Skleroterapi ile varis tedavisi

Skleroterapi ile varis tedavisi

Skleroterapi bacak varislerinde veya vücudun başka bölgelerindeki kötü görünümlü damarlara uygulanan, damarların büzüşmesine ve daha sonra vücut tarafından absorbe edilmesi ile sonuçlanan çok ince iğneler ile damarın içine sklerozan madde verilmesi işlemidir. Varisli veya istenmeyen damar kısa sürede kalıcı olarak yok olur.

Hastaların %90’ dan fazlası bu işlemden fayda görür. Tedavi seansları hastanın durumuna göre saptanır ve tedavi aralıkları belirlenir. Tedavi gören kişi aynı gün işlerine dönebilmektedir, yürüyerek evine gidebilmekte ve rahatlıkla araba kullanabilmektedir.

Skleroterapi uygulamasında kullanılan  çok ince iğneler ağrısız ve acısızdır. Çimdikleme yada böcek ısırığı şeklinde hissedilmektedir. Bazen iğneden sonra geçici hafif bir yanma hissedilebilir.

Yan etkiler nadir olsa da görülebilir. Allerjik reaksiyon son derece nadirdir. Tedavi sonrası ilaç verilen bölgede oluşan kızarıklıklar, hafif morluklar ve şişlikler geçicidir. Ciltte hafif kaşınmalar olabilir. Hastaların bir kısmında uygulamadan sonra damarlar koyulaşmaktadır. Bu koyuluklar genellikle 10 – 14 günde ortadan kalkmaktadır. Çok az durumlarda bu koyuluklar 4 -12 aya kadar devam edebilmektedir.

Skleroterapi ile yok edilen varisli damarlar tekrarlamazlar. Ancak bazen yıllar icinde yeni kılcal damarlar meydana gelebilmektedir. Fakat bunlar daha önceki varisli damarların geri dönmesi olarak anlaşılmamalıdır, bunlar sonradan oluşabilecek yeni varislerdir.

Tedavinin başarısı operatörün tecrübesi, damarın yapısı ve büyüklüğü, ilaç solüsyonunun konsantrasyonu ve tedaviden sonraki bakım ile ilişkilidir.

Daha detaylı bilgi için  www.onurgurer.com.tr adresine bakabilirsiniz.

 

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

En son Bloglar (Galleri Görünümü)
1-100

Hekim.Net

Close

Hekim.Net

Close