Op. Dr. Mehtap Karaaslan Dermatoloji-Cildiye-Kadın Doğum-Şişli-İstanbul

  • 1167

Deri ve zührevi hastalıkları uzmanı

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı

Genital dermatolojik hastalıklar 

Hızlandırılmış bu video, sezaryen sırasında spiral takılmasın uygulamalı bir gösterimidir.
Videonun uzun versiyonunu aşağıdaki YouTube linkinden izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=lM0on_PVu5Y&t

Hızlandırılmış bu video, sezaryen sırasında spiral takılmasın uygulamalı bir gösterimidir.
Videonun uzun versiyonunu aşağıdaki YouTube linkinden izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=lM0on_PVu5Y&t

İdrar kaçırmak, kadınlarda oldukça yaygın görülen şikayetler arasında yer almaktadır. Menopoz öncesi kadınlarda %25 oranında görülürken menopoz sonrası bu oran%40-60 lara çıkmaktadır. Bu durum, kadınlarda sosyal, psikolojik, hijyenik, duygusal, ekonomik ve cinsel sorunlar yaratmaktadır. 

İdrar kaçırmanın farklı türleri ve sebepleri olsa da yaygın karşılaşılan iki sebebi vardır. En sık görülen stres inkontinans tipi, gülerken öksürürken merdiven çıkarken veya bir yük kaldırdığında karın içi basıncın arttığı durumlarda ortaya çıkan idrar kaçırmadır. Diğer urge (acil) inkontinans tipi, ani idrar hissinin gelmesi ve tuvalete yetişemeyip kaçırılan idrar kaçırmadır. Bu iki durum ayrı ayrı olabildiği gibi birlikte de olabilir.

 İdrar kaçırma şikayetinin tedavisi, inkontinansın tipine göre farklılıklar gösterir.Orta ve ağır tip stres inkontinanın tedavisi cerrahidir. Cerrahi tedavide prensip, anatomik yeri bozulan üretra ve mesanenin, karından veya vajinal yoldan yapılan kesiler ile eski yerine asılmasıdır.

 Urge inkontinans ise cerrahiden fayda görmez, topikal ve sistemik ilaçlar ile tedavi edilir. Hafif ve orta şiddette stres üriner inkontinans ve bu ikisinin birlikte olduğu mix tip idrar kaçırma tedavisinde cerrahiye alternatif olarak Er:Yag Laser (Erbium Smooth Laser) yeni bir tedavi alternatifi olarak yerini almıştır. 

Laser teknolojisinin tedavide iyleştirici etkisi, oluşturduğu fototermal etki ile dokuları uyararak preüretral alan ve  vajinal duvarda kalınlığı arttırarak gerçekleştirir. Lazerin oluşturduğu fototermal etki,

1. Yeni kollajen yapımını ve mevcut kollajenin yenilenmesini sağlar.

2. Elastin fibrillerin kasılmasını sağlayarak hasarlı bölge yeniden yapılanır. 

Bu etkilerin sonucunda üretranın alt kısmı ve idrar torbasına desdek veren dokularda ortaya çıkan sıkılaşma ve kalınlaşma idrarın daha iyi kontrolunu ve uzun vadeli idrar tutabilme yeteneğini arttırır, şikayetler ise azalır. Kadınlarda Laser ile idrar kaçırma tedavisi, 4-6 hafta aralıklar ile yapılır. Yaklaşık 20 dakika sürer ve ağrısız bir işlemdir. En az 4 seans önerilir. 

Hasarlanmış ve yapımı azalmış kollajen liflerinin yeniden üretimini arttırmak için kullandığımız Smooth laser teknolojisinin etkinliğini arttırmak ve daha uzun süreli kollajen üretimi sağlamak için (işlem sonrası 3 ay devam eden üretim)  PRP adını verdiğimiz işlem ilave edilir. 

