•  · 38 arkadaş

VARİSLİ DAMAR ÇIKARILDIĞINDA VEYA İPTAL EDİLDİĞİNDE ZARARI OLUR MU?

♯varis

Hastalarımdan çok duyduğum soruların başında, ameliyatla çıkarılıp atılan veya Laser, Radyofrekans, skleroterapi, yapıştırıcı gibi çeşitli tekniklerle tedavi edilerek yok edilen varisli damarın eksikliği problem yaratır mı? İleride koroner bypass gibi operasyonlara gerekirse ne olacak? sorusudur. Öncelikle varisli damar iş görmediği, işini yapmadığı için genişleyerek varis olmuştur. İnsan vücudundaki kılcal damar uzunluğu 40.000 km olup toplam damar uzunluğu 100.000 km ye yaklaşmaktadır. Bu uzunluk dünyanın çevresini ekvator bölgesinden 2.5 kez dolaşabilecek bir uzunluktur. Skleroterapi veya başka yöntemlerle 30-40 cm.lik bir kılcaldamar iptali bu toplam uzunluk karşısında çok çok önemsizdir. Kalan damarlar iptal olanların işlevini rahatlıkla üstlenirler. Büyük safen ven denilen koroner veya diğer damar ameliyatlarında greft olarak kullanılan ve sıklıkla varis gelişen bacak damarı ise bacak kirli kanının yaklaşık %10 kadarını kalbe taşımakta olup derin venler olan popliteal ve femoral venler sağlamsa normalde bacak kirli kanının %90 ını taşıyan derin venler, varisli damarın yapmadığı %10 luk işi de rahatlıkla üstlenecek kapasitededirler. Zaten görevini yapamayan bu damarların yokluğu ilerde hiçbir problem  çıkartmaz. Bu varisli damarlar sağlıklı yapıda olmayıp normalden geniş olduklarından kalp veya damar ameliyatlarında greft olarak kullanılamazlar, kullanılmaları durumunda erken dönemde tıkanmaları söz konusu olur. İhtiyaç halinde diğer bacak sağlıklı toplardamarları, kol atardamarları, göğüs içi atardamarları, mide atardamarı gibi pek çok alternatif mevcut olduğundan varis hastalarının bu konudaki endişeleri yersizdir.

0 0 0 0 0 0
  • 2071

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Harita
Kuruluş Adı:
OP. DR. EREN ANG KALP DAMAR CERRAHİSİ - BURSA
Doktor Adı:
OP. DR. EREN ANG
Kurum İlgi Alanı:

OP. DR. EREN ANG

AMELİYATSIZ VARİS TEDAVİSİ ''Varicose vein treatment center without surgery''

Telefon Numaraları:
+90 532 1522675 / +90 224 2471006 / +90 224 2491006
Email:
dreren@hekim.net
Sokak ve bina adresi:
yağmur sokak cadde 224 sitesi b blok da 5
Mahalle:
cumhuriyet mahallesi
Kent:
Bursa
Bilgi
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
OP. DR. EREN ANG KALP DAMAR CERRAHİSİ - BURSAden Tıbbi Bilgiler

Hekim.Net

Close