Haydi Gençler Aşıya...

                                                     Haydi Gençler Aşıya...

              Türkiye'de Sağlık Bakanlığının son verilerine göre  her iki kişiden biri daha ''Güvende''...Evet son verilere göre her an artmakla birlikte Türkiye'de 45 milyona yakın doz ''Covid-19 Aşısı'' yapıldı.En az bir doz ''Aşı'' yapılan kişi sayısı da 30 milyona yaklaştı.Bu verilere göre Erişkin nüfusun yarısı ''Aşı'' ile tanışmış ve büyük bir kısmı da  ikinci dozlarını olmak için günlerini bekliyorlar.Tüm Aşılarını tamamlayan kişi sayısı ise 14.800.000 civarında ve bu da toplumun yaklaşık % 18'ine ulaşmış vaziyette.Dünya'ya baktığımızda ise tüm Aşıları tamamlanan kişi sayısı 805 milyona yaklaştı bu da tüm Dünya nüfusunun  yaklaşık %10,5 'ine denk geliyor.Evet gerçekten '' Covid- 19'' Aşılaması konusunda Dünya ortalamalarının oldukça üzerinde olumlu bir durumdayız.

           Aşılama konusunda Sağlık Bakanlığı bir adım daha atarak 25 Haziran Cuma gününden itibaren  18 yaşından gün almış tüm vatandaşların Aşı randevusu alabileceğini bildirdi.Sağlık Bakanı Fahrettin  Koca, 18 yaş altı kronik rahatsızlığı ve ek hastalığı olan gençleri de 1 hafta ,10 gün içinde aşılamaya başlayabileceklerini söyledi.Bu da çok olumlu bir gelişme çünkü bu haberi bekleyen binlerce binlerce Anne, Baba var. 

         Aşılama sonrasında bazen  sosyal medya ve fısıltı gazetelerinde pek çok yan etki görülüyor açıklamaları geçse de bugüne kadar ''Covid-19'' Aşılarına yönelik gerek yürütülen klinik çalışmalarda gerekse mevcut Aşı uygulamalarında ciddi yan etkilere rastlanmamıştır. Aşılama sonrasında görülen yan etkiler sıklıkla hafiftir ve herkeste görülmez. Bunlar; Aşı uygulanan bölgede ağrı, kızarıklık, şişlik yorgunluk, baş ağrısı, ateş, kas ağrıları, kusma, ishal, gibi hafif yan etkilerdir.Aşı uygulaması sonrası Aşı olunan Sağlık Kuruluşunda en az 15 dakika  beklemek uygun olacaktır.

        Halen Dünya'da 4 milyona yakın, Ülkemizde 50.000'e yaklaşan ''Can Kaybı'' olduğunu ve Dünya'da 180 Milyon,Ülkemizde 5.400.000'e yaklaşan ''Vaka Sayısı'' olduğunu düşündüğümüzde tablonun ne kadar ciddi olduğu bir kez daha anlaşılmaktadır.Geleceğimizin teminatı olan gençlerimize Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün   ''Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız.''  sözlerini de hatırlatarak  seslenmek istiyorum:     

''Haydi Gençler Aşıya''

24.06.2021

Op.Dr. Atıl BİROL

    


5 0 0 0 0 0

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Harita
1082 Sokak No:1/7 Musalla Mahallesi Çeşme İzmir
Kuruluş Adı:
Op. Dr. Atıl Birol, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı -Çeşme / İZMiR
Doktor Adı:
Atıl Birol
Kurum İlgi Alanı:

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı

Telefon Numaraları:
+905510787450
Email:
atilbirol@hotmail.com
Sokak ve bina adresi:
1082 Sokak No:1/7
Mahalle:
Musalla Mahallesi /Çeşme
Kent:
İzmir
Bilgi
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
Op. Dr. Atıl Birol, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı -Çeşme / İZMiRden Tıbbi Bilgiler

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Hekim.Net

Close