 Trombositler (plateletler), vucudumuzda hasar gören dokuların onarımı ve eski doğal hallerine dönmelerini sağlayan 'büyüme faktörlerini' yapısında barındıran kan bileşenleridir. PRP, kişiden alınan az miktardaki kanın özel bir tüpe konularak santrifüj işlemi yapıldıktan sonra bileşenlerine ayrıştırılması ve elde edilen az miktardaki ''platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma''nın ( PRP) yine aynı kişiye enjeksyon yolu ile verilmesi işleminin adıdır. 

PRP, kadın ve erkek genital bölgelerine farklı amaçlar için kullanılır. Genital bölgeye uygulanan PRP, krem şeklinde uygulanan lokal analjezi sonrası çok ince uçlu iğneler kullanılarak 1cm aralar ile cinsel organ bölgesine enjekte edilerek yapılır. 

Genital bölgede PRP kullanımı üç farklı şekilde gerçekleşir:

a) P-SHOT PRP: Erkeklerde cinsel fonksyon bozukluklarında penis içine uygulnan prp yöntemidir.

b) G-SHOT PRP: Kadınlarda cinsel fonksyon bozukluklarında klitoris ve G noktasına yapılan prp işlemidir. 

c) O-SHOT PRP: Kadınlarda cinsel fonksyon bozukluklarında ve idrar kaçırma şikayetinde vajen ön duvara, idrar torbası ve üretranın hemen altına uygulanan prp işlemidir.     Laser ile kombine işlem olarak yapıldığında tedavinin etkinliği arttırılır. 

Cerrahi tedaviyi istemeyen idrar kaçırma şikayeti olan hastalar,  ER:Yag Smooth Laser ve O-Shot kombine tedavisini alternatif bir tedavi seçeneği olarak tercih edebilirler.  


    

 Vulvodini veya vulvar ağrı nedir?

 "Vulva" Latince kadın dış genital (cinsel) organının tümüne verilen isimdir. "Odiynia" ise ağrı demektir.

 Vulvodini, kadın dış genital organın tamamı olan Vulvada veya lokalize bölge olan Vestibulum olarak tanımlanan vajina girişinde görülen ağrılı bir klinik tablodur. Bu bölgelerdeki şiddetli ağrı, yanma, batma, acı, zonklama kadınların günlük yaşantısını ve cinsel ilişkide ağrı nedeni ile cinsel hayatını çok olumsuz etkiler. 

 Kadınların yaşam konforunu ileri düzeyde bozabilen bu ağrı ve yanmanın olduğu rahatsızlık, tanısı sıklıkla atlanan ve tedavisi de oldukça zor bir tablodur.

 Vulvodini, halk arasında rahim ağrısı, vajinal ağrı, ağrılı cinsel ilişki gibi farklı şekillerde de tanımlanır.

 Vulvodini ağrının durumuna ve bölgesine göre nasıl tanımlanır?

a) Genel vulvodini: Kadın dış genitalinin tümünde hissedilen ağrıdır. 

b) Lokal vulvodini: Dış genitalin sadece bir yerinde olan ağrıdır. 

c) Provake vulvodini: Cinsel ilişkiye girmek, tampon kullanmak, jinekolojik muayne olmak, dar çamaşır ve pantolon giymek gibi dış etkenlerin tetiklediği ağrıdır. Vulvodini ağrısı, sadece cinsel birleşme anındaki kaygıya bağlı vajinal kasların kasılmasından kaynaklanan vajinismusla karıştırılmamalıdır. 

d) Vulvar vestibulit sendrom:  Şiddetli ağrı,yanma, batma,acıma, zonklama şikayetlerinin sadece vajina (hazne) girişinde sınırlı olduğu ağrıdır

 Vulvodini neden oluşur? 

Aslında vulvodiniye neyin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ağrı şikayeti ile gelen bir hastada muaynede enfeksyon ve cilt hastalığı gibi bir patoloji bulunamadığında vulvodini tanısı düşünülmelidir. Kadınların %18'i hayatları boyunca böyle bir ağrıyı yaşama ihtimalleri mevcuttur. Gerek tanıyı koymadaki zorluk, gerekse de bu rahatsızlığa bağlı çok sayıda hekim değiştirmeler nedeni ile de gerçek sayıyı tam olarak bilmek mümkün değildir. 

