Op. Dr. Nizam KURTDERE-Genel Cerrahi-Şişli-İstanbul

Genel Cerrahi-Medikal Estetik-Proktoloji 

Ben, Siğil, Nasır, Lipom (Yağ bezesi) gibi lezyonların iz bırakmayan yöntemlerle tedavisi... 

Hemoroid, Kıl dönmesi, Anal fissür (Makat çatlağı) gibi ameliyatla tedavi edilen hastaların ameliyatsız ya da ayakta uygulanan girişimsel tedavisi... 

Profil Akışı

image_transcoder.php?o=bx_froala_image&h=148&dpx=2&t=1563023307Özellikle yüz bölgesinde estetik bütünlüğü bozacak düzeyde meydana gelen benler, kişiye rahatsızlık verecek düzeye ulaşabilir.

Görüntüdeki ve benzeri benler ameliyatsız, kaş kaybı yaşanmadan RADYO FREKANS yöntemi ile dakikalar içinde tedavi edilebilir.


image_transcoder.php?o=bx_froala_image&h=147&dpx=2&t=1563023155Dudak bölgesine çok yakın mesafede oluşan benler, 1 dakika gibi kısa bir sürede kesi, dikiş ve pansuman olmadan radyofrekans yöntemiyle alınabilir.

Resim tedavinin hemen ardından çekilmiştir. Bir kaç hafta içinde iyileşme tamamlanarak cilt en iyi seviyeye ulaşacaktır.


image_transcoder.php?o=bx_froala_image&h=145&dpx=2&t=1562878549Saç içerisinde meydana gelen benler, bir çok kez tahrişe maruz kaldığından (tarak, fırça vs) alınması önerilir.

Söz konusu benlerin RADYO FREKANS yöntemi ile kesi ve dikiş olmadan saniyeler içinde tedavisi yapılabilir. Şüpheli bir durum içeriyorsa aynı yöntem eşliğinde incelenmek üzere patolojik tetkike gönderilir. Benin alındığı noktada saç kaybı  yaşanmaz. Saçlar çıkmaya devam eder.


Göze çok yakın; neredeyse bitişik lezyonlar (ben, siğil gibi) bile RADYO FREKANS yöntemi ile güvenle tedavi edilebilir. 

Sağlık açısından alınması önerilen ve estetik olarak da hoş görünmeyen benler kesi, dikiş ve pansuman olmadan saniyeler içerisinde alınabilir. Sosyal yaşamdan kısıtlayıcı hiç bir durum meydana gelmez.
Hemoroidli hastalarda ameliyattan sonra da ufak tefek şikayetler olabilir, ayrıca hastalığın tekrarlaması mümkündür. Makatta benzer şikayetler yapan başka hastalıklar vardır. Bu nedenle ayrıntılı muayene ve konacak tanıya göre tedavi belirlenebilir.


Hemoroid tedavisi hemoroidin bulunduğu evreye göre değişir. Hiçbir tedavi yöntemi hastalığın bir daha nüks etmeyeceğini garanti etmez. Bu nedenle1.cievrede ilaç tedavisi 2 ve 3.cü evrede girişimsel tedaviler 4.cü evreye doğru THD ve laserle tedavi önerilebilir. Cerrahi tedavi komplikasyon riskinin yüksekliği ve ameliyat sonrası zorlu bir iyileşme süreci nedeniyle son tercih olarak değerlendirilmelidir.


Kabız kalmamak için posalı gıdalar tüketip, bol su içmek ve egzersiz yapmak

Tuvalette çok ıkınmamak ve 2 dakikadan fazla oturmamak

Alkol ve kafein tüketmekten kaçınmak ve kilolu isek zayıflamak

Kabızlık yapan ilaçlardan uzak durmalıyız.


 Hemoroidler ameliyat edilmeden girişimsel tedavi yöntemleri ile ortadan kaldırılabilir veya küçültülür. Bunlara Rubber bant (bantla boğma) yöntemi ile İnfrared  fotokoagülasyon yöntemini örnek olarak verebiliriz. Narkoz ihtiyacı olmadan 5-6 dakikada uygulanır, hasta yarım saat sonra evine gönderilir ve bir gün sonra normal hayata devam edilebilir.

