·   · 126 Giriş
  •  · 298 arkadaş

Leydi Şin’in mezarı

Çin’in eski Han hanedanlığı döneminde üst düzey bir yöneticinin karısı olan Dai Leydisi Xin (Şin) Zhui’nin 2100 yıllık bozulmamış mumyası bulundu.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, Şin Zhui’nin türbe mezarı, Hunan viyaletindeki bir yamaçta eski bir hava saldırısı sığınağı arayan işçiler tarafından tesadüfen ortaya çıkarıldı.

Oldukça iyi korunan bedeni inceleyen Çinli bilim insanları, Şin Zhui’nin öldüğünde fazla kilo, yüksek tansiyon, damar tıkanması, şeker hastalığı ve kalp hasarına sahip olduğunu belirledi.

Kan grubunun A olduğu tespit edilen Çinli leydinin iç organlarının da hayli iyi korunmuş olması bilim insanlarını hayrete düşürdü.

Şin Zhui’nin yumuşak teni, saçları ve kirpiklerinin yerinde olduğu, kollarının ve bacaklarının düzgün şekilde bükülebildiği görüldü.

Leydi Şin’in neden öldüğüne dair gizem ise henüz aydınlatılamadı. Bilim insanları, yaşamını yitirdiğinde 50’li yaşlarında olduğu sanılan Çinli leydinin, savurgan hayat tarzının sonucu olan bir kalp rahatsızlığı çektiğini belirtiyor.

Ölmeden önce tükettiği son gıdası ise kavundu.


Leydi Şin Zhui’nin türbe mezarında 100 ipek elbise, hizmetçilerini simgeleyen 160 ahşap figür, makyaj ve güzellik malzemeleri de bulundu.

 Kadının bedeni ise iç içe konulmuş 4 ayrı tabutun içinde, 20 kat ipek örtüye sarılmış olarak çıkarıldı.  

Kömür karasıyla kaplanan ve bakırla mühürlenen tabutların sudan korunduğu ve içine bakterilerin giremediği anlaşıldı. 

Çin’in ikinci imparatorluk ailesi olan Han hanedanı, M.Ö. 206 – M.S. 220 yılları arasında hüküm sürmüştü.

0 0 1 0 0 0
  • 310
  • +

Hekim.Net

Close