·   · 9 Makale / Blog
 •  · 1 arkadaş

Yeni Korona Virüs Hakkında Herşey 1 - Genel Bilgiler

Korona Virüsler Ailesi

Koronavirusler (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar çeşitli hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir. En son bulunan korona virüs tipi şuan salgın yapan CoVid-19'dur.

Yeni Tip Korona Virüs Nedir?

Yeni Tip Korona Virüs Elekronmikroskopisi Görüntüsü

Yeni Koronavirüs (COVID-19), ilk olarak Çin’in Hubei eyaletindeki Wuhankentinde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür.

Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Wuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine ve diğer dünya ülkelerine yayılmıştır.

Coronavirüsler, hayvanlarda veya insanlarda hastalığa neden olabilecek büyük bir virüs ailesidir. İnsanlarda, birkaç koronavirüsün soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) gibi daha şiddetli hastalıklara kadar solunum yolu enfeksiyonlarına neden olduğu bilinmektedir. Koronavirüs hastalığına COVID-19 neden olur.

Yeni Tip Korona Virüs Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hiçbir belirti oluşmayabileceği gibi en sıklıkla ateş, öksürük, nefes darlığı ve beraberinde halsizlik belirtileri görülür.

Nasıl Bulaşır?

Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması veya bu parçacıkların ağız, burun,göz, kulak mukozaları ile teması ile bulaşabilir. Hastaların solunum sekresyonları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

Kimler Risk Altında?

 • Vakaların yüzde 80'i hastalığı hafif geçirmektedir.
 • Vakaların %20’si hastane koşullarında tedavi edilmektedir.
 • 60 yaş ve üzerindeki kişiler daha fazla etkilenmektedir.

Hastalığı Ağır Geçirme İhtimali Olanlar: 

 • 60 yaş üstü ve ciddi kronik hastalıkları olanlar:
  • Kalp hastalığı
  • Hipertansiyon
  • Diyabet
  • Kronik Solunum yolu hastalığı (KOAH, Astma, Kronik Bronşit)
  • Kanserler

Sağlık Çalışanları

Bizzat hasta kişilerle yakın temas içerisinde olan sağlık çalışanları hastalığa yakalanma açısından en yüksek riske sahiptirler.

Çocuklar Risk Altında Mı?

Hastalık çocuklarda nadir görülmektedir. Şu ana kadar kaybedilen çocuk hasta olmamıştır. Çocuklarda hücre yüzeyinde virüsün tutunduğu ACE2 reseptörlerinin henüz erişkinler kadar gelişmemiş olmasının koruyucu etki yaptığı düşünülmektedir.

Bununla birlikte kronik ağır hastalıkları olan çocuklar da risk grubundadır.

Hamileler Risk Altında Mı?


COVID-19 enfeksiyonu gelişen gebe kadınlarda hastalığın ciddiyeti konusunda çalışmalar sınırlıdır. 

Mevcut kanıtlar COVID-19 enfeksiyonu sırasında hamile kadınlardaki hastalık şiddetinin hamile olmayan COVID-19 vakalarına benzer olduğunu ve hamilelik sırasında COVID-19 ile enfeksiyonun fetüste olumsuz bir etkisi olduğunu gösteren hiçbir veri olmadığını göstermektedir. 

Hamile Anneden Bebeğe Geçiş Olur mu?

Şu ana kadar COVID-19'un hamilelik sırasında anneden bebeğe bulaştığına dair de bir kanıt bulunmamaktadır.

Virüs havadan bulaşabilir mi?

Evet bulaşabilir, CoVid-19 ağır bir virüstür ve hızla yere doğru çöker. Çalışmalar mevcut bulaşmanın çoğunlukla solunum salgıları ile temas etme sonucunda olduğunu göstermiştir

Herhangi bir belirtisi olmayan bir kişiden virüs bulaşabilir mi?

Temel bulaşma yolu öksüren bir kişinin çıkarttığı damlacıkların solunum sistemimize veya mukozalarımıza temasıdır. Hastalığı henüz yeni başlamış, kendini hasta hissetmeyen nadiren öksüren bir kişi de daha az bir ihtimalle de olsa hastalığı bulaştırabilir.

Uzm. Dr. Cem Bağdatlı
Hekim.Net

konu ile ilgili sorularınızı destek@hekim.net adresinden sorabilirsiniz.

Kaynaklar:
Dünya Sağlık Teşkilatı (https://www.who.int)
T.C. Sağlık Bakanlığı (https://www.saglik.gov.tr)

1 0 0 0 0 0
 • 1843

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Harita
...
Kuruluş Adı:
Hekim.Net Sağlık
Doktor Adı:
Hekim.Net Sağlık
Kurum İlgi Alanı:

Hekim.Net "Doktorların Sosyal Medyası"dır.

Telefon Numaraları:
+908505512419
Email:
destek@hekim.net
Web Sitesi:
Instagram sayfası:
Sokak ve bina adresi:
Ortaklar İş Merkezi
Mahalle:
Eğitim mh. Kadıköy
Kent:
İstanbul
Bilgi
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
Hekim.Net Sağlıkden Tıbbi Bilgiler

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Hekim.Net

Close