İlaçla hemoroid tedavisi şikayetleri gidermeye yönelik bir tedavidir. Hemoroid memelerini ortadan kaldırmaz ve zamanla hemoroidler büyümeye devam eder.


Op.Dr.Nizam KURTDERE Ben, Siğil, Nasır, Lipom tedavisi, Ameliyatsız hemoroid tedavisi, Kıl dönmesi tedavisi, Anal fissür tedavisi Şişli İSTANBUL

Hemoroid nedir?

 Normal anatomide anal kanal içinde içi toplar damar ağından oluşan şişlikler bulunur. Bu şişliklere tıpta hemoroidal yastıklar adı verilir. Bunlar anal kanalın kapanmasına destek olur. Bu yastıklar içindeki toplar damarlar bazı faktörlerin etkisiyle genişler ve  büyür, şişlikler anal kanaldan dışarı sarkarak hemoroid hastalığını oluşturur. Sarkan şişlikler makat girişinde elle hissedilir ve basur memesi adını alır.


Hemoroid neden olur?

  Bazı insanların toplar damarları genitik olarak genişlemeye eğilimlidir.  Bu kişilerde hemoroid ve varis hastalığına daha sık rastlanır. Kabızlık, tuvalette uzun süre oturma, çok ıkınma, aşırı ağır kaldırma, gebelik gibi faktörler makat bölgesinde toplar damar kan akışını zorlaştırır. Hemoroid içindeki damarlar basınç artışı ile genişleyip basur memesini büyütür. Zamanla hemoroidi anal kanal duvarına bağlayan bağ dokusu bu faktörlerin etkisiyle gevşer ve memeler anal kanaldan dışarıya sarkar. Hemoroid tedavisi basurun bulunduğu evreye göre değişiklik gösterir. Bu nedenle hemoroid evrelerini kısaca inceleyelim.

Hemoroid hastalığı 4 evrede incelenir.

Birinci Evre; Hemoroidal yastıklarının şiştiği erken evredir Anal kanalın içinde olduğundan dışarıdan fark edilmez.

İkinci Evre; Basur memelerini anal kanala bağlayan yapının gevşeyip ıkınma ile memelerin anal kanaldan dışarı sarktığı evredir. Ikınma kesilince basur memeleri kendiliğinden anal kanalın içine çekilerek kaybolur.

Üçüncü Evre; Bu evrede ıkınma ile dışarı sarkan basur memeleri kendiliğinden anal kanalın içine geri çekilmez ve ancak elle itilerek içeri sokulabilir.

Dördüncü Evre; Bu evrede basur memeleri kalıcı olarak dışarı sarkmıştır. Elle itilse bile anal kanaldan içeri sokulamaz ve dışarıda kalıcı şişlikler halinde görülür.

         İlk iki evrede belirgin hemoroid şikayetleri yoktur. En sık görülen belirti tuvalet esnasında 1-2 damla açık kırmızı renkte kan gelmesidir. 3.cü evrede bunlara makatta nemlilik hissi ve kaşıntı şikayetleri eklenir. 4.cü evrede makatta kalıcı şişlik vardır.  Hemoroidler tromboze olup ileri derecede şişerse çok şiddetli ağrıya sebep olur. Tromboze hemoroid basur hastalığının bir komplikasyonudur ve herhangi bir evrede gelişebilir.

