•  · 1 arkadaş

Varis Çorabı Tedavi Eder mi?

Eğer varisli damarlarınız varsa şişme, ağrı ve kaşıntı şikayetlerine de yabancı değilsinizdir. Aslında izleyeceğiniz en güvenli yol uzman kalp ve damar cerrahına gitmek, tedavi olmak ve böylece oluşabilecek komplikasyonları önlemektir. Peki ya gidene kadar?...

Varis çorabı burada devreye giriyor. Şikayetlerinizi azaltmak için uygun basınçta varis çorabı giyebilirsiniz. Varis çorabı bacakta kanın göllenmesini kısmi olarak azaltarak size bir rahatlama sağlayacaktır.

Varis Çorabının Faydaları Nelerdir?

Kademeli basınca sahip olan kompresyon (sıkıştırma) çoraplarını varis çorabı olarak bilmekteyiz. Kompresyon tedavisi, lenfödem, venöz yetersizlik gibi hallerde bacak veya kolların elastik bandajlar veya kompresyon çorapları ile sıkıştırılması neticesinde elde edilen faydalardır.Bunların amacı venöz yetersizlikli, varisli hastalarda ödemin, yüzeyel veya derin damarlarda pıhtılaşma oluşumunun , toplardamar basıncının artmasının ve tüm bu sorunlardan kaynaklanacak ağrı, şişlik, kramp, cilt kalınlaşması, yara oluşumu gibi rahatsızlıkların önlenmesidir. Gerçek anlamda tedavi edici değildir, önleyici, ilerlemesini yavaşlatıcı veya şikayetleri azaltıcı etkisi vardır. Hastadaki mevcut hastalığı değiştirmez. Doğru kullanıldığı sürece bu bahsedilen problem ve şikayetlerin oluşumunu önler.Kullanılmayı bırakınca şikayetler ve hastalıklar tekrar geri gelir. Bu nedenle bu durumun hastalara iyi anlatılması ve bu beklentiler içerisinde doğru kullanımının teşvik edilmesi gerekir. Kullanım zorluğu, yanlış kullanım nedeniyle kısa sürede bırakma gibi olumsuz durumlar , çoğu hastanın çekmecesinde alınmış ama birkaç kez kullanılarak terk edilmiş bir veya birkaç çift varis çorabının bulunmasına neden olmuştur. Çoğunlukla koruyucu veya  tedaviye destek amaçlı kullanmaktayız ama bazı hastalar için problemlerinin bir girişim yöntemi veya ilaçla kesin tedavisi olmamakta ve ömür boyu varis çorabı kullanımına mecbur kalmaktadırlar.

Bu çoraplar bacaklara giydirilerek venlerin çapını, duvar elastikiyetini ve kapakçığın geriye kaçışını azaltarak etkilerini gösterirler. Bu çoraplar sıradan sıkı çoraplardan farklıdırlar. Çünkü biz hastalarımıza dar kıyafetleri yasaklarken bir taraftan da kompresyon yapan sıkı çoraplar giydiriyor olmak tezatmış gibi görünebilir. Bu çorapların özelliği en yüksek basıncı bilek kısımında göstermek üzere giderek bacağın yukarısına doğru daha düşük ve en yukarıda en düşük olmak üzere kademeli basınç vermek üzere dizayn edilmiş olmalarıdır. Böylece adeta aşağıdan yukarıya doğru masaj yapar gibi giderek basınç düşmekte ve bacağın alt kısımlarında en yüksek basınç olduğundan, kan birikiminin önüne geçmektedirler.

Varis Çorabı Nasıl Etki Eder?

Bu çorapların bilekte en fazla ve yukarı doğru azalan basınçları sayesinde toplardamar çapı küçülür, içindeki basınç düşer, toplardamar kapakçık reflüsünü düzenler, bacak kaslarının pompa görevini destekler. Böylece bacaklarda biriken kan yüksek bir basınçla akması gereken yöne doğru, yani kalbe doğru hareket eder ve bacakta kan birikmesinden kaynaklanan şikayetler engellenmiş olur. Aynı şekilde lenfatik drenajın da artmasına neden olur. Bu etkisiyle de lenfödem tedavisinde kullanılır. Özellikle yara iyileşmesinde etkilerine ilişkin yapılan çalışmalar cilt altı dokuda oksijen düzeyinin ve sirkülasyonun düzelmesinde ve enflamasyona neden olan faktörlerin bölgeden uzaklaştırılmasında faydalı olduğunu göstermiştir.

Ancak Şunu Unutmayın!

Hiçbir varis kendi başına düzelmez. Varis çorabı da varisi tedavi etmez. Size zaman ve geçici rahatlama kazandırır. Ancak zaman kazanayım derken hastalığınızın ilerlemesine ve geri dönüşümsüz hale gelmesine neden olmayın. En kısa zamanda doktorunuzla görüşüp tedavi olun.

Daha detaylı bilgi için www.onurgurer.com.tr adresine başvurabilirsiniz.

0 0 0 0 0 0
  • 2576

Yukarıdaki metin sadece bilgilendirme amacıyla hazırlanmıştır ve yazarın aktardığı görüşleri içermektedir, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Hekim.Net® hekimler, diş hekimleri, veteriner hekimler ve bu mesleklerin öğrencilerine özel tam işlevli ve ücretsiz bir sosyal medya ve bilgi paylaşım portalıdır. Meslektaşlarımızdan biriyseniz bu linke tıklayarak  kayıt sayfamıza ulaşabilirsiniz.

Harita
Kuruluş Adı:
Doç. Dr. Onur Gürer Kalp ve Damar Cerrahisi - Pendik
Doktor Adı:
Doç. Dr. Onur Gürer
Kurum İlgi Alanı:

Varis ve tedavisi

Hemanjiom ve tedavisi

Telefon Numaraları:
+90 551 6565697
Email:
onurgurer@gmail.com
Web Sitesi:
Sokak ve bina adresi:
Nevbahar Sok. No:1
Mahalle:
Doğu Mah.
Kent:
İstanbul
Bilgi
Oluşturuldu:
Güncellenmiş:
Doç. Dr. Onur Gürer Kalp ve Damar Cerrahisi - Pendikden Tıbbi Bilgiler

Hekim.Net

Close