·   · 9 Makale / Blog
 •  · 1 arkadaş

Yeni Korona Virüs Hakkında Herşey -2- Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Aşağıdaki tedbirleri alarak COVID-19'a yakalanma ve yayma ihtimalinizi azaltabilirsiniz:

Sağlıklıyken alınması gereken tedbirler

 • Kalabalıklardan kaçının, kalabalık mekanlar virüs bulaşması için riskli yerlerdir.
 • Gerçekten gerekmedikçe sağlık kurumlarına gitmeyin. Sağlık kurumları hasta insanların en yoğun bulunduğu alanlardır. Bu sebeple diğer kalabalık alanlara göre kıyaslanamayacak yükseklikte bulaşma riski bulunur.
 • Ellerinizi sık sık yıkayın.  Bunun amacı hasta kişilerin solunum salgıları ile bulaşmış yüzeylere temas ettiğinizde elinizi ağız, burun, göz, kulak bölgelerinize temas ettirmeden temizlemektir. El yıkama için su ve sabun virüsü öldürmek için yeterlidir. Su ve sabun yanında alkol içerikli sıvılar da uygundur. Kolonya, kolonyalı mendiller uygundur. Alkol dışında kimyasal içeren diğer dezenfektan jel, sıvı benzerlerini kişisel hijyeniniz için tavsiye etmiyoruz. Aşırı güçlü kimyasallar sürekli kullanımda cilt bütünlüğünü bozar, virüs için ek giriş noktaları oluşur. Bu maddelerin yoğun kullanımı aşırı dirençli bakterilerin oluşmasına yol açabilir. Aynı zamanda çevre kirliliğine yol açarlar.
 • Öksüren, hapşuran birisinden en az 1-1.5 metre uzakta bulunun, bu öksürük, hapşurukla saçılan damlacıkları solumanızdan sizi korumak içindir. 
 • Özellikle virüs bulanabilecek yüzeylere temas ettinizse (toplu taşıma, sağlık kurumu ziyareti gibi) elinizi yeni yıkamamışsanız elinizi yüz bölgesine götürmeyin. Virüs ciltten bulaşamaz ama elinizi ağız, burun göz, kulak bölgelerine götürdüğünüzde buralardan vücuda girebilir.
 • Etrafınızdaki insanları hapşururken, öksürürken tek kullanımlık kağıt mendil veya dirseklerinin iç kısmını kullanmaları konusunda uyarın.
 • C vitamini içeren meyvelere ağırlık verin. Bir süre doktorunuza danışarak D vitamini takviyesi alabilirsiniz.
 • Bol bol güneşlenin, kalabalık olmayan yerlerde açık havada bulunmanızda hiçbir sakınca yoktur.
 • Sağlıklıyken de kalabalık mekanlarda basit cerrahi maske veya benzeri maskeler kullanabilirsiniz. Birkaç gün önceye kadar Dünya Sağlık Teşkilatı ağır risk altındaki sağlık personeli dışında sağlıklı kişilerin maske kullanmasını önermiyordu. Ancak WHO 19 Mart 2020'deki açıklamasında virüsün hava yoluyla da bulaşmasının gösterildiğini ifade etti. Dolayısı ile sağlıklı kişiler kalabalık mekanlarda korunmak amacıyla maske takabilirler.
 • Evinizi mutlaka güneşlendirin, bol bol havalandırın.
 • İnsanların girip çıktığı bir işyerindeyseniz, havadaki damlacıkları çöktürmek ve virüsleri temizlemek için tavandan itibaren etil alkol veya kolonya spreyi yapabilirsiniz. Gerekirse bunu evinizde de yapabilirsiniz.

Hastalanınca ne yapmalısınız?

 • Hasta/kırık hissediyorsanız evde kalın. Ateş, öksürük, solunum güçlüğünüz varsa Sağlık Bakanlığının 184 numaralı hattını arayın ve yönlendirmeye uyun.
 • Nefes darlığı hissi ile birlikte öksürüğünüz VEYA hırıltılı solunumunuz varsa ateşiniz olsun olmasın hastaneye başvurun.
 • Tüm CoVit-19 hastalarının hastaneye yatması gerekmiyor. Hastaların %80'i hafif orta şiddette belirtilerle hastalığı evde geçirecektir. Sağlık kurumlarının kapasitesi kesinlikle ağır hastalara ayrılmalıdır. 
 • Hastayken sürekli maske takmalısınız. Basit cerrahi maske yeterlidir. Hastayken takacağınız maske solunum yolundan yayılacak damlacıkları etkin bir şekilde engeller.

Uzm. Dr. Cem Bağdatlı
Hekim.Net


Kaynaklar:

Dünya Sağlık Teşkilatı (https://www.who.int
Sağlık Bakanlığı (https://www.saglik.gov.tr)

1 0 0 0 0 0
 • 1620

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Harita
...
Kuruluş Adı:
Hekim.Net Sağlık
Doktor Adı:
Hekim.Net Sağlık
Kurum İlgi Alanı:

Hekim.Net "Doktorların Sosyal Medyası"dır.

Telefon Numaraları:
+908505512419
Email:
destek@hekim.net
Web Sitesi:
Instagram sayfası:
Sokak ve bina adresi:
Ortaklar İş Merkezi
Mahalle:
Eğitim mh. Kadıköy
Kent:
İstanbul
Bilgi
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
Hekim.Net Sağlıkden Tıbbi Bilgiler

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Hekim.Net

Close