Hemoroid Hastalığının Ameliyatsız Tedavisi;

Erken evre basur tedavisinde sıklıkla ilaç tedavisi tercih edilir. Burada kullanılan ilaçların hemoroid memelerini ortadan kaldırma ya da küçültme anlamında tedavi edici bir etkisi yoktur. İlaçla tedavi ağrı, ödem (su toplamaya bağlı şişme), kanama gibi şikayetlerin giderilmesine yardımcı olur. Basur memeleri kalır, bunların alınması için ya ameliyat ya da ameliyatsız girişimsel tedaviye ihtiyaç duyulur. Anal bölge ameliyatlarının tuvalet ihtiyacı nedeniyle ciddi zorlukları vardır. Ameliyat yeri temiz tutulamaz pansuman yapılamaz ve tuvalet esnasında yaralar gerilir ve tekrar büzüşür. Bu durum nedeniyle yaralar mutlaka iltihaplanır. İyileşme süreci çok ağrılı ve geç olur. Ayrıca anal bölge ameliyatlarının makat darlığı, tuvalet tutamama, anal apse, kanama, hematom gibi çok ciddi komplikasyonları görülmektedir. Bu nedenlerle basur tedavisi için ameliyat ilk tercih olmamalıdır, bunun yerine komplikasyonları daha az olan girişimsel tedavi yöntemleri tercih edilmelidir. Bu yöntemler narkoz gerektirmeden 5-10 dakikada uygulanır ve hasta işlem sonrasında ayakta evine gönderilir. Dışarıda açık yara olmadığından pansuman ihtiyacı olmaz. Hasta 1 gün sonra normal hayatına dönebilir. Girişimsel tedavilerle 2 ve 3.cü evre hemoroid tedavilerinde oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Sıklıkla uygulanan ameliyatsız tedavi yöntemleri;   

Rubber bant ile basur tedavisi; 

Halk arasında bantla boğma yöntemi olarak bilinir. Anal kanala sokulan bir anoskopun içinden girilerek vakumla basur memesi aletin içine çekilir. Dibine hemoroid kitlesini boğacak lastik bant yerleştirilir. Boğulma sonucu kan dolaşımı bozulan basur memesi 1 hafta içinde çürüyüp düşer, yerinde oluşan yara ortalama 2 haftada iyileşir. Uygulamanın yapıldığı alanda ağrı siniri olmadığından anestezi uygulamaya gerek yoktur. Dışarıda yara görülmez, hasta ertesi gün normal hayatına devam eder.

İnfrared fotokoagülasyon ile basur tedavisi; 

Halk arasında laser tedavisi olarak bilinmesine rağmen gerçekte kızılötesi ışık ile sağlanan bir çeşit mühürleme ile tedavi yöntemidir. Anesteziye ihtiyaç duyulmadan uygulanabilir. Anoskop ile anal kanala girilir. Anoskop içinden infrared cihazının probu sokularak basur memesinin damar giriş ve çıkışının olduğu üst noktasına 3 er atış uygulanarak mühürleme işlemi tamamlanır. Damarlar tıkanır, 1 hafta sonra ülsere yara gelişir ve toplam 3 haftada iyileşir. Dışarıda yara olmadığından pansuman gerekmez ve hasta uygulamadan sonra evine gönderilir, ertesi gün normal hayatına devam eder.

THD (HAL) ile basur tedavisi; 

Genel anestezi altında uygulandığından ameliyat olarak adlandırılsada  bu tedavi yönteminde gerçek anlamda bir cerrahi işlem yapılmamaktadır. Anal kanal içine bir doppler cihazı sokularak hemoroide gelen atar damarlar tespit edilir. Tespit edilen damarlar anal kanalın 5-6 santim yukarıda anal kanalın içinden bağlanır. Hemoroid memesine gelen atar damarlar bağlanınca buraya gelen basınçlı kan kesilir. Hemoroidler 1-3 aylık süreç içinde küçülür. Açık yara olmadığından pansuman ihtiyacı olmaz. Hasta aynı gün taburcu edilir ve 1-2 gün içinde normal hayatına geri döner. İlerlemiş hemoroidlerde de uygulanabilir ve tedavide başarı oranı oldukça yüksektir.

Laser ile basur tedavisi; 

Genel anestezi altında hemoroid memesinin içine laser probu sokularak belli dozlarda uygulama yapılır. Başarı oranı THD civarında ancak çok pahalı olduğundan kullanımı çok yaygın değildir.

    Skleroterapi ve elektroterapi gibi tedavi yöntemleri uygulama zorluğu ve başarı oranının düşüklüğü nedeniyle sık kullanılmamaktadır.