Aşağıda sıralanan nedenlerin vulvodiniyi tetiklediği düşünülmektedir. 

Bölgeye yapılan cerrahi travmalar: Himenotomi, vajinal doğum, epizyotomi, vajinal cerrahi müdahaleler.

- Spinal disk problemlerine bağlı disteziler

- Önceden geçirilmiş herpes zoster (zona)

Pudental veya genitofemoral nevralji

- İnterstisyel sistit.

Hastaların %63'ünde tekrarlayan candidal vajinit  

HPV, olguların bir çoğunda DNA hibridizasyon tekniği ile gösterilmiştir.

 Vulvodini tanısı nasıl konur?

 Bu tarz ağrı şikayetleri olan kadınların ayrıntılı bir muayene ve değerlendirme yapılması gerekir. Ağrının özellikleri, detaylı jinekolojik muayene, cinsel sorunlar dahil tıbbi öykü alınmalı. Östrojen, progesteron, testesteron gibi hormonların düzeyine bakılmalı. Vulva, yumuşak bir basınç uyulama ile değerlendirilmli, pamuklu çubuk ile test yapmak ise yararlı olacaktır. Yine kolposkopik muaynede diffüz asetobeyazlanma tespit edilen hastalarda vulvodini etyolojisinde HPV enfeksyonu düşündürür. 

 Vulvodini ve vestibulitis tedavi seçenekleri nelerdir?

Vulvodini nasıl geçer sorusuna etkili tek bir cevap vermek mümkün değildir. Tedavi, hastalığın başlama süresi, ağrının derecesi ve hastaya özel olarak planlanmalıdır.

Oral, topikal ve bazı girişimsel tedavi seçenekleri, hastanın ihtiyacına göre kombine edilerek ağrılı tablo tedavi edilir. Hastanın takiplerdeki uyumu, tedavi şansını da arttıracaktır.

a) Öncelikli olarak 'Yaşam Tarzı Değişikleri' ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. 

-Ilık oturma banyosu

-Cinsel ilişkide kayganlaştırıcı

-Vulvar bölgenin bakımının hassas ve nazikçe yapılması

-Geceleri hariç saf pamuklu iç çamaşırı giyilmesi

-Sık duş, kimyasal ajan ve sabunlardan kaçınmak

-Vajinal mendil, parfüm kullanmamak

-Küvet tarzı banyo yapmamak 

-Sentetik, kokulu ped kullanmamak

-Bisiklet binmek gibi direkt vulvar bölgeye bası uygulayan sportif faaliyetlerden uzak durmak. 

-Bu kadınlar, yaşadıkları sıkıntılardan dolayı kaçınılmaz olarak duygusal ve cinsel problemler yaşarlar. Psikolojik ve cinsel terapi danışmanlığından fayda görebilirler. Psikolojik tedavi ile gevşeme ve ağrıyla başetme teknikleri tedavide şansı artırır. 

-Fizik tedavi ve biyofeedback, gibi öntemlerden fayda görebilirler. 

-Vulvodinili kadınlar diyet değişikliği yapmalılar: Yeşillik, fıstık, çay, çikolata ve soya ürünleri gibi oksalattan zengin ürünler diyetten çıkarılmalı. calsyum sitrat takviyesi yapılmalıdır.

b) Tıbbi Tedavi Seçenekleri

Vulvodininin gerçekten etkili ve net bir tedavisinin olmadığı bilinmelidir. Epilepsi (sara) nöbetlerinde kullanılan gabapentinin kullanımının tedavide ciddi başarı sağladığına dair çalışmalar vardır.

Vulvaya uygulanan Botox enjeksiyonu kas ve sinirleri felç ederek tedaviye katkı sağlamaktadır. 

