Genital-Vajinal Varis Tedavisi

Hamilelik sürecinde hormonal aktivite ile birlikte gebelik kesesi ve rahmin genişlemesi toplardamar kan akımında artışa ve damarda genişleme sebep olur. Hamilelik sonlandığında ise çoğunlukla normale dönüş olmakla birlikte, %10-15 vulvar varisler oluşabilir.

Şikayetler

Varisli venler özellikle vulvar bölgede ağrıya neden olabilir. Bu varisler genellikle kıvrımlı ve dallı budaklıdır. Morumsu ve ya mavimsi renkte olabilirler. Kaşıntı yapabilirler. İlişki sırasında ağrı duyabilirsiniz. Vulva bölgesinde şişme ve dolgunluk hissi olabilir.

Yakınması olan hastalarda yürüme sırasında rahatsızlık, sanki vajinal bölgede şişkinlik varlığı, bir basınç hissedilmesi, kaşıntı, ağrı, ele gelen kitle (genişlemiş toplardamarın kendisi) ve cinsel birleşme sırasında ağrı olabilir.

Genişlemiş olan bu toplardamarların kendi kendine kanamaları oldukça seyrek gözlenir. Ancak, normal doğum sırasında perine bölgesinde oluşan yırtılmalar, açılan epizyotomiler veya vajen duvar yaralanmalarında oldukça ciddi ve yaşamı tehdit edebilen kanamalar gözlenebilir.

Yaratacağı Tehlikeler

  1. Hamilelik sırasında damarların genişlemesiyle oluşabilecek pıhtılar
  2. Doğumda oluşabilecek kanamalar
  3. Özellikle uyku sırasında gayri ihtiyari kaşımalar sırasında gizli kanamalar

Tedavi

Dış genital bölgede (vajina, vulva) varisleri bulunan kişiler değerlendirme ardından oluşan haritaya göre “köpük skleroterapisi” ile tedavi olabilmektedir.

İşlem yaklaşık on dakikada tamamlanır. İşlem sonrası hasta günlük aktivitelerine hemen geri dönebilir.

Daha detaylı bilgi için www.onurgurer.com.tr adresine başvurabilirsiniz.

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Bilgi
Makale Özeti:
Kadınların korkulu rüyası vajinal varisler oluştukları bölge itibariyle kadınlar ciddi şikayetlere sebebiyet verirler. Genital bölgede meydana gelen damar genişlemelerinin sebebi gebelik ve doğurganlıktan dolayı kaynaklanmaktadır. Hasta sıklıkla kadın doğum uzmanları tarafından muayene edildiği sırada saptanarak biz kalp damar cerrahlarına yönlendirilir.
Kategori:
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
En son Bloglar (Galleri Görünümü)
1-60

Hekim.Net

Close

Hekim.Net

Close