Op.Dr.Nizam KURTDERE Ben, Siğil, Nasır, Lipom, Kıl Dönmesi Tedavisi Şişli İSTANBUL

Kıl Dönmesi Nedir? Nasıl oluşur?

Kıl dönmesinin tıptaki adı pilonidal sinüstür. Cilt altında yerleşir. İçinde kıl yumağı, iltihaplı granulasyon dokusu bulunur ve etrafı reaksyonel sert bir doku ile çevrilidir. Her iki kalçanın birleştiği oluğun üst noktasında yani kalça çatalı bölgesine yerleşir. Erken evrede büyüklüğü 0,5-1 santimetreyi geçmez, zamanla büyür ve cilt altında uzanan 10-15 santimetrelik tünel şeklinde kanallar oluşturur.  Bu kanallar birkaç yerden fistül delikleri ile ciltten dışarı açılır. Bu fistüllerden sürekli ya da aralıklı olarak iltihaplı akıntı gelir.

  Kıl dönmesi bazı faktörlerin bir araya gelmesi ile oluşur.Kuyruk sokumu oluğunun derin olması, nemlilik, şişmanlık ve sürekli travma yaratacak sert zemine sarsıntılı oturma gibi durumlar deriyi  kolay delinecek hale getirir. Sırt ve enseden dökülen kıllar  kuyruk sokumu oluğundan geçerken zayıflamış deriye takılır ve  delerek cilt altına girer. Açılan delikten başka kıllarda girmeye devam eder,  bunlara karşı oluşan reaksyonla pilonidal sinüs hastalığı oluşur. Hastalık erken evrede fazla belirti vermez. Çok dikkatli olmayan hastalar bu evrede hastalığın farkına varmaz. İltihaplanınca fistül deliğinden irinle karışık bir akıntı olur. Fistül etrafı kızarır ve kaşıntı olabilir. Bazen apseleşerek iyice şişer. Kıl dönmesi apsesi çok ağrılıdır. Acil olarak cerrahi girişimle temizlenmesi gerekir. 

      Kıl dönmesi nasıl tedavi edilir?

Pilonidal sinüsü oluşturan kanallar, sinüs içeriği ve fistül ağızlarının vücuttan uzaklaştırılması ile tedavi edilmektedir. Bunun için sıklıkla çeşitli cerrahi yöntemler uygulanır. Ayrıca ameliyatsız girişimsel yöntemlerle tedavi mümkündür.

  Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi;

Sinüsotomi;Lokal anestezi altında sinüs delikleri 4-5 milimetreye kadar genişletilir, buradan tel fırça ve küretle girilerek sinüs içeriği kazınarak temizlenir. Gümüş nitrat uygulanarak pansumanla kapatılır. Bu işlemden sonra yatak istirahatına ihtiyaç duyulmaz, ertesi gün normal hayata dönülür. 2-3 haftalık pansumanla yaralar iyileşir. Ameliyat olmak istemeyen yada istirahat imkanı olmayan hastalar için iyi bir alternatif tedavi yöntemidir. Tekrarlama olasılığı düşüktür. Nüks olursa tedavi kolaylıkla tekrarlanabilir.

Fenol tedavisi; Sinüs içindeki kıllar fistül deliklerinden temizlenip içine sulandırılmış fenol enjekte edilerek sinüs kurutulur. Nüks oranı yüksektir.

 Kıl dönmesinin cerrahi tedavisi;

Pilonidal sinüsün onlarca çeşit ameliyat yöntemi uygulanmaktadır. Burada önemli olan sinüsün büyüklüğü ve şekline göre tamamının çıkarılması ve en küçük yara ile en az doku kaybına sebep olacak cerrahi yöntemin seçilmesidir.

Mikrosinüsektomi;Erken evre kıl dönmesinin 1-2 santimetrelik kesi ile lokal anestezi altında çıkarılması mümkündür. Tecrübeli cerrahlar tarafından başarıyla uygulanır. Birkaç dikişlik küçük yara yatak istirahatına ihtiyaç duyulmadan kısa sürede iyileşir.