Kolposkopi ile HPV enfeksyonu düşündüren hastada intralezyoner veya intramuskuler interferon tedavisi %50 hastada iyileşme  sağlamıştır. 

Yine HPV enfeksyon tespitinde topikal 5FU, laser veya %30 TCA ile ablasyon yapılan hastalarda %75 iyileşme bildirilmiştir. Smooth Laser ve PRP nin birlikte kullanımı da vulvodininin tıbbi tedaviler seçeneğinde, etkinliği ile yerini almıştır. 

Eğer belirtiler 3 ayı geçkin uzun süredir var ise ve şiddetli ise trisiklik antidepresan yatarken 25/50 mg verilebilir. 

c) Cerrahi Tedavi Seçeneği

Cerrahi işlem, vulvar vestibulitten dolayı şiddetli ağrısı olan ve diğer tedavilerden fayda görememiş kadınlarda uygulanan bir tedavidir. Vestibulektomi diye tarif edilen perineorafi veya minör vestibuler glandların ve cilt dokularının cerrahi olarak çıkarıldığı Woodruff prosedürü, uygulanan cerrahi tekniktir. Yaygın vulvodinide uygulanmaz. Cerrahi, uygulanan hastaların %50 sinde ağrı gidermede başarılı olmaktadır,%10 hastada ise hiç azalma olmadığı gibi bazen de belirtilerde şiddetlenme olduğu ifade edilmiştir. Vulvar ağrı ile başedemeyen kadınlar için cerrahi, en son tedavi seçeneğidir. 


 Pruritus Vulva nedir?

       Pruritus vulva, halk arasında rahim kaşıntısı, vajinal kaşıntı, genital kaşıntı şeklinde de ifade edilebilen kadınlarda dış cinsel organ olan vulvada, döngüsel olarak ortaya çıkan şiddetli kaşınma hissi ve buna bağlı kaşıma ataklarını tanımlar. 

  Vulva bölgesinde oluşan kaşıntının en sık sebepleri nelerdir?

       a) Enfeksyonlar

           mantar, trikomonas, gardnerella , kılkurdu, uyuz, bit

       b) Dermatit ve Dermatozlar

                     Atopik dermatit,seboreik dermatit, sedef hastalığı, lichen planus, lichen simplex, chronicus, lichen sclerosis, kontakt dermatit                                

       c) Squamoz hücre hiperplazisi  (hipertrofik distrofi)

       d) İntraepitelyal  (kanser öncüsü) lezyonlar: Vulvar intraepitelyal neoplazi (VIN), Paget hastalığı

       e) Vulva kanseri

       f) Fox-Fordyce hastalığı, siringoma 


 Vulvar kaşıntıya sebep olan etken tanısı nasıl konur?

        a) Kaşıntının sebebini bulmada en önemli tanı yöntemi inspeksyon dediğimiz klinik muaynedir. Yani göz ile yaptığımız muayenedir. Genellikle de tanıda yeterli olur, eğer klinik muayne tanı için tek başına yetersiz olursa  yardımcı yöntemlere müracaat ederiz.

        b) Vajinal (hazneden) ve servikal (rahim ağızından) kültür alınır.Rutin bakteri kültürü bu hastalarımızda yaralı değildir ancak özellikle dirençli ve tekrarlayan   mantar enfeksyonlarında tanı ve tedaviyi belirlememizde faydalı olur. 

        c) Vulva biyopsisi: Vulva kanserinin ilk bazende tek belirtisinin kaşıntı olduğu untulmamalıdır. Nedeni kesin olarak saptanamayan tüm kaşıntılarda veya hekiminizin kanser öncüsü ve kanser olduğunu düşündüğü tüm şüpheli durumlarda tek tanı yöntemi olduğu için mutlaka  biyopsi almalıdır. Biyopsi lokal analjezi sonrası 3-4mm lik punch biyopsi aletleri ile yapılan kısa süreli ve basit bir işlemdir.  

        d) Vulvoskopi: Displazi düşündüğümüz durumlarda biyopsi alınacak en uygun alanın tespitinde işe yarayan büyüteç mekanizmalı kolposkopi cihazı eşliğinde yapılan vulva biyopsi işlemidir. Şüpheli alana %3-5 asetik asit uygulanır, 5- 6 dakika beklendikten sonra belirgenleşen hiperkeratozik ve hiperplazik alandan biyopsi alınır. 

        e) Gerekli durumlarda kan testleri ve dışkıda kıl kurdu testi istenir.


