RAMAZAN'DA HANGİ EGZERSİZLER YAPILMALI? ORUÇLU İKEN HANGİ EGZERSİZLER YAPILMALI? ORUÇLU İKEN YAPILACAK EGZERSİZLERDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?


RAMAZAN AYINDA EGZERSİZÖzellikle Ramazan öncesinde düzenli spor yapan kişilerin, programlarını hafifleterek spor yapmaya devam etmesi gerekmekte. Bir ay boyunca egzersize ara verilirse genel fiziki kondisyonda %30'a varan gerileme görülebilir. Ancak oruç tutarken yapılan egzersizlerde birkaç noktayı gözden kaçırmamak lazım:1) Ramazan'da en ideal egzersiz zamanı sahurdan sonra hava sıcaklığının çok yüksek olmadığı sabah saatleri. Sabahları egzersiz yapamayacaklar için iftar öncesi ya da iftar sonrasındaki bir saatlik dönem de ideal.2) İftardan sonra egzersiz yapılacaksa fazla yağlı sindirimi zor besinlerden kaçınılmalı.3) Egzersiz iftardan önce yapılacaksa oruç tutarken egzersize alışmak için ilk 3 gün daha hafif bir program ile başlanmalı.4) Yüksek dayanıklılık gerektiren (uzun yol koşuları, bisiklet vb) ve 30 dakikayı aşan aktivitelerden kaçınılmalı.5) Günde 2 saat yoga ya da pilates yapılıyorsa bu 30-40 dakikaya düşürmeli ve daha az yoran hareketleri tercih edilmeli.6) Özellikle kas kaybını engellemek için iftarda protein içeriği yüksek besinler tüketilmeli.7) Sıcak Ramazan günlerinde vücudun su kaybını engellemek için iftar ve sahurda su alımı arttırılmalı.8) Terle birlikte mineraller de kaybedildiğinden mineral içeriği yüksek sıvılar içilmeli. Hindistan cevizi sütü mineral bakımından zengin, karbonhidrat içeriği dengeli bir sıvı olduğundan Ramazan'da tüketilmesi önerilir.9) Kaslarda ağrı ya da kramp olduğunda egzersiz sonlandırılmalı. 


Uzm. Dr. Fatih KAHVECİOĞLUFizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı


Detaylı bilgi için: 0530 930 48 21Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Harita
Kuruluş Adı:
Dr. Fatih Kahvecioğlu- Aydın Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı
Doktor Adı:
Uzm. Dr. Fatih Kahvecioğlu
Kurum İlgi Alanı:

Uzm. Dr. Fatih Kahvecioğlu - FİZİKSEL TIP VE REHABİLİTASYON UZMANI

Kınesio taping (bantlama) eğitim programı
PRP (kök hücre tedavisi)
Eklem içi enjeksiyonlar
Lenfödem tedavisi
Nörolojik rehabilitasyon (hemipleji-felçli hastalar, serebral palsi, parkinson hastalığı)
Ortopedik rehabilitasyon (ortopedik ameliyatlar, kırık, protez uygulamaları sonrası
Romatolojik hastalıklar
Fibromiyalji, Miyofasyal ağrı sendromu
Manuel terapi
Nöral terapi

Telefon Numaraları:
+90 256 212 00 12
Email:
f_kahvecioglu@yahoo.com
Sokak ve bina adresi:
İZMİR CD. NO 82
Mahalle:
EFELER MH
Kent:
Aydın
Bilgi
Kategori:
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
Dr. Fatih Kahvecioğlu- Aydın Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanıden Tıbbi Bilgiler

Hekim.Net

Close