·   · 9 Makale / Blog
  •  · 1 arkadaş

Yeni Korona Virüs Hakkında Herşey -6- Akla Takılanlar

Bize gelen sorulardan oluşan bir "akla takılanlar" makalesi.

Oğlum ortodonti tedavisi sebebiyle takılan tellerden dolayı elini sürekli ağzına sokuyor, bu Corona virüse yakalanma ihtimalini artırır mı? Ellerini sürekli yıkaması gerekir mi?

Korona virüs için el yıkama tedbiri virüsle bulaşmış olması muhtemel bir yüzeye dokunulması sonrasında gereklidir ve mutlaka önerilir.

Buna göre dışarıdan eve gelince, toplu taşıma, market gibi kalabalık yerlerden sonra çocuklar ellerini iyice yıkamalıdır. Ev içinde virüs konusunda bu derece hassas olmaya gerek yoktur. Genel hijyen kurallarına göre el yıkanması kafidir.

Eve geldiğinde elini uygun şekilde yıkayan bir çocuğun evde elini ağzına götürmesi ek bir  risk yaratmaz. Ancak dışardayken elini ağzına götürmemesi için gerekli uyarıyı, tedbiri almak uygundur.

Marketten aldığım su şişesinden Corona virüs bulaşabilir mi?

Marketten alıp eve getirdiğinizde sabunlu su ile yıkamanız uygun olabilir. Böylece sizden hemen önce üzerine hapşurulmuş olma ihitimalinin yaratacağı küçük riski ortadan kaldırırsınız.

Şişe tamamen kapalı bir ambalaj içerisinden alındıysa eve gelindiğinde ayrıca temizlenmesine gerek yoktur.

Evden çıkarken yanıma su şişesi aldım, eve döndüğümde şişeyi yıkamam gerekir mi?

Başka birisinin salgıları ile temas etmediyse gerekmez.

Çocuğum parktaki salıncağa binebilir mi?

Öncelikle kalabalık yerlerden kaçınıyoruz. 

Eğer sakin bir park ise salıncağın çocuğun ellerinin geleceği kısımlarını kolonyalı mendil/alkollü bir sıvı ile silip bu kısımlara bir kağıt havlu sarabilirsiniz veya sildikten sonra çocuğunuzun eline bir eldiven takarak salıncağı kullanmasına izin verebilirsiniz.

Paralar ne durumda, bulaşmada etken olabilirler mi? Cüzdanda bir süre bekletmemiz virüsleri temizleyebilir mi?

Evet paralar birçok el değiştirdiği için oldukça kirli objelerdir. En doğrusu paraya dokunduktan sonra elimizi iyice yıkamaktır.

Cüzdanda ışık, hava akımı, ısı değişikliği gibi virüsü etkileyecek faktörler oldukça az olduğu için virüsün yaşama süresi beklenenden uzun olabilir. Her durumda paraya dokunduktan sonra elimizi ağzımıza burnumuza götürmeden iyice yıkamalıyız.

Alkol/dezenfektan mı su ve sabunla yıkamak mı daha etkilidir?

Yapılan çalışmalar su ve sabunla el yıkamanın diğer yöntemlerden daha etkili olduğunu göstermiştir. Ancak her ikisini birlikte kullanmakta da bir sakınca yoktur.

Kolonya etkili bir dezenfektan mıdır?

Evet genellikle %80 etil alkol içeren kolonyalar son derece etkili dezenfektanlardır ve ülkemizde kolonya ikramı son derece faydalı bir gelenek olarak yerleşmiştir. 

Bu vesile ile kolonyalı mendillere de yeniden dönülmelidir.

Sık el yıkamak mı, sosyal mesafeyi korumak mı önemli?

Virüs solunum yolu ve elimize bulaşan hasta insanların salgılarından bulaşabiliyor, dolayısı ile her iki önlem de gerekli.

Korona virüs açık havada, güneş altında yaşayabilir mi?

Bu virüs bir RNA molekülü ve onu içerisine alan bir zarftan ibarettir. Hava koşullarına da bağlı olarak güneş altında dakikalar içerisinde inaktive olabilir. Dolayısı ile açık hava bir risk oluşturmaz, risk kalabalık yerlerde insanların birbirine çok yaklaşması veya hapşuran, ökrüren birinin salgılarına temas edip kendi ağız burnunu ellemekle oluşur.

Evinimizi kapalı mı tutalım yoksa havalandırılalım mı, havalandırma esnasında dışarıdan virüs alabilir miyiz?

Dışarıdaki havadan evinize korona virüs almanız mümkün değildir, tam tersine evi havalandırarak evdeki olası virüs içeren damlacıkları da temizlemiş olursunuz, aynı zamanda evinizi güneşlendirmek de çok iyi bir tedbirdir.

Her virüslü salgı, damlacıkla temas ettiğimizde mutlaka hastalanır mıyız?

Hayır hastalık için belirli sayıda virüs almanız gerekir, buna rağmen aynı miktar virüsü alan herkes hasta olmamaktadır. Hastalık için gereken virüs sayısı herkes için farklıdır.

Ayakkabıdan virüs bulaşır mı?

Hayır ayakkabıları çocukların ulaşamayacağı bir yere koymanız yeterlidir. 

0 0 0 0 0 0
  • 2103

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Harita
...
Kuruluş Adı:
Hekim.Net Sağlık
Doktor Adı:
Hekim.Net Sağlık
Kurum İlgi Alanı:

Hekim.Net "Doktorların Sosyal Medyası"dır.

Telefon Numaraları:
+908505512419
Email:
destek@hekim.net
Web Sitesi:
Instagram sayfası:
Sokak ve bina adresi:
Ortaklar İş Merkezi
Mahalle:
Eğitim mh. Kadıköy
Kent:
İstanbul
Bilgi
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
Hekim.Net Sağlıkden Tıbbi Bilgiler

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Hekim.Net

Close