  Vulva kaşıntısında tedavi nasıl yapılır?

          Vulva kaşıntısında etkin tedavi için, önce doğru tanı şarttır. Tedavi, klinik muayne, lab sonuçları ve gerekli görülürse vulva deri biyopsisi sonuçlarına göre planlanır. 

          a) Medikal tedavi: Mevcut enfeksyon için antimikrobial ilaçlar; dermatit ve dermatozlara yönelik kaşıntı giderici antihistaminikler, lokal veya  sistemik kortizon, immunmodilator, immunsuprese bağışıklık sistemini düzenleyen ilaçlar yakın takip ile verilmesini içerir. Hastalar ilaç tedavisini düzenli kullanmalı ve mutlaka planlanan kontrol muaynelere nüksleri önlemek için, kaşıntısı geçse bile gitmelidir. 

          b) Cerrahi tedavi: Vulva kaşıntısında cerrahi tedaviye biyopsi sonucuna göre karar verilir. Biyopsi ile  kanser öncüsü lezyonlar olan hiperplastik vulvar distrofi, vulva intraepitelyal lezyonları (VIN), meme dışı Paget hastalıklarından biri tespit edilirse, lezyonun kendisi ile sınırlı küçük cerrahi müdahaleler yapılır. Vulva deri biyopsisinde vulva kanseri tanısı konulduğunda ise  vulvektomi şeklinde geniş cerrahi eksizyon (kesip çıkarma) uygulanır. Vulva kanserlerinde cerrahi tedavi sonrası da nüks görülme ihtimali yüksek olduğu için, kontrol muayneler ihmal edilmemelidir. 


 Vulvar kaşıntıyı önlemek için alınabilecek basit önlemler var mıdır?

         Kadının sosyal yaşantısını olumsuz olarak etkileyen, yaşam kalitesini bozan vulvar kaşıntı ciddiye alınması gereken bir semptomdur (şikayettir). Bir takım pratik önlemler kaşıntı şiddetini azaltabilir, bu önlemler şunlardır.

           - saf pamuklu iç çamaşırı kullanmak

           - korse, tayt gibi sıkı ürünler kullanmayın.

           - nötral sabun kullanılmalı ama genital bölgeyi çok sık yakamamalı, tüy dökücü krem kullanılmamalı.

           - parfümlü tuvalet malzemesi kullanmayıp,bu bölgeye sprey yada parfüm sıkmamalı, günlük ped kullanımını kısıtlamalı.

           - kayganlaştırıcı jel, krem kullanmayın

           - yatarken mümkünse iç çamaşırı giyinmeyin 

           - yıkandıktan sonra bu bölgeyi iyice kurulayın nemli kalmasın.

           - iç çamaşırlarınızı hipoallerjik deterjan ile yıkayıp iki kere durulayın. 

         

    

           


Membership
Medical Content provider
Info
Organization Name:
Op. Dr. Mehtap Karaaslan Dermatoloji-Cildiye-Kadın Doğum-Şişli-İstanbul
Physician Name:
Op.Dr. Mehtap Karaaslan
Company Phone Number:
0212 314 1212
Sokak ve bina adresi:
Darülaceze caddesi no 14/1
Locality:
Merkez mah Şişli
Kurum / Kuruluşun Bulunduğu Kent:
İstanbul
Map
My Posts
My Albums

Private

Not logged in users can't 'View Album'.

Hekim.Net

Close