Flap ameliyatları; Bir çok flap ameliyat tekniği vardır. Alınan parçanın geometrik şekline göre isimlendirilir (ramboid flap, yonca flap, Z- plasti vs.). Bu ameliyatlar genel anestezi altında uygulanır, Pilonidal sinüs etrafındaki geniş bir sağlam doku parçası ile birlikte çıkarılır. Oluşan büyük yara boşluğunu kapatmak için flap denen ve yara yanından hazırlanan bir doku parçası kullanılır. Yara ile aynı büyüklük ve geometrik şekilde bir doku parçası üç tarafından kesilip alttan serbestleştirilir ve çevrilerek sinüsün alındığı yerin yara boşluğuna dikilerek kapatılır. Oldukça büyük bir ameliyattır, ciddi bir yara izi ve deformasyona sebep olur. 3-4 haftalık bir istirahat sürecine ihtiyaç duyulur. Başarı oranı yüksektir, % 5 ile 15 arasında tekrarlama oranı bildirilmektedir. Tekrar etmesi halinde ikinci tedavi oldukça zor uygulanır. Bu nedenle erken evre sinüsü küçük kıl dönmesi hastalarında daha küçük uygulamalar tercih edilmelidir.

Bu ameliyatların dışında; Karidakis operasyonu, eksizyon ve primer kapama, bascom operasyonu, eksizyon ve açık bırakma ameliyatları daha az sıklıkla uygulanmaktadır. Pilonidal sinüs için yüzde yüz tedavi sağlayan bir yöntem bulunmamaktadır. Bu nedenle erken evre kıl dönmesi tedavisi için  mümkün olan en küçük yara ve en az doku kaybına sebep olacak tedavi yönteminin tercih edilmesi hem daha estetik bir görünüme hem de nüks olursa sonraki tedavinin daha kolay yapılmasına yardımcı olur.

Op.Dr.Nizam KURTDERE Ben, Siğil, Nasır, Lipom tedavisi Şişli İSTANBUL 

Bu amaçla birçok karışımlar önerilmektedir, ancak bunlarda hangi etken maddenin ne tür bir etki yaratacağı konusunda bilimsel olarak ıspatlanmış bilgiler yoksa fayda yerine zarar verebilirler. Bu yüzden bu tür tedavileri önermiyoruz.

Op.Dr.Nizam KURTDERE Ben, siğil, Nasır, Lipom tedavisi Şişli İSTANBUL 

İlaçla tedavi için asitli solüsyon ve bantlar kullanılabilir, ancak başarılı tedavi oranı düşük,  deri irritasyonu nedeniyle ciddi ağrıya ve bazen iltihaplanmaya sebep olabilir.

Üyelik

Tıbbi İçerik Yazarı

Hekim.Net Puanları

Orta Kıdem

Toplam puan: 514.0

Bir sonraki seviye için 487.1 puan kaldı
Bilgi
Kuruluş Adı:
Op. Dr. Nizam KURTDERE-Genel Cerrahi-Şişli-İstanbul
Doktor Adı:
Op. Dr. Nizam Kurtdere
Telefon Numaraları:
0212 246 10 04- 0532 463 96 82
Sokak ve bina adresi:
Halaskargazi Cad.Kuran İş Merkezi No:145 Kat:5
Mahalle:
Merkez Mahallesi
Kurum / Kuruluşun Bulunduğu Kent:
İstanbul
Uzmanlık ve İlgi Alanları:

Genel Cerrahi-Medikal Estetik-Proktoloji 

Ben, Siğil, Nasır, Lipom (Yağ bezesi) gibi lezyonların iz bırakmayan yöntemlerle tedavisi... 

Hemoroid, Kıl dönmesi, Anal fissür (Makat çatlağı) gibi ameliyatla tedavi edilen hastaların ameliyatsız ya da ayakta uygulanan girişimsel tedavisi... 

Harita
Tıbbi Makaleler
Benim Videolarım
Benim SSSım

Hekim.Net

Close

Hekim.Net

Close