•  · 1 arkadaş

Varis için ev tedavileri

1. Egzersiz

Düzenli egzersiz varisli damarlarda toplanan kanı itmeye yardımcı olur.  Etkili egzersizler şunları içerir: Yüzme, yürüme, bisiklet sürmek, yoga

2. Varis çorapları

Varis çorapları, damarlardaki kanı kalbe doğru hareket ettirmeye yardımcı olur.

3. Bitkilerden destek

At kestanesi ekstresi bacak ağrısını, ağırlığını ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Üzüm çekirdeği ekstresinin oral olarak alınması, alt bacaklarda şişliği ve diğer kronik venöz yetmezlik şikayetlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

4. Diyete dikkat

Tuzlu yiyeceklerin kesilmesi su tutulmasını en aza indirebilir. Potasyum içeriği yüksek gıdalar su tutulumunu azaltmaya yardımcı olabilir.Potasyum oranı yüksek gıdalar şunları içerir: Badem ve fıstık fındık, mercimek ve beyaz fasulye, patates, yapraklı sebzeler, somon ve ton balığı gibi bazı balıklar

Lifli gıdalar bağırsakları hareket ettirmeye ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Lif oranı yüksek gıdalar şunları içerir: Fındık, tohum ve baklagiller, yulaf, buğday ve keten tohumu, tahıl gıdaları

5. Flavonoid yiyin

Flavonoid içeren yiyeceklerin eklenmesi varisli damarların iyileşmesine yardımcı olabilir. Flavonoid içeren gıdalar: Soğan, biber, ıspanak ve brokoli gibi sebzeler, narenciye ve üzüm, kiraz, elma ve yaban mersini, kakao, sarımsak

6. Dar olmayan kıyafetleri seçin

Dar giysiler giymek kan akışını kısıtlayabilir. Yüksek topuklu ayakkabı giymemek de bacaklardaki varisli damarlara yardımcı olabilir.

7. Bacakları yükseltin

Bacakları ideal olarak kalp ile aynı yükseklikte veya üstünde tutmak dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olacaktır. 

8. Masaj

Etkilenen bölgelere doğrudan damarlara baskı yapmadan hafifçe masaj yapmak, kanın damarlarda rahat akmasına yardımcı olabilir. 

9. Hareket edin

Uzun süre oturmaktan kaçının. Kalkmayı ve hareket etmeyi veya sık sık pozisyon değiştirmeyi hedefleyin.Bacakları çaprazlayarak oturmaktan kaçının.

Daha detaylı bilgi için www.onurgurer.com.tr

1 0 0 0 0 0
  • 704

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Harita
Kuruluş Adı:
Doç. Dr. Onur Gürer Kalp ve Damar Cerrahisi - Pendik
Doktor Adı:
Doç. Dr. Onur Gürer
Kurum İlgi Alanı:

Varis ve tedavisi

Hemanjiom ve tedavisi

Telefon Numaraları:
+90 551 6565697
Email:
onurgurer@gmail.com
Web Sitesi:
Sokak ve bina adresi:
Nevbahar Sok. No:1
Mahalle:
Doğu Mah.
Kent:
İstanbul
Bilgi
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
Doç. Dr. Onur Gürer Kalp ve Damar Cerrahisi - Pendikden Tıbbi Bilgiler

Hekim.Net

Close