Anal Fissür Tedavisi (Makat Çatlağı)

Op.Dr.Nizam KURTDERE Ben, Siğil, Nasır Tedavisi Şişli İSTANBUL

Anal Fissür Nedir ?

Anal fissür hastalığı, makatta dışarıdan anal kanalın içine doğru uzanan 1-1,5 santimetre uzunluğunda 1-2 milimetre derinliğinde küçük bir yaradan ibarettir. Halk arasında makat çatlağı olarak bilinir. Yara erken dönemde tuvalet esnasında yırtılma yada cam keser gibi bir ağrıya sebep olur. Bazen 1-2 damla kanama görülebilir. Hastalık kronikleşince ağrı çok şiddetlenir ve tuvaletten sonra saatlerce devam eder.  Bazı hastalar ağrı korkusuyla tuvalete gitmekten kaçınır hale gelir.   

Anal Fissür Neden Olur?  

                               

Hastalığın sebebi, kabızlık ve hacimli sert dışkının anal kanaldan çıkarken sebep olduğu küçük sıyrıklardır. Bunlar sıklıkla kendiliğinden birkaç günde iyileşir. Ancak ağrı nedeniyle anal kanal kaslarında kasılma ve spazm gelişir, anal kanal içindeki basınç yükselir hem bölgenin kan akımı zorlaşır hemde ağrı artar. Anal kanalın kuyruk sokumu tarafında normalde kan dolaşımı diğer bölgelere göre daha zayıftır ve spazm ile kan dolaşımı diğer bölgelere göre daha çok bozulur. Burada oluşan çatlaklar dolaşım bozukluğu nedeniyle beslenemez. Çatlak iyileşmez ve zamanla kronikleşip derinleşir.

 Anal Fissür Nasıl Tedavi Edilir?

Makat çatlağının iyileşmesi için ağrı-spazm –dolaşım bozukluğu kısır döngüsünü kırmak gerekir. Bunun için spazm yapmış kaslar gevşetilirse anal kanal basıncı düşer ve kan dolaşımı düzelir. Beslenmesi düzelen yara iyileşir. Erken evrede kas gevşetici kremler kullanıyoruz. Kremler uzun süre düzenli gevşeme sağlamadığından başarı şansı düşüktür. Bunun yerine gevşemesini istediğimiz kasa ince bir iğne ile botox enjeksiyonu uyguluyoruz. Botox uyguladığımız kas 3-4 ay boyunca felç kalıyor ve böylece istediğimiz uzun süreli gevşemeyi sağlıyoruz. Düzenli kan dolaşımı ile yara beslenip iyileşir. Bu tedavinin başarı şansı oldukça yüksektir. 1 dakika gibi kısa bir sürede uygulanan tedavi sonrasında herhangi bir yara oluşmadığı için pansuman ya da istirahate ihtiyaç duyulmaz. Hasta normal hayatına devam eder. 

Diğer bir tedavi yöntemi de cerrahidir. Bu tedavide gevşemesini istediğimiz kası ameliyatla kesiyoruz. Kesilen kasın bir daha dikilip eski haline getirilmesi mümkün değildir. Anal kanaldaki gevşeme hayat boyu sürer. Nadiren de olsa ishalken sıvı sızdırma yada hafif gaz kaçırma gibi komplikasyonlar görülebilir. Ameliyat riski, sonrasında makattaki yaranın iyileşme zorluğu, kanama, abse, hematom gibi komplikasyonların olması nedeniyle cerrahi tedavi ancak diğer yöntemlerle iyileşmeyen hastalarda tercih edilmelidir. 


Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bilgi
Kategori:
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
En son Bloglar (Galleri Görünümü)
1-100

Hekim.Net

Close