir ameliyattır, ciddi bir yara izi ve deformasyona sebep olur. 3-4 haftalık bir istirahat sürecine ihtiyaç duyulur. Başarı oranı yüksektir, % 5 ile 15 arasında tekrarlama oranı bildirilmektedir. Tekrar etmesi halinde ikinci tedavi oldukça zor uygulanır. Bu nedenle erken evre sinüsü küçük kıl dönmesi hastalarında daha küçük uygulamalar tercih edilmelidir.

Bu ameliyatların dışında; Karidakis operasyonu, eksizyon ve primer kapama, bascom operasyonu, eksizyon ve açık bırakma ameliyatları daha az sıklıkla uygulanmaktadır. Pilonidal sinüs için yüzde yüz tedavi sağlayan bir yöntem bulunmamaktadır. Bu nedenle erken evre kıl dönmesi tedavisi için  mümkün olan en küçük yara ve en az doku kaybına sebep olacak tedavi yönteminin tercih edilmesi hem daha estetik bir görünüme hem de nüks olursa sonraki tedavinin daha kolay yapılmasına yardımcı olur.

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bilgi
Kategori:
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
En son Bloglar (Galleri Görünümü)
1-100

Hekim.Net

Close