•  · 1 arkadaş

Varisler için Evde Neler Yapılabilir?

 1. Egzersiz
  Varis egzersizleri, varis tedavisi ve varisi önlemek için önemlidir. Düzenli egzersiz varisli damarlarda toplanan kanı itmeye yardımcı olur. Hem varisten korunmak için hem de varisiniz varsa ilerlemesini yavaşlatmak için mutlaka daha çok spor yapmalısınız. Etkili egzersizler şunları içerir: Yüzme, yürüme, bisiklet sürmek, yoga
 2. Varis çorapları
  Varis çorapları, damarlardaki kanı kalbe doğru hareket ettirmeye yardımcı olur. Bir başka deyişle varis çorapları, kan dolaşımının artmasına yardımcı olur. Varis çorapları varisi tedavi etmekten çok şikâyetleri azaltmak için giyilir. Çoraplar belli ölçüdedir ve hastanın bacak ölçülerine göre verilir. Hasta önce muayene olmanı ve hekimin önerisine göre çorabını almalıdır.
 3. Bitkilerden destek
  At kestanesi ekstresi bacak ağrısını, ağırlığını ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Üzüm çekirdeği ekstresinin oral olarak alınması, alt bacaklarda şişliği ve diğer kronik venöz yetmezlik şikayetlerini azaltmaya yardımcı olabilir.
 4. Diyete dikkat
  Tuzlu yiyeceklerin kesilmesi su tutulmasını en aza indirebilir. Potasyum içeriği yüksek gıdalar su tutulumunu azaltmaya yardımcı olabilir.Potasyum oranı yüksek gıdalar şunları içerir: Badem ve fıstık fındık, mercimek ve beyaz fasulye, patates, yapraklı sebzeler, somon ve ton balığı gibi bazı balıklar.
  Lifli gıdalar bağırsakları hareket ettirmeye ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Lif oranı yüksek gıdalar şunları içerir: Fındık, tohum ve baklagiller, yulaf, buğday ve keten tohumu, tahıl gıdaları
 5. Flavonoid yiyin
  Flavonoid içeren yiyeceklerin eklenmesi varisli damarların iyileşmesine yardımcı olabilir. Flavonoid içeren gıdalar: Soğan, biber, ıspanak ve brokoli gibi sebzeler, narenciye ve üzüm, kiraz, elma ve yaban mersini, kakao, sarımsak
 6. Dar olmayan kıyafetleri seçin
  Dar giysiler giymek kan akışını kısıtlayabilir. Yüksek topuklu ayakkabı giymemek de bacaklardaki varisli damarlara yardımcı olabilir.
 7. Bacakları yükseltin
  Bacakları ideal olarak kalp ile aynı yükseklikte veya üstünde tutmak dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olacaktır.
 8. Masaj
  Etkilenen bölgelere doğrudan damarlara baskı yapmadan hafifçe masaj yapmak, kanın damarlarda rahat akmasına yardımcı olabilir.
 9. Hareket edin
  Uzun süre oturmaktan kaçının. Kalkmayı ve hareket etmeyi veya sık sık pozisyon değiştirmeyi hedefleyin.Bacakları çaprazlayarak oturmaktan kaçının.

Daha detaylı bilgi için www.onurgurer.com.tr

Kaynaklar

0 0 0 0 0 0
 • 1335

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Harita
Kuruluş Adı:
Doç. Dr. Onur Gürer Kalp ve Damar Cerrahisi-İstanbul
Doktor Adı:
Doç. Dr. Onur Gürer
Kurum İlgi Alanı:

Varis ve tedavisi

Hemanjiom ve tedavisi

Telefon Numaraları:
+90 551 6565697
Email:
onurgurer@gmail.com
Web Sitesi:
Sokak ve bina adresi:
Bağdat Cd. No:547
Mahalle:
Cevizli
Kent:
İstanbul
Bilgi
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
Doç. Dr. Onur Gürer Kalp ve Damar Cerrahisi-İstanbulden Tıbbi Bilgiler

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Hekim.Net

Close